Reklama

Droga do nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje to kilka dni poświęconych odnowie duchowej poprzez modlitwę, spowiedź i konferencje. Wierni mają wtedy szczególną okazję do zastanowienia się nad swoim dotychczasowym życiem i oczyszczenia się z ciężaru grzechu.
Tegoroczne rekolekcje w parafii Prostyń rozpoczęły się w środę 11 marca Drogą Krzyżową w kościele przy licznym udziale młodych parafian ze szkół w Kiełczewie i Prostyni. Podczas nabożeństwa uczniowie zaprezentowali krótką inscenizację o bł. Karolinie Kózkównie, patronce Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, której postać przyświecała całej, kilkudniowej nauce rekolekcyjnej. W tym czasie rekolekcjonista ks. Andrzej Lubowicki, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wraz z obrazem bł. Karoliny i jej relikwiami odwiedzał szkoły w Orzełku, Rytelach Święckich i Wólce Okrąglik.
We czwartek ks. Andrzej odwiedzał szkoły w Kieczewie i Prostyni. Na spotkaniach z uczniami za pomocą projektora multimedialnego przedstawił krótką drogę życia bł. Karoliny, a także pomógł uczniom zrobić dobry rachunek sumienia. Stawiając za wzór młodemu pokoleniu tę młodą polską męczennicę, ks. Andrzej wskazywał drogę, jaką młodzi powinni kroczyć, aby tak jak bł. Karolina osiągnąć niebo. Urozmaiceniem spotkania były pieśni o bł. Karolinie, a także pieśń „Ty tylko mnie poprowadź”, która stała się głównym motywem rekolekcyjnym.
Rekolekcyjny piątek upłynął na modlitwie w kościele. W obecności obrazu bł. Karoliny Kózkówny i jej relikwii ks. Andrzej głosił nauki dla wszystkich parafian. Najbardziej efektownie wyglądała Msza św. dla dzieci i młodzieży, podczas której śpiewał szkolny zespół wokalny. Kazanie dla młodych było niesamowicie wymowne. Ks. Andrzej zgromadziwszy dzieci przy ołtarzu, zrobił małe przedstawienie: jednemu chłopcu kazał ubrać się w żółtą koszulkę, którą następnie, jako efekt grzechu, pomazał długopisem, flamastrami, potem ją pociął dokładnie i sznurkiem przywiązał do krzyża. Jakkolwiek dusza ludzka byłaby zniszczona grzechem, podczas spowiedzi i tak przybliża się do Chrystusa. Wieczorne nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzili członkowie parafialnego koła Akcji Katolickiej. W odczytywanych tekstach przy każdej stacji, oprócz rozważań Męki Pańskiej, znalazły się akcenty nawiązujące do męczeństwa bł. Karoliny.
W sobotę i niedzielę ksiądz rekolekcjonista w swych naukach mówił o wierze w jednego Boga, o sile płynącej z tej wiary, o mocy, jaką daje ona człowiekowi poszukującemu sensu życia. Zwrócił uwagę na występujące w obecnych czasach tendencje do szukania alternatywnych dróg zaspokojenia potrzeb duchowych człowieka, polegających na wierze w zabobony, karty i wróżby. Jest to niebezpieczne, gdyż prowadzi do zatarcia i rozmycia drogi wiodącej do nieba, jest tylko bardzo złudną namiastką prawdziwego szczęścia. Ks. Andrzej wskazywał na siłę płynącą z rodziny chrześcijańskiej, mogącą przeciwstawić się złu współczesnego świata. Nawiązał również do możliwości zrzeszania się katolików w organizacjach działających na rzecz umocnienia chrześcijańskich wartości, takich jak Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Po Mszach św. w piątek i sobotę odbywała adoracja relikwii bł. Karoliny. Można było się także wpisać do Złotej Księgi Intencji, składając prośby i dziękczynienia.
Ks. Lubowicki podczas pięciodniowych rekolekcji w sposób jednoznaczny wskazał postać bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy w obronie czystości, jako wzór do naśladowania dla młodych ludzi w dzisiejszych trudnych czasach. Postawa błogosławionej pokazuje, że warto być wiernym zasadom chrześcijańskim, nawet jeśli cały świat namawia do odejścia od nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Skaldowie

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26

[ TEMATY ]

świadectwa

#świadectwo

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Był to najlepszy wynik Chorwacji w tym konkursie. Po powrocie do kraju Purišić przyjęty został jak bohater. Premier Andrej Plenković zapowiedział, że państwo przyzna mu premię w wysokości 50 tys. euro. Jednak artysta zrezygnował z tych pieniędzy i przekazał je dwóm placówkom leczącym nowotwory.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję