Święto słowa i kultury

Andrzej Tarwid

Kard. Zenon Grocholewski, abp Wacław Depo, Ludmiła i Stanisław Grygielowie, ks. prof. Edward Staniek, ks. prof. Wincenty Myszor, Leszek Sosnowski i Biały Kruk, Janusz Rosikoń i RosikonPress, Edycja Świętego Pawła, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo AA – znaleźli się w gronie laureatów Feniksa 2017. Nagrody wręczono 1 kwietnia br. podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo został wyróżniony Feniksem Specjalnym 2017. Kapituła Nagrody, której przewodniczył dr hab. Krzysztof Narecki, doceniła dorobek pisarski abp. Depo oraz jego zaangażowanie jako przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. „Jego serdeczna i ojcowska postawa sprawia, że wydawcy katoliccy zawsze mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie” – podkreślono w uzasadnieniu.

W godzinie Apelu Jasnogórskiego

Abp Wacław Depo przyjął nagrodę w godzinie Apelu Jasnogórskiego. W podziękowaniu wyraził radość z faktu, że jest uczestnikiem gali gromadzącej laureatów nagrody Feniks: „...na potwierdzenie waszych pięknych dzieł, waszego zmagania się – jak to mówił w poezji Karol Wojtyła – samotnie z obrazem, ze słowem, dźwiękiem po to, żeby być nie tylko artystą, ale artystą wiary” – wyjaśnił. Odnosząc się do przyznanej mu nagrody, podziękował Kapitule za obdarowanie jego „drogi różnych zapisów i codziennego stawania przed Matką po to, żeby przekazywać to, co najpiękniejsze – dar Bożego błogosławieństwa”.

Statuetką Feniksa Specjalnego 2017, autorstwa Anny Wolskiej, został także wyróżniony Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który jest wydawcą książki abp. Depo pt. „Sprawy nieba i ziemi”, ważnej dla twórców i odbiorców mediów. Dyplom odebrała redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz. Wyjaśniła, że w nagrodzonej książce Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP jest dużo dobrych rad dla dziennikarzy, wydawców i pisarzy, m.in. ta, że zanim zacznie się pisać, mówić oraz innych pouczać, trzeba posłuchać, co Bóg ma nam do powiedzenia, czyli wszelkie działanie zaczynać od modlitwy. Przypomniała greckie przysłowie, mówiące, że „dom bez książek to jak dom bez okien”. Po uroczystości red. Dudkiewicz skomentowała, że właściwie podczas gali abp Depo dostał podwójnego Feniksa, bo to właśnie za wydanie książki jego autorstwa „Niedziela” została nagrodzona.

Duże Feniksy, Małe Feniksy i Małe Feniksy Specjalne

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznaje wyróżnienia w 16 kategoriach. W tym roku Feniksem Diamentowym został uhonorowany były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski. Feniksa Głównego natomiast – za świadectwo życia będące symbolem wierności i zawierzenia Panu Bogu – odebrali przyjaciele św. Jana Pawła II – Ludmiła i Stanisław Grygielowie.

Osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji wartości chrześcijańskich w mediach i w życiu społecznym Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznaje także Małe Feniksy. Tegorocznymi laureatami tej nagrody zostały rozgłośnie radiowe, m.in.: Radio Maryja, Radio Fiat i Radio Warszawa. Z kolei Małe Feniksy Specjalne trafiły do rąk ks. Roberta Nęcka oraz Czesława Ryszki, pisarza i polityka, będącego od ponad 24 lat publicystą „Niedzieli”. – Mam nadzieję, że to będzie doping do dalszej pracy – powiedział Czesław Ryszka, gdy odbierał statuetkę.

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego

Gala Feniksów 2017 odbyła się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. W tej samej świątyni odprawiono także Mszę św. w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Targi na Zamku

Targi odbyły się w dniach 30 marca – 2 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Stoiska odwiedziło prawie 30 tys. osób. Można było wybierać spośród 10 tys. tytułów, które zaprezentowało 160 wystawców. Na targach można było również zdobyć autografy ulubionych pisarzy, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, obejrzeć filmy religijne czy też rodzinnie poczytać Pismo Święte.

– Dodatkowe spotkania organizujemy dlatego, że zależy nam na tym, aby Targi Wydawców Katolickich stały się festiwalem dobrej kultury, która jest tak bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach – powiedział „Niedzieli” niestrudzony główny organizator targów ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

„Niedziela” 15/2017

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl