Reklama

Franciszek

Franciszek do Polaków: pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha

Do pielęgnowania wewnętrznej wolności ducha zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bóg obdarował Wasz naród bogatą historią i kulturą, wielkimi Świętymi oraz piękną ziemią ojczystą. Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha, która potrafi z umiarkowaniem korzystać z dóbr duchowych i materialnych, z kultury i sztuki, oraz rezygnować z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej.

Reklama

Z serca Wam błogosławię.

Papieską katechezę streściła po polsku s. Sebastiana Choroś SŁNSJ z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie męstwa, która pomaga nam wytrwać w trudnościach, pokonywać przeszkody i stale dążyć do dobra. Starożytni filozofowie greccy i teologowie chrześcijańscy dostrzegali w niej dwojaką tendencję - bierną i czynną. Pierwsza dotyczy naszego wnętrza i przebywających w nim, paraliżujących nas wrogów. Są nimi niepokój, strach czy poczucie winy. Wielu z nas poddaje się, zanim podejmie walkę. To właśnie cnota męstwa pomaga nam odnieść zwycięstwo. Druga tendencja, czynna, odnosi się do wrogów zewnętrznych - życiowych prób i trudności, które sprawiają, że nasza łódź jest miotana przez fale. Męstwo zaś czyni z nas odpornych, pozbawionych strachu żeglarzy. Pomaga walczyć ze złem na świecie, którego czasami zdajemy się nie dostrzegać - z wojnami, przemocą, uciskiem ubogich. Męstwo sprawia, że nie jesteśmy obojętni i sprzeciwiamy się temu, co złe.

W dzisiejszej audiencji udział pielgrzymi z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie; z parafii św. Pawła ze Zduńskiej Woli (diecezja włocławska); z parafii św. Antoniego Padewskiego w Krzyżu Wielkopolskim (diecezja koszalińsko-kołobrzeska); z parafii Św. Rodziny w Małych Kozach(diecezja bielsko-żywiecka); parafii św. Brata Alberta z Makowa Mazowieckiego i grupa z parafii Miłosierdzia Bożego z Gostynina, (diec. płocka): Grupa międzyparafialna z Włocławka; delegacja Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Węgla Kamiennego Marcel z Radlina; Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, wraz z duszpasterzami i opiekunami, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

2024-04-17 09:51

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sorrentino: Młodzi prorockim głosem Papieża

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Asyż w ostatnich dniach na nowo staje w centrum uwagi Kościoła. Kiedyś młody Franciszek wyrzekł się tutaj świata, by pozyskać Chrystusa, dziś Ojciec Święty gromadzi młodych, by dać impuls do odnowy. To oni „mogą stać się głosem Papieża, jego prorockim znakiem” – podkreślił miejscowy arcybiskup Domenico Sorrentino.

Wiele lat temu św. Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat od następującego wezwania do młodych: „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”. Od tego czasu upłynęły prawie 43 lata i przyszły kolejne pokolenia. Nie ma jednak zmiany w tym, że następca św. Piotra wciąż dąży do spotkania z młodymi i dodaje im odwagi do zaangażowania się w przemianę świata.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Ksiądz Mirosław Ratajczak urodził się w 18 sierpnia 1943 roku w Jabłonnej [Archidiecezja Poznańska]. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Andrzeja Wronki przyjął 24 czerwca 1966 roku w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po święceniach kapłańskich został skierowany do parafii pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję