Obrady Zespołu Laudato Si miały miejsce w Zamku Bierzgłowskim w diecezji toruńskiej w dniach 10-11 kwietnia. Ich efektem było opracowanie propozycji inicjatyw duszpasterskich ze szczególnym uwzględnieniem Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Stworzenia. – Kościół powinien być aktywny, szczególną aktywnością świeckich jako świadomego laikatu uczestniczącego w misji zbawczej – zaznaczył ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
– Przestrzeń ekologii jest zakresem tematycznym, który otwiera drzwi do dialogu między różnymi środowiskami, mogącymi się znacznie różnić, ale troska o wspólny dom jest naszym jednoczącym celem – powiedział Sławomir Mazurek, doradca Prezydenta RP ds. ekologii. Z kolei ks. Ryszard Podpora z Lublina zwrócił uwagę na konieczność integrowania i ożywiania kontaktów z osobami, które angażują się w przestrzeń szeroko rozumianej ekologii, a jednocześnie dla szerokiego gremium są jeszcze nieznane i nieodkryte.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Przygotowujemy propozycje różnych inicjatyw na okres nazywany przez Papieża Franciszka „Czasem dla Stworzenia", bowiem Duszpasterstwo Środowisk Laudato Si w sposób naturalny będzie się także koncentrować na takich obszarach – podkreślił ks. Krzysztof Wilczkiewicz z Rzeszowa.
Bp Wiesław Śmigiel zauważył: – Pojęcie godności wiąże się bezpośrednio z osobą ludzką i wynika to z perspektywy Boga Stworzyciela. Należy pamiętać, że każde stworzenie jest odbiciem mądrości Bożej i wymaga należytego szacunku, ale zgodnego z Bożym zamysłem. Ks. Marcin Uhlik z Warszawy zaprosił innych duchownych i świeckich, aby podejmowali się w swoich środowiskach starań wspierających innych do odkrywania i pogłębiania relacji z Bogiem Ojcem naszym Stworzycielem.
Konferencja Episkopatu Polski powołała do istnienia w listopadzie 2021 roku pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego Zespół Laudato Si przy Radzie ds. Społecznych przy KEP. Na dzień dzisiejszy jest ustanowionych 33 diecezjalnych duszpasterzy środowisk Laudato Si. Konferencja Episkopatu Polski jest reprezentowana m.in. w: European Christian Environment Network (ECEN), konferencji CCEE jako międzynarodowych inicjatywach podejmowanych w duchu troski o wspólny dom.