Reklama

Polska

Warszawa: prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce

Prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce. Odznaczenia wręczone zostały w poniedziałek w Belwederze podczas konferencji pt. „Zło dobrem zwyciężaj". Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata”. Konferencja odbywa się w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników konferencji. Podziękował uczestnikom za przypominanie i ponowne rozważnie nauczania kapłana, które poruszało serca rodaków a także wpłynęło na przemiany, które dokonały się w Polsce. Przywołał też nauczanie ks. Popiełuszki nt. prawdy i tego, że człowiek głoszący prawdę jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia.

List Prezydent RP odczytała szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak - Bandych, która następnie w imieniu Prezydenta wręczyła odznaczenia osobom i instytucjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o kapelanie „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Złotym krzyżem zasługi odznaczeni zostali: Marek Chmielewski, Barbara Daniel - Danielska, Maria Fabianowicz, Jadwiga Janucik, Ignacy Kicki, Wojciech Krzyżanowski, Antoni Tarłowski i poośmiertnie Irena Wiśniewska.

Reklama

Pamiątkowe Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność” Huta „Warszawa” odebrali Karol Szadurski i Jacek Lipiński zaś w imieniu Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki - Katarzyna Soborak.

Konferencja odbywa się w roku 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zorganizowana została przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Społecznym Komitetem Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzliwa Ręka - akcja na Wielki Post i… nie tylko

W Środę Popielcową zaczynamy Wielki Post. Kolor fioletowy oznacza przemianę, która ma dokonać się we mnie, w nas, a nie w nich, w kimś. Warto włączyć się do akcji Życzliwa Ręka, do czynienia, pielęgnowania życia dobrem i życzliwością.

„Zło dobrem zwyciężaj” – zachęca św. Paweł w Liście do Rzymian. Pamiętamy, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko te słowa wziął głęboko do serca. Wiemy, że nimi żył i uczył nimi żyć. Wiemy, jak to Słowo Boże w jego życiu oraz życiu wielu Polaków i w całej naszej Ojczyźnie zaowocowało.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

[ TEMATY ]

urzędnik

służba cywilna

Wojciech Kaczor

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Elitarny korpus

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję