Edytorial

Obozy śmierci były niemieckie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Fałszerze historii wciąż grasują. W związku z tym budowanie polityki historycznej to jedno z najpilniejszych zadań państwa polskiego. Mnożą się bowiem fakty godzące w dobre imię Polski. Absurdy sięgają szczytów. Pamiętamy wpadkę prezydenta Baracka Obamy, który w laudacji na cześć Jana Karskiego, wygłoszonej podczas ceremonii pośmiertnego uhonorowania bohaterskiego kuriera polskiego podziemia Prezydenckim Medalem Wolności, użył słów „polski obóz śmierci”. Polacy przeżyli wtedy prawdziwy szok. W związku z tego typu faktami szkalującymi polski naród w połowie 2016 r. powstał projekt nowego zapisu ustawy o IPN, który głosi, że kto publicznie i wbrew faktom przypisuje narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności.

Nie ulega wątpliwości, że nie można dłużej tolerować mylenia ofiar straszliwych zbrodni, którymi są Polacy, ze sprawcami zbrodni hitlerowskich, którymi są Niemcy. Jednym z przykładów walki z kłamstwami historycznymi jest sprawa powództwa Karola Tendery, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, który domagał się od niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF publicznego przeproszenia za użycie przez nią określenia „polskie obozy śmierci”. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który orzekł, że na stronie internetowej stacji ZDF muszą zostać opublikowane przeprosiny. Telewizja miała przeprosić więźnia Auschwitz na swojej głównej stronie. Nie zastosowała się jednak do wyroku sądu, przeprosiny za użycie słów „polskie obozy śmierci” schowała w głębi strony i trzeba było interweniować. Mamy też inne fakty skutecznej reakcji. Reduta Dobrego Imienia powiadomiła, że redakcja niemieckiej rozgłośni Mitteldeutscher Rundfunk przeprosiła za użycie kłamliwego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Telewizja BBC z kolei – po interwencji ambasady w Londynie – usunęła ze swojej strony sugestię, że polscy kolejarze, którzy nadzorowali przewozy do niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz, ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust.

Akcję billboardową dla ratowania prawdy historycznej podjęła m.in. Fundacja Tradycji Miast i Wsi. Ostatnio powstał mobilny billboard, na którym widnieje brama obozu Auschwitz, zarys wizerunku Adolfa Hitlera i napis: „Death Camps Were Nazi German” (Obozy śmierci były niemieckie) oraz „ZDF Apologize!” (ZDF przeproś!). Podświetlony billboard wyruszył w Europę na znak sprzeciwu wobec fałszowania historii. Zatrzymał się w Niemczech, w Wiesbaden, przed siedzibą niemieckiej telewizji ZDF. Miał też postój przed siedzibą stacji Deutsche Welle w Bonn. Dotarł do Londynu pod siedzibę telewizji publicznej BBC. Organizatorzy akcji pojechali także z billboardem do uniwersyteckiego miasta Cambridge, aby profesorom i studentom powiedzieć prawdę i odkłamać medialne kłamstwo szkalujące Polskę. Akcja z billboardem miała charakter symboliczny, ale pokazuje, że Polacy są już zdesperowani i wykorzystują wszelkie sposoby, aby powiedzieć przede wszystkim politykom i dziennikarzom, ale również historykom i innym ludziom z kręgu nauki, że obozy śmierci były niemieckie, a Polacy byli w nich mordowani.

„Niedziela” 07/2017

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl