Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną Ruchu „Światło-Życie” realizującą ideał rodziny chrześcijańskiej zmierzającej do pełni życia w Bogu według wskazań Soboru Watykańskiego II poprzez miłość wzajemną małżonków. Ruch ten zaczerpnął tzw. duchowość małżeńską z międzynarodowego ruchu Equipes Notre Dame oraz metody pracy z Ruchu „Światło-Życie”. Domowy Kościół jest obecny niemalże w każdej parafii. Obecnie w Polsce jest ponad 2500 kręgów Domowego Kościoła, które skupiają około 12,5 tys. małżeństw we wszystkich diecezjach. W diecezji rzeszowskiej jest 85 kręgów Domowego Kościoła. Posługę pary diecezjalnej pełnią Halina i Michał Knottowie. Mają piątkę dzieci. Dwie zamężne córki: Anię i Gosię (też należą do kręgów Domowego Kościoła) oraz trzech chłopców: Kubę, Piotra i Wojtka. Przed nimi rolę pary diecezjalnej pełnili Krystyna i Marek Rzucidło. Mają czwórkę dzieci: trzech chłopców: Kubę, Piotra i Michała oraz pięcioletnią Marysię. Dają przepiękne świadectwo katolickiej rodziny w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie.
Wspólna droga do Boga
- Fundamentem duchowości małżeńskiej jest droga do Pana Boga we dwoje - wyznają zgodnie Halina i Michał Knottowie. - Jest to droga do świętości poprzez praktyki małżeńskie, które ukazują wartość i godność małżeństwa. Nasza nieustanna formacja odbywa się w małżeństwie. Jej celem jest dążenie do bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem, a w konsekwencji pogłębienie miłości małżeńskiej, zapewniające lepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Dzieci biorą z nas przykład.
- Formacja par małżeńskich należących do Domowego Kościoła prowadzi do budowania jedności między małżonkami; aby ją osiągnąć małżonkowie mają wspaniałe środki przejęte z Ruchu Equipes Notre Dame nazywane zobowiązaniami - dodają Krystyna i Marek Rzucidło. - Są to: codzienna modlitwa osobista, regularne czytanie Słowa Bożego, codzienna modlitwa małżeńska i rodzinna, comiesięczny dialog małżeński, reguła życia, czyli systematyczna praca nad sobą, uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach zamkniętych kilkudniowych lub uczestnictwo w rekolekcjach 2-tygodniowych - w tzw. oazie rodzin. Dzięki tym praktykom małżonkowie zbliżają się do Boga i do siebie. Perspektywą jest wspólne uświęcanie, czemu służy codzienny wysiłek małżonków oraz pomoc kręgu kilku par.
- Spotkania kręgu odbywają się raz w miesiącu w domach prywatnych - kontynuują opowiadanie o Domowym Kościele Halina i Michał Knottowie. - Jego najważniejszym punktem jest dzielenie się doświadczeniem, jak udaje się realizować duchowe zobowiązania. Spotkanie składa się z trzech części: dzielenia się życiem - wydarzeniami, radościami i troskami podczas wspólnego posiłku; modlitwy - dzielenia się Ewangelią, rozważania jednej tajemnicy różańcowej; oraz formacji - rozmowy o sposobie realizacji zobowiązań, osiągnięciach i trudnościach w życiu duchowym małżeństwa i rodziny. Omawia się też nowe tematy dotyczące życia religijno-rodzinnego.
Wakacje z Bogiem
- W czasie wakacji odbywają się 15-dniowe rekolekcje, tzw. oazy rodzin, I, II i III stopnia przeznaczone dla małżonków z dziećmi - uzupełniają opowieść o Domowym Kościele Krystyna i Marek Rzucidło. - W ciągu roku zaś organizowane są 2- i 4-dniowe rekolekcje, zwane Oazą Rekolekcyjną Animatorów Rodzin. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc kapłana. Jest on powiernikiem i przyjacielem rodzin, a nieraz także kierownikiem duchowym. W kręgu pełni on funkcję opiekuna duchowego. Pomaga parze animatorskiej w przygotowaniu spotkania miesięcznego, czuwa nad prawidłowym jego przebiegiem, pomaga w trudnych sprawach.
- Domowy Kościół nauczył nas przede wszystkim życia według wartości katolickich, znajdowania czasu dla Pana Boga, dla małżonka, dla dzieci - konstatują wspólnie Halina i Michał Knottowie oraz Krystyna i Marek Rzucidło. - Cieszy nas to, że nasze dzieci wzrastają w tradycji katolickiej i patriotycznej. Staramy się dawać im dobry przykład. To owocuje. Jesteśmy zauważalni w naszym środowisku. To nas motywuje do działania i godnego życia.
Więc informacji o pracy Domowego Kościoła w diecezji rzeszowskiej oraz o historii Ruchu można znaleźć na stronie internetowej
Pomóż w rozwoju naszego portalu