Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz Logosu

Niedziela łódzka 47/2012, str. 1

[ TEMATY ]

teatr

Łódź

Agnieszka Sadowska

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Dnia 2 listopada 1987 r. w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał parafialny Teatr Słowa, który rozpoczął swoją działalność premierą spektaklu pod tytułem „Zaduszki”. Od drugiej premiery („Betlejem Polskie” według Lucjana Rydla) Teatr przyjął nazwę Logos. Inicjatorem powstania Logosu był ks. Waldemar Sondka, a ojcem chrzestnym nowej sceny ks. Adam Lepa, ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Ks. Waldemar Sondka, od początku pełniący funkcję dyrektora Logosu, organizuje również Festiwal Kultury Chrześcijańskiej będący szczególnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Łodzi. W piątek 2 listopada podczas inauguracji tegorocznego, szesnastego już Festiwalu, świętowano jubileusz 25-lecia istnienia Teatru Logos. Uroczystość, która odbyła się w Klubie Wytwórnia, stała się okazją do uhonorowania medalami jubileuszowymi aktorów, reżyserów, scenografów, choreografów współpracujących z Logosem.

Liturgiczna inauguracja Festiwalu przypadła w niedzielę 4 listopada w kościele środowisk twórczych, wokół którego skupia się większość festiwalowych wydarzeń. Uczestnicy Mszy św., której przewodniczył bp Adam Lepa, modlili się w intencji zmarłych twórców kultury.

- Wszyscy ci, którzy tworzą oraz upowszechniają piękno, znajdują się w sferze oddziaływania miłości - mówił w homilii bp Adam Lepa. - Gdy stają się pokornymi sługami piękna, oddają swój talent najważniejszym, nieprzemijającym wartościom. Podczas tej Mszy św. zaduszkowej modlimy się za tych, którzy przeszli przez życie, pozostawiając wyrazisty ślad swojej miłości do Pana Boga i drugiego człowieka. Dziękujemy zarazem Bogu za to, że byli i są artyści, którzy poprzez swoje dzieła służą Prawdzie - Dobru - Pięknu”. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup życzył twórcom związanym z Teatrem Logos, aby niestrudzenie rozniecali w ludziach głód ducha i czerpali z tego osobistą satysfakcję. Słowa uznania i wdzięczności skierował pod adresem organizatora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej - ks. prał. Waldemara Sondki i osób z nim współpracujących, a także wszystkich uczestników wydarzeń festiwalowych.

Po Eucharystii w Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS bp Adam Lepa otworzył wystawę grafik dedykowanych Teatrowi Logos w ciągu dwudziestopięciolecia jego działalności.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą się modlić nieustannie przez 960 godzin w intencji życia

[ TEMATY ]

ochrona życia

Łódź

obrońcy życia

ARCHIWUM EDYCJI WARSZAWSKIEJ

960 godzin trwać będzie modlitwa w intencji życia, prowadzona w ramach akcji "40 Dni dla Życia". Osoby świeckie i konsekrowane modlić się będą bez przerwy, w dzień i noc, w kaplicy Bożego Pokoju w Łodzi. Kampania trwa od Środy Popielcowej. Łódź jest jedynym polskim miastem, które włączyło się w światową akcję "40 Days for Life". Pierwotnie krucjata miała być prowadzona w namiocie ustawionym na placu Dąbrowskiego, w centrum Łodzi. Jednak względy techniczne (kłopot z przyłączem energetycznym) wymusiły przeniesienie modlitwy do kaplicy Bożego Pokoju, mieszczącej się przy ul. Gdańskiej.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję