U Ojca Świętego

Premier Rządu RP w Watykanie

Red.

W dniu 35. rocznicy zamachu na Jana Pawła II, 13 maja 2016 r., premier Beata Szydło przebywała z oficjalną wizytą w Watykanie. Wzięła udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Oprawę Liturgii Słowa przygotowali przedstawiciele Kancelarii Premiera. Lekcję przeczytał Paweł Majewski – pełnomocnik rządu ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży, a psalm responsoryjny wykonała Beata Kempa – szefowa Kancelarii Premiera.

W homilii kard. Grocholewski nawiązał do rocznicy zamachu na Papieża Polaka. Jak zauważył, św. Jan Paweł II przeżywał to wydarzenie jako „dopust Boży”, ale w świetle wiary. – Wierzył, że swoje ocalenie 13 maja, czyli w rocznicę objawień fatimskich, zawdzięczał Maryi – przypomniał kaznodzieja i zakończył homilię słowami: – Św. Janie Pawle II, którego w 1978 r. Bóg powołał po to, byś ze Stolicy Piotrowej umacniał braci w wierze, czyń to nadal, teraz już z domu Ojca. Po Mszy św. premier Szydło złożyła wiązankę biało-czerwonych róż przed grobem św. Jana Pawła II i dłuższy czas modliła się w skupieniu.

Bezpośrednio po Liturgii premier udała się na audiencję do papieża Franciszka oraz na spotkanie z szefem watykańskiej dyplomacji – abp. Paulem Gallagherem.

Rozmowa z Ojcem Świętym trwała pół godziny. – Przeżycie jest wyjątkowe również z tego powodu, że mogliśmy rano pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II. Potem była rozmowa z Ojcem Świętym Franciszkiem. (...) Rozmawialiśmy o polskich rodzinach, o Polsce. Papież bardzo podziękował i cieszył się, że w Polsce wprowadzane są programy, które mają wspierać rodziny. To była bardzo dobra rozmowa, która jest dla mnie wzruszeniem i przeżyciem – powiedziała premier Beata Szydło tuż po audiencji. – Jeszcze raz zaprosiłam Ojca Świętego do Polski. Potwierdziłam, że czekamy. Pozostaje nam dołożyć starań, by ta wizyta młodzieży z całego świata była bezpieczna. Zrobimy wszystko, by te dni były wyjątkowe i by przyniosły dla polskiego państwa wspaniałe owoce – dodała.

Premier polskiego rządu rozmawiała z Ojcem Świętym również na temat pokoju i bezpieczeństwa na świecie, przyjmowania uchodźców, konfliktu w Syrii, a także sytuacji humanitarnej na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Beata Szydło wręczyła Papieżowi reprint Biblii z 1599 r. w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka. Od Ojca Świętego otrzymała pamiątkowy medal pontyfikatu, wręczany tradycyjnie przedstawicielom władz poszczególnych krajów.

Następnego dnia, 14 maja, premier Szydło spotkała się z kapłanami pracującymi w Stolicy Apostolskiej.

„Niedziela” 21/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl