Reklama

Świat

Rosja: patriarcha Cyryl wita z zadowoleniem rozpoczęcie rozmów pokojowych na Ukrainie

Z nadzieją przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu procesu rokowań na Ukrainie, mającego na celu zakończenie krwawej wojny domowej oraz zapewnienie trwałego i sprawiedliwego pokoju – napisał patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl. W oświadczeniu ogłoszonym 24 czerwca w Moskwie życzył, aby przy Bożej pomocy „na zawsze ustała konfrontacja wojskowa i aby nie doszło ponownie do walk bratobójczych” w tym kraju.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

ARTUR STELMASIAK

„Daj Boże, aby (...) strony jak najszybciej osiągnęły decyzje możliwe wzajemnie do przyjęcia, zapewniające prawa i swobody wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od ich poglądów politycznych i wartości, jakie wyznają” – napisał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wyraził radość, że „wezwanie do modlitwy za Ukrainę zostało usłyszane na całej przestrzeni historycznej Rusi”. Według Cyryla, „wielomilionowa owczarnia RKP we wszystkich świątyniach i klasztorach zanosiła do Pana gorące modły o zaprzestanie bratobójstwa”. Zapewnił przy tym, że odmawiając tę modlitwę w ubiegłą niedzielę 22 czerwca w katedrze w Tobolsku w Syberii Zachodniej, czuł, „z jak silnym uczuciem i drżeniem serca modlą się ludzie o pokój na ziemi ukraińskiej, odległej od nich o tysiące kilometrów, ale jakże im bliskiej”.

Patriarcha wyraził przekonanie, że ta wspólna modlitwa, odmawiana w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz w wielu innych miejscach, „dojdzie do Tronu Bożego”. Wezwał więc wszystkich do wzmożenia „wysiłków modlitewnych” i do codziennego proszenia „całym sercem i umysłem Pana, aby zarodki pokoju, jakie się pojawiły, zapuściły korzenie i aby zwieńczyło je braterska zgoda w społeczeństwie ukraińskim”.

17 bm. zwierzchnik RKP zaapelował do ogółu wiernych tego Kościoła o odmawianie we wszystkich cerkwiach specjalnej modlitwy o pokój i przezwyciężenie bratobójczej wrogości na Ukrainie. On sam odmówił ją podczas wspomnianego pobytu w Tobolsku 22 bm.

2014-06-25 16:01

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Biskupa legnickiego ws. pomocy dla Ukrainy

[ TEMATY ]

Ukraina

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Umiłowani Diecezjanie!

W poczuciu ludzkiej solidarności i w duchu chrześcijańskiej miłości spieszymy z pomocą wszystkich mieszkańcom Ukrainy, która 24 lutego br. została zaatakowana zbrojnie przez Rosję. Czynimy to za pośrednictwem naszej diecezjalnej Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję