Z Manhattanu do Amerykańskiej Częstochowy

O. Michał Czyżewski OSPPE

26 czerwca 2005 r. w Doylestown miały miejsce uroczystości z okazji 50-lecia powstania Amerykańskiej Częstochowy.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku, prowadzona przez Ojców Paulinów, zorganizowała pielgrzymkę autokarową na tę wyjątkową uroczystość złotego jubileuszu naszego narodowego Sanktuarium. Ku swojemu zaskoczeniu organizatorzy pielgrzymki zebrali wymaganą liczbę chętnych na wyjazd w bardzo krótkim czasie. Bezpośrednim przygotowaniem do jubileuszu Amerykańskiej Częstochowy w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika była modlitwa różańcowa, która gromadziła wiernych przez dni nowenny, poprzedzające uroczyste obchody, jakie miały miejsce w duchowej stolicy Polonii amerykańskiej. Rodzina Różańcowa działająca przy tej jedynej polskiej parafii na Manhattanie w sposób szczególny włączyła się w duchowe przygotowanie, ofiarując dar swojej modlitwy w intencji pielgrzymów udających się na tegoroczne uroczystości. Swoimi modlitwami grupy różańcowe obejmowały także kustoszy tego narodowego Sanktuarium - ojców i braci paulinów, duchowych synów św. Pawła Pustelnika z Teb.
Autokar wraz z pielgrzymami wyruszył z Nowego Jorku o godz. 8.00. Pątnicy ze śpiewem pieśni Czarna Madonna ze łzami w oczach ruszyli na południe od Nowego Jorku na spotkanie z Matką - Panią Jasnogórską. Podczas drogi do Amerykańskiej Częstochowy również nie brakowało modlitwy, m.in. zostały odśpiewane Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, śpiewane też były pieśni maryjne, a wierni w kilku językach modlili się modlitwą różańcową. W naszej pielgrzymce wzięli też udział Amerykanie oraz Filipińczycy.
Eucharystia zgromadziła rzesze czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej. Wszyscy bardzo ją przeżyliśmy.
Niektórzy z parafian biorących udział w pielgrzymce do Amerykańskiej Częstochowy odwiedzili też groby swoich bliskich, którzy są pochowani na cmentarzu znajdującym się przy Sanktuarium. Pamiętali też o ojcach paulinach, którzy przez lata im posługiwali, a teraz spoczywają na tym cmentarzu, w sposób szczególny dziękowali za dar życia i powołanie śp. o. Michała Zembrzuskiego OSPPE - założyciela Amerykańskiej Częstochowy. Wielu parafian z Nowego Jorku znało osobiście o. Michała, wspominali pierwszą Mszę św. odprawioną przez niego w kaplicy przerobionej ze stodoły, początki i rozbudowę Sanktuarium.
Wiele osób skorzystało z okazji i nabyło w księgarni na terenie Amerykańskiej Częstochowy publikacje oraz książeczki do nabożeństwa w języku polskim (kupienie książeczki w języku ojczystym w Ameryce nie należy do rzeczy łatwych). Narodowe Sanktuarium sprzyja temu, by w atmosferze wiary i wzajemnej współpracy język polski i polska kultura zdobywały nowych miłośników.
Podczas drogi powrotnej pątnicy dzielili się swoimi przeżyciami, dla niektórych była to pierwsza wizyta w duchowej stolicy Polonii amerykańskiej.

Liczby
16 października 1966 r. w poświęceniu kościoła w Amerykańskiej Częstochowie uczestniczyło 140 tys. wiernych.
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown ma dziś 1,8 tys. miejsc siedzących i liczy 220 stóp długości (1 stopa = 30,48 cm).

"Niedziela" 29/2005

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl