„Ćwierkający” biskupi

Artur Stelmasiak

Rozpoczęła się twitterowa akcja polskich biskupów. W Tygodniu Wychowania, trwającym od 13 do 19 września, można było śledzić ich wpisy na portalu społecznościowym

Stereotyp o polskich hierarchach został sprytnie obalony. Biskupi kojarzeni często z długimi homiliami rozpoczęli tweetowanie, czyli „ćwierkanie” na Twitterze. A przecież specyfiką tego portalu społecznościowego jest ograniczenie długości wpisu do zaledwie 140 znaków.

– Już ośmiu biskupów ma swoje konta. Są oni aktywni na Twitterze. Teraz ich akcja jest skoordynowana przez hashtag #wychowanie, a wszystkie wpisy można śledzić na profilu @EpiskopatNews – mówi „Niedzieli” ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Akcja związana jest z trwającym w dniach 13-19 września Tygodniem Wychowania. Wychowaniu opartemu na wartościach chrześcijańskich są poświęcone krótkie wpisy. – Na Twitterze pojawiło się także nauczanie tych hierarchów, którzy nie mają jeszcze swoich kont na tym portalu społecznościowym. W Biurze Prasowym KEP śledziliśmy wypowiedzi i listy biskupów na ten temat i umieszczaliśmy ich wybrane fragmenty na profilu – tłumaczy ks. Rytel-Andrianik.

Nie jest to pierwsza akcja „ćwierkania” polskich biskupów. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik założył swoje konto twitterowe już w 2012 r., czyli kilka miesięcy przed tym, gdy zrobił to papież Benedykt XVI. Polski Kościół pod względem aktywności na portalach społecznościowych jest więc bardzo nowoczesny. – W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin św. Jana Bosko, który był oddanym wychowawcą młodzieży. Dlatego do tweetowania zaprosiliśmy również księży salezjanów – mówi rzecznik Episkopatu.

W ten sposób Kościół chce dotrzeć do tysięcy osób, które śledzą konta księży biskupów i Episkopatu. Tweety poświęcone wychowaniu zamieszczają m.in.: abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, abp Józef Michalik, abp Józef Kupny, bp Piotr Libera i bp Marek Solarczyk. Akcja rozpoczęła się 13 września po modlitwie „Anioł Pański” od wpisu bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Inauguracja profilu miała miejsce 4 września. Pierwszym tweetem to było powitanie w pięciu językach: polskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim i hebrajskim.

„Niedziela” 38/2015

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl