Motto pielgrzymki, które kształtuje jej duchowość, nie jest wybierane przypadkowo - łączy się ściśle z tegorocznym programem duszpasterskim, realizowanym pod hasłem „Otoczmy troską życie”. W ramach pątniczej katechezy na trasie pielgrzymki i podczas wygłaszanych konferencji będzie mowa o siedmiu grzechach głównych - czyli o sprzeciwianiu się życiu, wykroczeniach przeciw życiu w różnych przejawach. Pielgrzymi będą mieli okazję pomedytować, jak takie zło rozpoznać, jak się przed nim uchronić, jak tego rodzaju grzech w sobie pokonać…
Wybór hasła pielgrzymki oraz różne sprawy organizacyjne nie są kwestią ostatnich tygodni. Pielgrzymka kielecka to dobrze zorganizowana i świetnie prosperująca „machina duchowa”, która funkcjonuje niemal przez cały rok. - Pierwsze spotkanie organizacyjne mamy zwykle jesienią, rozdzielamy wówczas zadania i każdy wie, na czym się skoncentrować - mówi ks. Józef Kubicza, od sześciu lat kierownik kieleckiej pielgrzymki.
W tym momencie sztab organizacyjny ma już sfinalizowane większość spraw. Kierownikowi pielgrzymki w jej przygotowaniu i realizacji pomagają szefowie poszczególnych grup. I tak w tym roku ks. Marcin Janocha jest szefem służby porządkowej, ks. Mariusz Kwaśniewski odpowiada za sprawy ochrony, ks. Maciej Stopiński za kontakty z mediami i oprawę prasową pielgrzymki, ks. Marcin Malarecki jest szefem służby medycznej, ks. Rafał Gudwański - kwatermistrzowskiej, zaś ks. Kordian Duda - liturgicznej. Pracy jest sporo - trzeba sprawdzić każdy postój i nocleg, dotrzeć do parafii, w których będą posiłki, przygotować chusty, logo, znaczki, śpiewniki.
Księżom, tak teraz, jak i na trasie, pomagają nieocenieni świecy współpracownicy pielgrzymki, jak choćby pielęgniarki i lekarze w służbie medycznej z dr. Markiem Ziopają. Tam, gdzie to konieczne, włącza się policja, np. na skrzyżowaniach ruchliwych tras, przy wejściu do Buska czy Kielc, ale, zdaniem policjantów, pielgrzymka jest sprawnie zorganizowana i nadzór policji ogranicza się do minimum.
Kielecka pielgrzymka przechodzi ok. 200 km. Podczas marszruty uczestnicy pielgrzymki mają szansę nawiedzić i pomodlić się w kilku sanktuariach maryjnych: Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie i Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie.
Większość pielgrzymów, bo ok. 80 procent grupy, stanowią ludzie młodzi i ten poziom utrzymuje się od kilku lat. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: dla młodzieży to czas wakacji, to także wyraz poszukiwania wspólnoty, wreszcie lepsza kondycja i mniej obaw co do swoich możliwości. - Jest oczywiste, że najważniejsza pozostaje motywacja religijna, intencja, z którą się idzie. Dzięki temu w pielgrzymce z powodzeniem uczestniczą ludzie w podeszłym wieku i doskonale sobie radzą - mówi ks. Kubicza. W 2008 r. była grupka osób powyżej 70 lat (najstarszy uczestnik miał 76 lat, najmłodszy - 3 latka). Ok. 5 osób idzie z pielgrzymką kielecką od początku jej istnienia, czyli od 28 lat.
W 2008 r. w pielgrzymce uczestniczyło ok. 2600 osób, czyli nieco więcej niż w poprzednich latach, gdzie liczba pielgrzymów wahała się od 2300-2400 osób. Kierownik pielgrzymki przypuszcza, że był to efekt peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego, który zakończył się w diecezji kieleckiej we wrześniu 2008. I zachęca, żeby bez obaw decydować się na te jedyne w swoim rodzaju rekolekcje w drodze. Jak bardzo pożądana okazuje się wciąż ta specyficzna forma duchowości, może świadczyć znaczy procent tych, którzy zadebiutowali na pielgrzymce w roku ubiegłym, a teraz wyruszą ponownie… Zatem intencja, religijna motywacja, wygodne (nie nowe!) buty, okulary słoneczne i peleryna, bo na pielgrzymce są zawsze wszystkie możliwe wahania pogody. O tym a, b, c pielgrzyma można poczytać na stronie
Podobnie jak w roku ubiegłym, z kielecką pielgrzymką wyruszy i przejdzie całą trasę bp Kazimierz Gurda, opiekun duchowy pielgrzymki, podtrzymując utrwalony w historii pielgrzymki kieleckiej obyczaj, zapoczątkowany przed laty przez śp. bp. Mieczysława Jaworskiego. Natomiast w grupie czerwono-niebieskiej planowany jest ślub pielgrzymkowy, który zostanie zawarty w Piekoszowie.
Warto dodać, że wieloletni kierownik pielgrzymki kieleckiej ks. prał. Marian Janus, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Kielcach, w tym roku został oddelegowany przez Episkopat jako koordynator wszystkich pieszych pielgrzymek, wędrujących przez Polskę na Jasną Górę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu