Hasło to jest próbą wzmocnienia nadziei, która jest potrzebna każdemu człowiekowi. Czasami, widząc różne życiowe porażki, szczególnie w walce z własnymi słabościami, człowiek ma pokusę poddania się. Podobnie jak św. Paweł, który doświadczając własnego ościenia grzechu, doszedł do wniosku, że nie jest godzien być Apostołem Jezusa. I gdy trzykrotnie prosi Pana, aby go zostawił, odszedł od niego, usłyszał słowa, które dają życie: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc w słabości się doskonali”. Czyż to nie jest szok, również dla współczesnego człowieka, że pomimo własnych ograniczeń i porażek Bóg nas potrzebuje? Dalej chce, abyśmy byli Jego świadkami. Bo Jego miłość jest potężniejsza od ludzkiej słabości. W tym duchu będziemy chcieli odkrywać źródła łaski, która jest szczególnie dziś potrzebna współczesnemu człowiekowi.
Pielgrzymka to czas zawierania nowych znajomości, szansa na piękną przygodę, sprawdzenie siebie, ale przede wszystkim błogosławiony czas modlitwy i odkrywania Boga w życiu. Pomogą konferencje, przygotowane przez ks. Artura Godnarskiego i Wspólnotę św. Tymoteusza z Gubina (znanych z Przystanku Jezus), codzienna Eucharystia oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, który w trakcie drogi odbywa się w niecodziennych warunkach - na końcu grup idą kapłani, którzy służą spowiedzią i rozmową. Wielu pątników przyznaje, iż niezapomniana pielgrzymkowa atmosfera, możliwość spotkania Boga w trudzie daje siłę na cały rok pracy, a pielgrzymka to wydarzenie, za którym tęskni się już w dniu jej zakończenia.
Wędrówka tradycyjnie potrwa 12 dni. Z Lublina 3 sierpnia wyruszy 16 grup; wcześniej - 1 sierpnia wyrusza grupa z Chełma, dzień później - z Krasnegostawu. Przez kilka dni grupy maszerują w trzech kolumnach, by połączyć się w szóstym dniu pielgrzymowania na Świętym Krzyżu. Na Jasną Górę dotrzemy 14 sierpnia, żeby wszystkie 18 grup mogło pokłonić się Matce Bożej. Bogactwem pielgrzymki jest jej niezwykła różnorodność - można maszerować razem z kapucyńską 3. grupą, z grupą nr 9, gdzie gromadzą się studenci z duszpasterstw akademickich czy 8. grupą prowadzoną przez ojców paulistów. Swoją grupę mają także żołnierze, w tym roku dołączy do nas kolejna - Konna Grupa im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich.
By wszyscy chętni - niezależnie od sytuacji finansowej - mogli wziąć udział w tych rekolekcjach, został utworzony specjalny Fundusz Solidarnościowy „Idę z Tobą”. Dzięki niemu ofiarodawcy wspierają tych, którym sytuacja nie pozwoliłaby na wzięcie udziału w pielgrzymowaniu; w ubiegłym roku fundusz wsparło kilkaset osób.
Zainteresowanych Lubelską Pieszą Pielgrzymką zapraszam do odwiedzenia strony internetowej
Pomóż w rozwoju naszego portalu