Epitafium Smoleńskie – ZNAK pamięci narodu

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ

Dzień 3 maja 2012 r. na Jasnej Górze przeszedł do historii jako wyjątkowy. Podczas uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało poświęcone Epitafium Smoleńskie. To inicjatywa Ojców Paulinów, stróżów jasnogórskich. Organizacją i doprowadzeniem do końca projektu epitafium zajęła się Fundacja „Pro Patria”. Ogromną i ważną rolę odegrał koordynator inicjatywy Piotr Grzybowski, który wraz z małżonką doprowadził to dzieło do szczęśliwego zakończenia.

Przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zaistniał więc wymowny znak pamięci o wielkich Polakach. Przypominają się słowa Jana Pawła II, który w tym miejscu kazał nam przykładać ucho do jasnogórskich murów, aby usłyszeć to wszystko, co dzieje się w Ojczyźnie. I teraz te mury przyjęły wielki pomnik Polaków, który został zbudowany dla uczczenia pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele.

Zdziwienie budzi fakt, że Epitafium Smoleńskie jest pierwszym mocnym wyrażeniem tego, co stało się 10 kwietnia 2010 r. nad Smoleńskiem. Oddali tam życie nasi narodowi bohaterowie, podążający w pielgrzymce do Katynia na 70. rocznicę ludobójstwa, dokonanego przez zbrodniarzy z polecenia Stalina i innych przywódców Związku Sowieckiego.

W Warszawie, poza cmentarzem, nie mamy większych znaków pamięci o katastrofie narodowej Polaków. Dlatego Jasna Góra, będąca sanktuarium narodu i miejscem największej pamięci Polaków, przyjęła to epitafium, a Ojcowie Paulini zadbali o to, żeby na Jasnej Górze zaistniało miejsce najświętszej pamięci po ostatnich bohaterach narodowych. Epitafium Smoleńskie zawiera wielką symbolikę. Wmontowana jest w nie tablica, która została usunięta przez władze rosyjskie ze Smoleńska, gdzie umieściła ją polska delegacja rodzin ofiar katastrofy. Poświęcenia Epitafium Smoleńskiego dokonał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu, przed Sumą pontyfikalną na Szczycie Jasnogórskim. W akcie poświęcenia wzięli udział biskupi polscy obecni tego dnia na Jasnej Górze oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Podczas Mszy św. wspomniano bohaterów ze Smoleńska, z Katynia, i tym sposobem pielgrzymi i uczestniczący w uroczystości za pośrednictwem katolickich rozgłośni radiowych i Telewizji Trwam mogli się modlić za ofiary katastrofy.

Myślę, że epitafium będzie okazją dla tysięcy pielgrzymów, by idąc do Kaplicy Matki Bożej mogli spojrzeć na ten pomnik i przypomnieć wielkie dni tragedii, jakie dotknęły nasz naród. Będzie to także okazja do modlitwy za Ojczyznę, za ofiary katastrofy, za tych, których ona dotknęła.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Pamiętajmy, że jest to gest umiłowania Ojczyzny i wszystkiego, co Polskę stanowi. A stanowią ją wielkie dni bohaterskie, dni historyczne, dni chwały, ale i dni tragiczne, jak ten 10 kwietnia 2010 r.

Przy okazji dodam, że „Niedziela” włączyła się w inicjatywę upamiętnienia na Jasnej Górze ofiar katastrofy smoleńskiej, wydając specjalny dodatek pt. „Epitafium Smoleńskie” („Niedziela” nr 19/2012). Chcielibyśmy, żeby informacja szczegółowa o tym dziele dotarła do wielu ludzi i przypominała, że Polska powinna żyć i nasłuchiwać tego, co Bóg mówi przez znaki i słowa. Niech pamięć o tych, którzy zginęli, pozostanie dla wszystkich Polaków pamięcią wieczną i świętą.

"Niedziela" 20/2012

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl