Edytorial

Rozbijają rodziny, rozdzierają serca

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Pomaganie ludziom ma być treścią działania władzy – taką opinię tuż przed zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy na Prezydenta RP wyraził eurodeputowany Janusz Wojciechowski, kierujący do tej pory pracami biura pomocy prawnej pod nazwą Dudapomoc. Jak pamiętamy, idea utworzenia punktu prawnego wsparcia obywateli zrodziła się podczas podróży kampanijnych po Polsce kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy. Wysłuchał on wtedy wielu historii ludzi doświadczających złego traktowania przez wymiar sprawiedliwości. Zauważył, że państwo jest wobec ludzi „opresyjne”, „niszczy obywateli", ludzie czują się „jak przedmioty przesuwane z kąta w kąt”. Między pierwszą a drugą turą wyborów, w maju br., podjął decyzję o zorganizowaniu działań prawnie wspierających obywateli. Teraz takie biuro ma funkcjonować w ramach Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda nie zamierza zamykać przed obywatelami swojego domu. – Pan Prezydent chce, żeby siedziba biura była w Pałacu Prezydenckim – powiedział Janusz Wojciechowski, gdy podsumowywał dotychczasowe prace Dudapomocy.

Wojciechowski zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta podejmie prace nad nową ustawą o skargach, która wesprze obywateli nękanych przez instytucje i urzędy publiczne. Mamy nadzieję, że uda się pomóc również rodzinom rozbijanym przez urzędników. Ostatnio za pośrednictwem mediów obserwujemy drastyczny tego przykład. Okazuje się, że w Polsce można odebrać rodzicom dzieci np. z powodu bałaganu w domu czy braku warunków do nauki. Przyczyną może być również trzymanie w mieszkaniu zwierząt. Pies, królik i muszki owocówki wymieniono w uzasadnieniu decyzji sądu rodzinnego, która spowodowała rozdzielenie rodziny Bałutów z Niska. Dwie z trzech dziewczynek odebranych rodzinie w grudniu 2014 r. trafiły do Domu Dziecka w Rudniku, a najmłodsza, karmiona jeszcze piersią, została oderwana od matki i umieszczona w rodzinie zastępczej. Dziewczynek nie wypuszcza się na przepustkę do domu. Nawet wtedy, gdy rodzice zamierzali ochrzcić najmłodszą córkę, sąd zezwolił na jej pobyt z nimi tylko przez 4 godziny, a starsze dziewczynki nie otrzymały zezwolenia na uczestniczenie w rodzinnej uroczystości. Sytuacja jest zadziwiająca, gdyż w rodzinie nie było ani przemocy, ani alkoholu, ani narkomanii, ani żadnej demoralizacji. Rodzice rozpaczliwie walczący o swoje dzieci zgłosili się po pomoc do Janusza Wojciechowskiego. Ufamy, że uda się pokonać przerażającą bezsilność wobec bezwzględności sądów i urzędów oraz opieszałość procedur.

Kilka tygodni temu wielu z nas znowu zadrżało z przerażenia, gdy z rodziny pod Wejherowem próbowano zabrać jedenaścioro dzieci z powodu biedy w domu i nieobecności dzieci w szkole. Okazało się, że dzieci zamiast do szkoły chodziły do lasu i zbierały jagody, aby pomóc w utrzymaniu rodziny. Miejscowy ośrodek pomocy społecznej już kierował wniosek do sądu. Szybka interwencja Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Nasze Gniazdo” zatrzymała akcję. Takie fakty za każdym razem głośno krzyczą, bo mają twarz dziecka. W 2014 r. w Polsce odebrano rodzinom 771 dzieci, czyli o 771 za dużo. Bieda to przecież nie patologia. Biedzie trzeba zapobiec, rodzinie trzeba pomóc, a nie rozbijać ją i dobijać. Czas odebrany rodzinie nie zostanie nigdy zwrócony. U państwa Bałutów najmłodsza córka już nie rozpoznaje swojej matki...

„Niedziela” 33/2015

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl