Polska Bogu wdzięczna

Artur Stelmasiak

Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca

W niedzielę 1 czerwca 2008 r., - podczas I Dnia Dziękczynienia biskupi, duchowieństwo i wierni będą wspólnie modlić się w Warszawie przed budującą się Świątynią Opatrzności Bożej. W samo południe podczas uroczystej Mszy św. prymas Polski kard. Józef Glemp i abp Kazimierz Nycz odmówią symboliczny Akt Dziękczynienia za wolną Polskę. Jego istotą jest podziękowanie Opatrzności Bożej za wszystko, co się zdarzyło, za Polskę, za każdy dzień, za człowieka i świat, który nas otacza. Dzięki transmisji telewizyjnej w uroczystościach będzie mogła uczestniczyć cała Polska.
Z okazji I Dnia Dziękczynienia abp Nycz skierował także list duszpasterski do odczytania we wszystkich kościołach kraju. "Dzień Dziękczynienia to czas, kiedy można podziękować tym, którzy niosą nam dobro i uśmiech. Dlatego dziś chciałbym powiedzieć - dziękuję, że jesteście, że trwacie w polskim Kościele, wspieracie go i modlicie się" - pisze do Polaków abp Nycz. W przygotowanie I Dnia Dziękczynienia zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli. Media publiczne emitują spoty promujące wdzięczność wśród Polaków, a w internecie ruszył specjalny serwis www.dziekuje.pl. W propagowanie idei dziękczynienia włączyła się również "Niedziela", od kilku tygodni przygotowując Czytelników do tego nowego święta. Okazuje się bowiem, że Polacy za rzadko wypowiadają słowo "dziękuję"... i to zarówno w stosunku do siebie nawzajem, jak i w odniesieniu do Boga.

Dlaczego w czerwcu?

Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r., jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej, czyli wotum narodu polskiego dla Opatrzności Bożej za wolną Polskę, za Papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Dlaczego akurat w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Dzień Dziękczynienia? Termin nie jest przypadkowy. Jak tłumaczy pomysłodawca tego przedsięwzięcia - abp Nycz, właśnie ten miesiąc wielu Polaków w szczególny sposób kojarzy z Papieżem Polakiem. - Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca - mówi Metropolita Warszawski.
Piotr Gaweł, członek zarządu Centrum Opatrzności Bożej, zwraca natomiast uwagę szczególnie na pielgrzymkę Jana Pawła II z 1991 r. - To była pierwsza pielgrzymka do wolnej Polski. Jej hasło brzmiało: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". - Słabo słuchaliśmy wówczas Papieża. Musieliśmy czekać aż siedemnaście lat, by dziś powiedzieć Panu Bogu: "dziękuję" - podkreśla Gaweł.

Po co dziękować?

Dziękczynienie wzmacnia zarówno relacje międzyludzkie, jak również te między człowiekiem a Bogiem. - Chcemy w tym dniu uczyć się dziękować. Wyrabiać w sobie postawę wdzięczności. Dziękować w rodzinie, dziękować sąsiadom, a także dziękować w wymiarze życia społecznego i narodowego - podkreśla abp Nycz. Jego zdaniem, postawa wdzięczności buduje bardzo ważne więzi międzyludzkie, bez których życie każdego z nas stałoby się nie do zniesienia.
Postawa wdzięczności chroni nas przed wszelkiego rodzaju roszczeniowością. Dzięki niej możemy sobie uświadomić, jak wiele zawdzięczamy innym. Każdy z nas niejednokrotnie spotkał na swej drodze pomocną dłoń. - Za to wszystko powinniśmy szczerze dziękować osobom, od których tak wiele otrzymujemy każdego dnia. Ale także powinniśmy podziękować Panu Bogu, który przez wieki prowadził nasz naród po krętych drogach historii - podkreśla Metropolita Warszawski.

Centrum dziękczynienia

Kilka miesięcy temu abp Nycz powołał do istnienia Centrum Opatrzności Bożej, które zajmuje się propagowaniem idei dziękczynienia oraz promocją wznoszonego w warszawskim Wilanowie kompleksu sakralno-kulturalno-edukacyjnego. - Chcemy, aby idea dziękczynienia nie skończyła się na wybudowaniu budynku, ale by była żywa i twórcza również wówczas, gdy mury będą gotowe - podkreśla abp Nycz. Dlatego też eksperci z Centrum zajmują się tworzeniem długoterminowej koncepcji dla tego sanktuarium pamięci narodowej.
W ramach kampanii I Dnia Dziękczynienia Centrum skierowało do wszystkich parafii w Polsce materiały promocyjne z informacją o idei Dnia Dziękczynienia. - Chcemy, aby do każdej parafii, do każdego Polaka dotarło przesłanie Dnia Dziękczynienia, by każdy mógł włączyć się materialnie bądź duchowo w budowę narodowego wotum wdzięczności. Prawdziwym, naszym osobistym wotum są nie same mury, ale Polska Bogu wdzięczna - wyjaśnia Piotr Gaweł.

"Niedziela" 22/2008

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl