Wołanie pustyni

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W trwającym w Kościele Roku Życia Konsekrowanego odkrywamy różne przestrzenie związane z zakonami, a już prawdziwą tajemnicą mogą być dla wielu ludzi zakony pustelnicze. Żyjemy w wyjątkowo dynamicznych czasach, gdy z coraz większą prędkością uderza w nas zmaterializowany świat. Prawie prowokacyjne wydaje się więc pytanie: Czy w XXI wieku można się zatrzymać i realizować pustelniczy charyzmat zakonny? Obecny przeor Jasnej Góry w najnowszym numerze „Niedzieli” przypomina, jak w 1991 r., gdy nasze narodowe sanktuarium było oblężone przez półtoramilionową rzeszę młodych ludzi z całego świata, Jan Paweł II ze Szczytu Jasnogórskiego mówił: „...aleśmy im urządzili pustynię!”. Oczywiście, odnosiło się to do ojców i braci paulinów, którzy mają swój dom na Jasnej Górze. To przecież duchowi synowie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, naznaczonego głębią pustyni.

Dzisiejszy człowiek w świecie pełnym hałasu tęskni za pustynią i za ludźmi pustyni, aby doświadczyć bliskości Boga. I dlatego mieszkańcy wielkich metropolii, ludzie biznesu, nauki i sztuki, a także najzwyklejszych zawodów, młodzi i starsi, poszukują klasztorów i nawiedzają sanktuaria. Jest prawie tak, jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdy eremici nie mogli pozostać samotni, bo ludzie poszukiwali ich i znajdowali, nawet w ukrytych przed światem pustkowiach i leśnych głuszach.

O paulinach szczególnie pamiętamy w styczniu. Dla zakonników jest to zawsze czas sięgania do pustelniczych korzeni. W ich klasztorach na całym świecie przez dziewięć dni trwają „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który w tradycji został uznany również za szczególnego patrona dzieci i opiekuna matek w stanie błogosławionym lub kobiet pragnących mieć potomstwo. W tym roku w ten „Pawełkowy” czas, przeżywany na Jasnej Górze, bardzo wymownie wpisuje się odmawiana codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej modlitwa za rodziny, stanowiąca duchowe wsparcie dla zwyczajnego synodu biskupów o rodzinie (odbędzie się w październiku 2015 r.). Każdego wieczoru paulini oddają mikrofon rodzinie, która tę modlitwę prowadzi. Ojcowie i matki dziękują Bogu za to, że stworzył ich mężczyznami i kobietami. Dzieci odczytują modlitwę za dziadków i babcie, aby mogli dzielić się mądrością i wiarą z młodymi. Są tam takie bardzo zwyczajne słowa, ale trzeba je wyraźnie publicznie wypowiedzieć, zwłaszcza teraz, gdy ideologia gender próbuje burzyć nawet naturalny porządek w rodzinie. Mamy też dobrą okazję, aby dzięki transmisji Apelu Jasnogórskiego przez Telewizję Trwam pokazać całemu światu normalne polskie rodziny. A jest to możliwe, bo paulini nie zamknęli się przed światem, lecz świat za mury sanktuarium zaprosili i trudzą się, łącząc codzienność z wiecznością, aby wszystkich do Boga przez Maryję prowadzić. Z okazji patronalnego święta Zakonu Paulinów dziękujemy Białym Ojcom i Braciom za ich troskę o nasze dusze i za codzienne pielęgnowanie na Jasnej Górze naszego rozmodlonego polskiego domu.

„Niedziela” 3/2015

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl