Reklama

Komunikat o powołaniu nowego biskupa pomocniczego

Niedziela przemyska 48/2000

Drodzy Bracia i Siostry,

dzielę się z wami radosną wiadomością, że w dniu Matki Bożej Miłosierdzia (czyli 16 listopada br.) Ojciec Święty Jan Paweł II wyznaczył dla naszej archidiecezji nowego Biskupa Pomocniczego, którym został Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ks. dr Adam Szal.

Nominat pochodzi z parafii Wysoka, a urodził się 24 grudnia 1953 r. w Łańcucie. Jako kleryk odbył 2-letnią służbę wojskową, a po ukończeniu przemyskiego Seminarium, w dniu 31 maja 1979 r. przyjął święcenia kapłańskie. Doktorat z teologii w zakresie historii Kościoła zdobył na KUL-u w 1990 r. Pracował w Lutczy, Krośnie i Przeworsku jako wikariusz, a od 1988 r. w Seminarium Duchownym, gdzie ostatnio pełni funkcję Rektora. Jest też współzałożycielem diecezjalnej edycji katolickiego tygodnika Niedziela.

Całym sercem wraz z Biskupami, Księżmi, Zakonami oraz Ludem Bożym archidiecezji witam Nominata w nowej funkcji i zapraszam do jeszcze pełniejszej współpracy na niwie Pana. Pełnia kapłaństwa, to wielki wybór Chrystusa świadczący o Jego miłości oraz znak zaufania Kościoła, to nowe zadania w utwierdzaniu Królestwa Bożego w umysłach i sercach ludzi. Perspektywa pracy kapłana i biskupa jest tym piękniejsza, im człowiek bardziej promieniuje pokorą, wyniszczając siebie, aby ujawniać działanie Boże. Owocność posługi daje Duch Święty, towarzysząc w przekazywaniu Ewangelii i posłudze sakramentalnej. Potrzebne jest jednak ludzkie słowo, czyn, a jakże często i krzyż, który zawsze prowadzi do zwycięstwa, bo spod krzyża najbliżej do Chrystusa i Jego Matki.

Nominat rozpocznie swą posługę w dniu święceń biskupich, które przyjmie w archikatedrze przemyskiej 23 grudnia br. o godz. 11.00.

Serdeczną i ufną modlitwą otoczmy Drogiego nam wszystkim Nominata i prośmy Pana, aby mógł wiele uczynić dla Chrystusa, Kościoła i ludzi. Niech odważnie idzie na cały świat i głosi Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, niech radośnie pełni wolę Bożą i utwierdza wiarę.

Wszystkich pozdrawiam i błogosławię.

Przemyśl, 16 listopada 2000 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: „Ministerstwo Prawdy” nadchodzi?

2022-05-19 09:04

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

W amerykańskiej administracji powstała w ostatnim czasie specjalna komórka mająca zajmować się weryfikowaniem informacji i doniesień pojawiających się w mediach. Czy jednak taki państwowy fact-checking nie jest przekroczeniem uprawnień rządu i państwa?

Powstanie "Disinformation Governance Board" ogłosił 27 kwietnia bieżącego roku sekretarz departamentu bezpieczeństwa krajowego USA Alejandro Mayorkas. Miało to miejsce podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów nad budżetem na 2023 rok dla departamentu, na czele którego stoi Mayorkas. Komórka zajmować ma się rządową weryfikacją informacji pojawiających się w amerykańskiej przestrzeni medialnej. Chodzi głównie o kwestie obejmujące kryzys uchodźczy na granicy z Meksykiem, listopadowe wybory do Kongresu, czy wojnę na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Niemal trzy tysiące wpisów z życzeniami na 95. urodziny Benedykta XVI

2022-05-17 10:54

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Niemal trzy tysiące życzeń napłynęło z całego świata drogą internetową dla Benedykta XVI z okazji 95. urodzin, które papież-senior obchodził 16 kwietnia br.

Według informacji niemieckiej gazety „Tagespost” na stronie „benedictusXVI.org” umieszczono 2 893 życzenia gratulacyjne w 24 językach. Benedykt XVI skomentował to słowami: „Z okazji moich 95. urodzin otrzymałem wiele serdecznych życzeń z całego świata. Tak wiele znaków wierności i łączności bardzo mnie ucieszyło. Z uczuciem wdzięczności czuję się związany z wszystkimi w modlitwie”.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje muzyk, kompozytor, twórca muzyki filmowej Vangelis

2022-05-19 19:57

[ TEMATY ]

zmarły

kompozytor

muzyk

Vangelis

PAP/SIMELA PANTZARTZI

Vangelis Papathanassiou

Vangelis Papathanassiou

Nie żyje grecki muzyk, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej oraz filmowej m.in. do obrazów "Rydwany ognia", "Łowca androidów" i "Gorzkie gody" Vangelis. Artysta odszedł w wieku 79 lat.

Vangelis urodził się jako Evangelos Odysseas Papathanassiou 29 marca 1943 r. w niewielkiej miejscowości w pobliżu greckiego miasta Wolos, nigdy nie odebrał żadnej formalnej edukacji muzycznej. Ale w jego rodzinnym domu stał fortepian. „To był mój pierwszy przyjaciel. Musiałem zacząć na nim grać bardzo wcześnie. Nie pamiętam tego, ale pamiętam siebie siedzącego przy instrumencie” – wspominał po latach muzyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję