Reklama

Kościół

Jerozolima: wielkanocne orędzie nadziei

Jerozolimska wspólnota katolicka celebrowała Rezurekcję w bazylice Bożego Grobu, którą Kościoły Wschodnie nazywają bazyliką Zmartwychwstania. Wielkanocne orędzie wybrzmiało w czasie uroczystej Eucharystii oraz podczas rezurekcyjnej procesji. Liturgię pod przewodnictwem kard. Pierbattisty Pizzaballi, koncelebrowali nuncjusz apostolski, biskupi pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy oraz przedstawiciele lokalnego kleru i kapłani pielgrzymi.

2024-03-31 17:31

[ TEMATY ]

Jerozolima

Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni lokalnego Kościoła i nieliczni pielgrzymi przybyli na Wielkanoc do Jerozolimy uczestniczyli w unikatowej, ze względu na miejsce, rezurekcyjnej celebracji. Po Ewangelii ogłaszającej dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu kard. Pizzaballa mówił w homilii o potrzebie odnajdywania radości wielkanocnej, mimo że wszystko wydaje się być owiane nieufnością i rozpaczą. «Paschę Chrystusa, którą dzisiaj obchodzimy w tajemnicy - powiedział patriarcha - będziemy musieli celebrować także w życiu naszego Kościoła i całej Ziemi Świętej! Oznacza to, że będziemy musieli podjąć poważne zobowiązanie, aby słowa takie jak „nadzieja, pokój, prawda, przebaczenie i spotkanie” na nowo nabrały znaczenia i były postrzegane przez nas wszystkich jako wiarygodne».

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce rezurekcyjna procesja, trzykrotnie okrążająca kaplicę pustego grobu Chrystusa, podczas której odśpiewano cztery fragmenty Ewangelii o zmartwychwstaniu Pana, symbolicznie wieszcząc radość wielkanocną w cztery strony świata.

Podziel się cytatem

W rezurekcyjnej Eucharystii w Jerozolimie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów Wschodnich, które wspólnie z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką Zmartwychwstania. Byli obecni również konsulowie Włoch, Hiszpanii, Francji i Belgii, oficjalni protektorzy chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie, jak również delegaci izraelskiego ministerstwa do spraw wyznań oraz policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: abp P. Pizzaballa przewodniczył obchodom Niedzieli Palmowej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

Niedziela Palmowa

Grażyna Kołek

Obchody Niedzieli Palmowej mają szczególnie wymowny charakter w Jerozolimie. Rozpoczyna je poświęcenie palm i procesja wokół kaplicy Bożego Grobu i w pobliżu Kalwarii. Uroczystej Eucharystii ze śpiewem opisu Męki Pańskiej z udziałem wielu kapłanów i licznych pielgrzymów z całego świata przewodniczył administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Głównym punktem tych obchodów jest jednak radosna popołudniowa procesja ulicami miasta. Rozpoczyna się ona w sanktuarium w Betfage na Górze Oliwnej i jest ona wielkim świętem zarówno miejscowych chrześcijan, jak i pielgrzymów przybywających nie tylko z różnych parafii Ziemi Świętej, ale także z całego świata. Są wśród nich również Polacy niosący gałązki palmowe i biało-czerwone flagi. Na końcu procesji idą franciszkanie i duchowieństwo diecezjalne wraz z administratorem apostolskim, z jego biskupami pomocniczymi oraz Kustoszem Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia

2024-04-17 09:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia: przebywania razem przy stole, czułością pewnych przyjaźni, zaufaniem z osobami mądrymi, zachwytem nad pięknem stworzenia. Szczęście z umiarkowaniem to radość, która rozkwita w sercu tych, którzy rozpoznają i doceniają to, co w życiu liczy się najbardziej - przekonywał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę poświęcił właśnie cnocie umiarkowania.

Ojciec Święty przypomniał, że etymologicznie umiarkowanie oznacza panowanie nad sobą, porządkowanie „gmatwaniny ludzkiego serca”. Przytoczył definicję Katechizmu Kościoła Katolickiego, wskazującą, że „pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych”. Ponadto „zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i nie daje się uwieść... by iść za zachciankami swego serca” (n. 1809).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję