Reklama

Kultura

Jan Pietrzak i jego „zakazane piosenki” w nowej książce!

Jan Pietrzak – polski satyryk, aktor, piosenkarz i publicysta to niekwestionowany gigant polskiej sceny kabaretowej. Założyciel słynnego kabaretu Pod Egidą od ponad pół wieku jest symbolem polskiej wolności. To niezłomny patriota, błyskotliwy satyryk oraz niezrównany komentator spraw społecznych i politycznych. Artysta zawsze stoi po stronie prawdy, mówiąc to, co myśli, bez względu na możliwe tego konsekwencje. „Mężny i wzruszający, komiczny i prawdziwy – Jan Pietrzak. Bardzo nam potrzebny” – tak mówił o Janie Pietrzaku poeta Zbigniew Herbert.

2024-03-26 16:36

[ TEMATY ]

książki

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność twórcza, inteligentne spostrzeżenia, dowcip oraz nierzadko cięty język artysty nadal budzą podziw i zainteresowanie, dlatego szczególną wartość przypisać należy najnowszej publikacji wydanej nakładem wydawnictwa Biały Kruk pt. „Moje zakazane piosenki”. To wyjątkowe dzieło literackie zawierające utwory, które nigdy dotąd nie ukazały się jeszcze w formie książkowej, choć niektóre z nich są szeroko znane w Polsce, a nawet w świecie, jak np. „Żeby Polska była Polską”. To z tą pieśnią na ustach, swoistym hymnem Solidarności w latach 80., Polacy zrzucili okowy komunizmu.

Dziś, kiedy Polska znalazła się na rozdrożu, a wolność i demokracja jak nigdy wcześniej od czasów II wojny światowej są zagrożone, Jan Pietrak zaprasza nas do powrotu do korzeni, do świata, gdzie satyra i poezja zlewają się w harmonijną opowieść o Polsce i jej losach. W tym bardzo bogatym zbiorze (98 pieśni patriotycznych) Pietrzak staje przed nami jako mistrz satyryk, ale również jako wrażliwy poeta, eksplorujący refleksyjnie tematykę narodową i ludzką egzystencję. Jego wiersze, często brzmiące dotąd jedynie na estradzie, teraz są uchwycone w piśmiennictwie, gotowe, aby poruszyć i zainspirować czytelników na nowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł „Moje zakazane piosenki” odnosi się do czasów, gdy twórczość Pietrzaka była zakazana, a sam artysta doświadczał represji ze strony władz. Jednakże, mimo upływu lat, tematyka jego utworów wciąż pozostaje aktualna, a odwaga w ich wyrażaniu nadal budzi podziw. Z niezachwianą postawą patriotyczną Jan Pietrzak staje się głosem narodu, który niezmiennie wierzy w siłę i niezłomność.

„Moje zakazane piosenki” do kupienia w naszej księgarni!

Wydanie tej książki staje się czymś więcej niż tylko zapisem twórczości – to akt obrony dziedzictwa kulturowego, które kształtowało polską świadomość przez dziesięciolecia. Przez lata Jan Pietrzak był wielkim artystą, ale także narodową instytucją, która niezmiennie budziła w Polakach ducha walki i wspólnoty. Bogactwem tej publikacji są nie tylko wiersze same w sobie, ale także obszerna warstwa ilustracyjna, składająca się z 175 zdjęć dokumentujących jego życie i działalność artystyczną. To prawdziwa podróż przez ponad pół wieku kulturalnej historii Polski, gdzie z Panem Janem współpracowali najwybitniejsi artyści.

Reklama

Jan Pietrzak, urodzony w 1937 roku na warszawskim Targówku, to postać niezwykle zasłużona dla polskiej kultury oraz aktywny obrońca wartości patriotycznych. Jego teksty nadal stanowią ważny głos w dyskursie publicznym, który wciąż jest aktualny i potrzebny.

Dzięki tej książce czytelnicy – zarówno starsi, jak i młodsi – będą mieli okazję poznać twórczość Jana Pietrzaka, ale także historię i ducha polskiej walki o wolność. „Moje zakazane piosenki” to nie tylko lektura, ale także manifest patriotyczny, który inspiruje do działania i pielęgnowania dziedzictwa narodowego. Warto sięgnąć po tę publikację, aby zanurzyć się w świecie pełnym mądrości, humoru i patriotyzmu, który Jan Pietrzak oferuje nam w każdym swoim wierszu.

Ocena: +9 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczny TOP

Pięć najlepszych książek poświęconych najnowszym dziejom Polski? To trudny wybór. Szczęśliwie historiografia polska ma się na tyle dobrze, że takich prac jest dużo.

To bardzo subiektywny przegląd. Rekomenduję te książki, do których wracam przynajmniej kilka razy w roku, do czego również Państwa serdecznie zachęcam.

CZYTAJ DALEJ

Jak uwierzyć w siebie, zaufać i nie bać się zmian?

2024-04-16 14:41

[ TEMATY ]

spotkanie

Mat.prasowy

Edycja Świętego Pawła wraz z Duszpasterstwem Akademickim Emaus zaprasza na spotkanie autorskie z p. Ireną Neumueler - autorką książki “Gotowe na zmiany”, które odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus (ul. Kilińskiego 132, Częstochowa) o godzinie 19:00.

Tematyka spotkania będzie obracać się wokół życiowej zmiany - jak uwierzyć, zaufać i nie bać się zmian. O 20:00 zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas której pani Irena podzieli się swoim świadectwem, a po Mszy - indywidualnej rozmowy z Autorką. Wydarzenie objęły swoim patronatem: Radio Jasna Góra, Radio Fiat oraz portal niedziela.pl. Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Słodkie warsztaty

2024-04-17 14:15

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

materiały organizatora

Dzieci mogły własnoręcznie ukręcić lizaki

Dzieci mogły własnoręcznie ukręcić lizaki

Dzieci korzystające z zajęć organizowanych przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas wzięły udział w bardzo słodkich warsztatach, poprowadzonych w manufakturze słodyczy Kraina Słodkości w Zielonej Górze.

Mali podopieczni CPMiU nie tylko przyglądali się, jak wygląda ręczna produkcja słodyczy, ale też mogli samodzielnie ukręcić lizaki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję