Reklama

Kościół

Katedra polowa: Msza św. w intencji sierż. Mateusza Sitka

W intencji sierż. Matusza Sitka, żołnierza zmarłego w wyniku ataku jednego z migrantów na granicy polsko-białoruskiej odprawiona została dziś w katedrze polowej Msza św. Eucharystii, w której wzięło udział liczne grono generałów WP, przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. W środę w kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Dubiel (woj. mazowieckie) odbędą się uroczystości pogrzebowe.

2024-06-10 12:49

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

katedra polowa

modlitwa za zmarłych

Ordynariat Polowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzisiaj w katedrze polowej z inicjatywy środowiska wojskowego postanowiliśmy spotkać się w tej szczególnej rodzinie, rodzinie w mundurach, aby otoczyć modlitwą świętej pamięci sierż. Mateusza Sitka. Modlimy się o jego wieczne zbawienie o to, aby doświadczył tego zwycięstwa, które tak bardzo leżało mu na sercu, którego pragnął w przestrzeni ziemskiej pokoju i wolności. Bóg jest pokojem, Bóg jest wolnością, Bóg jest miłością i ufamy, że to zwycięstwo i już stało się i udziałem zwycięstwo na całą wieczność - powiedział na początku Mszy św. bp Lechowicz, zachęcając do modlitwy w intencji zmarłego oraz jego najbliższej rodziny.

Ordynariat Polowy

Ordynariat Polowy

Liturgię słowa przygotowali żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego, a także ks. Andrzej Sikorski, Krajowy Duszpasterz Parlamentarzystów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Lechowicz, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, zawierającego opis Kazania na Górze, podkreślił, że słowa błogosławieństw wymienianych przez Jezusa „zmieniają perspektywę życia i otwierają na perspektywę życia wiecznego”. - Kiedy czytamy te słowa Jezusa, to po pierwsze, myślę, że z łatwością rozpoznajemy w nich osobę żołnierza Mateusza Sitka, bo przecież nic innego nie trzymało go wojsku i do wojska przyciągnęło, jak pragnienie sprawiedliwości i pokoju, jak gotowość do poświęcenia, do znoszenia prześladowań, a nawet do ofiary największej, do ofiary z własnego życia. Sądzę, że to nie jest przesada, jeżeli powiemy, że należał do grona tych, których Jezus nazywał błogosławionymi - mówił bp Lechowicz.

Jak wskazywał bp Lechowicz „być błogosławionym, to znaczy mieć nadzieję graniczącą z pewnością, że wielka jest nasza nagroda w niebie”. - Niech więc i ta nadzieja nam wszystkim towarzyszy w tych dniach, kiedy stawiamy sobie pytania, na które nie zawsze znajdujemy odpowiedź - powiedział.

Reklama

Ordynariat Polowy

We Mszy św. uczestniczyli Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. bryg. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa, gen. bryg. Kazimierz Dyński, Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej - zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego, gen. bryg. Jacek Ostrowski, szef Zarządu Operacyjnego J-3 - zastępca szefa sztabu Dowództwa Generalnego, gen. bryg. Mirosław Polakow, szef Pionu Wsparcia - zastępca szefa Sztabu Dowództwa ​​​​Operacyjnego, gen. bryg. Krzysztof Zielski, szef Zarządu Planowania Rzeczowego - P8 Sztabu Generalnego, a także kadra dowódca i żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, w której służył sierż. Mateusz Sitek.

Śmierć żołnierza na granicy z Białorusią

W czwartek 6 czerwca po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który został zaatakowany przez jednego z migrantów 28 maja na granicy z Białorusią. Do ataku doszło ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy próbował powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy został zaatakowany. Ranny w klatkę piersiową żołnierz został przetransportowany do szpitala w Hajnówce.

Na znak żałoby w instytucjach MON flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Kondolencję złożyli prezydent, premier i minister obrony narodowej. O modlitwę w intencji zmarłego zaapelował bp Wiesław Lechowicz.

Decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, szer. Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”. W środę 12 czerwca w kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Dubiel odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Mateusz Sitek pochodził ze wsi Plewica. W latach 2020-2022 uczęszczał do klasy wojskowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie. Jako uczeń wielokrotnie reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, uczestniczył w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym oraz charytatywnym. Początkowo służył w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej służył od 18 grudnia 2023 r. Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia został oddelegowany do patrolowania granicy polsko-białoruskiej w związku z trwającym tam od 2021 r. kryzysem migracyjnym.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóżmy naszym zmarłym

Listopad to czas szczególnie intensywnej modlitwy za zmarłych – mówi ks. Mariusz Wawrzynek, wikariusz w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle.

Natalia Janowiec: W listopadzie w sposób szczególny wspominamy bliskich, którzy odeszli do wieczności. To również wyjątkowy czas modlitwy za nich.

Ks. Mariusz Wawrzynek: Kościół zawsze otaczał szczególną troską tych, którzy zakończyli już swoją ziemska wędrówkę, o których prefacja pogrzebowa mówi, że ich życie zmieniło się, ale się nie zakończyło. Oni stoją już przed Bogiem, albo na to spotkanie oczekują. W uroczystość Wszystkich Świętych uwielbiamy Boga we wszystkich zbawionych, którzy już cieszą się radością nieba. Dzień Zaduszny i cały listopad to czas szczególnie intensywnej modlitwy za tych, którzy po swojej śmierci jeszcze oczekują na spotkanie z Bogiem, który jest miłością. Bezsprzecznie najpełniejszą i najgłębszą modlitwą za zmarłych jest Eucharystia. W ofierze Mszy św. Syn Boży w Duchu Świętym sam Siebie oddaje Ojcu. Każdy wierzący może w tym oddaniu uczestniczyć, a przez uczestnictwo w powszechnym kapłaństwie Chrystusa wspólnie je sprawować, ofiarując również za zmarłych. Następną modlitwą, na którą w tym niezwykłym czasie Kościół zwraca naszą uwagę, jest ofiarowanie odpustów za zmarłych. Są one darowaniem kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do zaciągniętej winy, ale nie odpokutowane za życia. Odpusty dzielimy na zupełne lub cząstkowe. Kościół przypomina także o ogromnej wartości modlitwy różańcowej. Wreszcie każda nasza osobista, ulubiona modlitwa może pomóc zmarłym, jeśli odmawiamy ją z wiarą i gorliwością. Jak widać możliwości pomocy naszym zmarłym jest wiele.

CZYTAJ DALEJ

Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Nykla

2024-06-22 19:50

[ TEMATY ]

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp. Krzysztof Nykiel

EpiskopatNews/ flickr.com

„W dniu święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej pragnę życzyć, by posługa Księdza Biskupa w najstarszym trybunale Stolicy Apostolskiej była ciągłą służbą Chrystusowi” - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda do bp. Krzysztofa Nykla w liście gratulacyjnym z okazji przyjęcia przez niego święceń biskupich. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 czerwca 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie Krzysztofie,

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

[ TEMATY ]

ingres

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Publikujemy pełną treść listu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję