Nasze pielgrzymowanie do serca polskiego Kościoła - do Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej, odbyło się w dniach 26-27 czerwca i zgromadziło około 6 tys. członków Akcji Katolickiej z całej Polski. XIV pielgrzymka AK rozpoczęła się posiedzeniem Rady KIAK, wieczorem pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i czuwaniu nocnym w Kaplicy Matki Bożej pod opieką bp. Mariusza Leszczyńskiego - krajowego asystenta AK.
W sobotni poranek zgromadzili się w archikatedrze pw. Świętej Rodziny. Słowa powitania skierowali metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz bp Mariusz Leszczyński, który mówił: „To niedługi jeszcze czas, żeby Akcja Katolicka w Polsce mogła okrzepnąć, nabrać sił, ale wszystko jest na dobrej drodze. Rozwijamy się, dajemy o sobie znać, choćby przez coroczną Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przybywamy tu, żeby podziękować Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej za opiekę nad nami, że istniejemy, że AK w Polsce się odrodziła dzięki Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, przyszliśmy prosić o błogosławieństwo na dalsze lata naszego istnienia i działania”.
Następnie odbyło się uroczyste przejście Alejami Najświętszej Maryi Panny na Szczyt Jasnej Góry. W czasie przemarszu wznoszono hasła i modlono się Różańcem o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Karol. Najważniejszą częścią pielgrzymki była Msza św. na Wałach Jasnogórskich koncelebrowana przez licznie przybyłych kapłanów asystentów AK i przewodników duchowych pielgrzymów z całej Polski pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza metropolity warszawskiego.
Tu wspomnę o moim pielgrzymowaniu do Mateńki Jasnogórskiej z wychowankami, którzy przyjęli w bieżącym roku I Komunię Świętą oraz z ich rodzicami pod duchową opieką wikarego ks. Łukasza Szydełko z parafii Laszki, który zabrał z nami dwóch ministrantów - Łukasza Pazyniaka i Krzysztofa Kozioła.
Słowo Boże wygłoszone przez abp. Kazimierza Nycza, należy odczytać jako przesłanie dla AK. „Przychodzicie po to, by przyłożyć swoje serce do Serca Maryi Matki Bożej i zapytać czy dobrze się dzieje z apostolstwem świeckich w Kościele polskim, czy to, co robicie służy Kościołowi” - mówił abp Nycz. Wskazał, że rzeka działalności apostolskiej i charytatywnej w Kościele potrzebuje źródła wiary, bo bez wiary działanie staje się filantropią. Metropolita Warszawski przywołał hasło duszpasterskie bieżącego roku „Otoczmy troską życie”. Powtórzył za Janem Pawłem II: „Prawo do życia jest pierwsze i nienaruszalne, należy je bronić od poczęcia do naturalnej śmierci”. „Nie zabijaj, nie lękajcie się bronić życia wszyscy, szczególnie ci, którzy stanowicie prawo parlamentarzyści i politycy, lekarze i naukowcy nie manipulujcie genetyką, rodziny przyjmijcie życie zgodnie z prawem Bożym” - mówił dalej abp Nycz. Na koniec dodał, że wzrasta liczba spraw w Kościele, których nie da się załatwić bez ludzi świeckich. „Niech wasze działanie promieniuje w parafii, niech powstają przy waszej pomocy nowe POAK” - apelował Metropolita Warszawski. Na trud pracy, udzielił wszystkim pątnikom Bożego błogosławieństwa.
Honorowym gościem pielgrzymki był Konrad Głębocki sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC), który skierował list do uczestników częstochowskiej pielgrzymki z wyrazami jedności od wszystkich przedstawicieli AK z całego świata. Polska będzie gospodarzem VI Europejskiego Spotkania Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej od 6-10 maja 2010 r., miejscem obrad będą krakowskie Łagiewniki.
Na koniec głos zabrała prezes KIAK Halina Szydełko przekazując wszystkim pielgrzymom i gospodarzom Ojcom Paulinom wyrazy podziękowania oraz wypowiadając Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.
Naszą diecezję reprezentowali licznie członkowie i sympatycy AK z różnych jej zakątków, którzy w drodze powrotnej nawiedzili różne sanktuaria. Moja grupa pielgrzymkowa uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, zwiedziła całe sanktuarium. W niedzielny poranek 28 czerwca, u stóp Czarnej Madonny mali pątnicy w strojach pierwszokomunijnych dziękowali za dar Pierwszej Komunii Świętej i oddawali siebie i swoje rodziny w macierzystą niewolę Maryi we Mszy św. Następnie pośpiesznie udaliśmy się na szlak pątniczy śladami naszego Ojca Świętego Jana Pawła II - do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto, byliśmy na Franciszkańskiej pod oknem papieskim. Pożegnaliśmy się z Krakowem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Kto wie, może ktoś z tych małych pątników otrzyma łaskę powołania do współpracy z Kościołem hierarchicznym w Akcji Katolickiej w przyszłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu