Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

2024-06-22 15:40

[ TEMATY ]

ingres

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełną treść listu:

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku

Ekscelencjo
Czcigodny Biskupie Arturze,

w dniu, gdy w katedrze Sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebruje Ksiądz Biskup uroczysty Ingres, pragnę wyrazić moje najserdeczniejsze życzenia. Posługa Biskupa jest posługą bliskości, której uczy nas nieustannie Pan nasz Jezus Chrystus. Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię (Mt 11, 28). Biskup staje się tym, który uobecnia Chrystusa w Kościele. Posługa bliskości ma wiele swoich wymiarów, przypomina nam o tym Ojciec Święty Franciszek, gdy pokazuje pasterza idącego czasem na przedzie owczarni, by wskazać bezpieczną drogę, czasem potrzeba, by pasterz szedł pośród swej owczarni, by ją wspomagać, nie można jednak zapominać, że są momenty, gdy pasterz musi umiejscowić się na końcu swoje owczarni by wierni, którzy odstają lub rezygnują ze wspólnej drogi, poczuli bliskość pasterza. Jest to piękny obraz, który musi stać się żywy we wspólnocie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z przepięknych fresków w katerze sosnowieckiej zawiera napis, że świątynia ta ma być przybytkiem wiary w sprawiedliwość Bożą. Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony.

Reklama

Dostojny Księże Biskupie Arturze, z woli Ojca Świętego Franciszka otrzymałeś zadanie stanięcia na czele owczarni Kościoła Sosnowieckiego. Prowadź ją z odwagą i ojcowskim sercem, pamiętając, że gdy do zlęknionych uczniów przychodzi Jezus to pierwsze słowa, które wypowiada brzmią „Nie lękajcie się”. Doskonale wiemy, że trzeba się czasem przestraszyć odpowiedzialności, ciężaru, a nawet i goryczy posługi biskupa tak, by wypełniać ją z pokorą, oddaniem i wiernością.

Ufam, że Maryja Pani Jasnogórska, do której tronu wielokrotnie pieszo, Ksiądz Biskup pielgrzymował, wyjedna Waszej Ekscelencji potrzebne łaski do prowadzenia Chrystusowego Kościoła w diecezji Sosnowieckiej. Niech święci patronowie diecezji św. Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski wstawiają się za Księdzem Biskupem i całym ludem diecezji sosnowieckiej. Z serca błogosławię.

+ Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda: Mówimy nie dla tej wojny!

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

abp Tadeusz Wojda

EpiskopatNews

6 marca, w I niedzielę Wielkiego Postu abp Tadeusz Wojda przewodniczył w bazylice Mariackiej w Gdańsku Mszy świętej w intencji pokoju w Ukrainie. - Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim doświadczonym cierpieniem i wspieramy wszelkie wysiłki, które zmierzają do szybkiego zażegnania wojny, do przywrócenia pokoju - mówił metropolia gdański.

Eucharystię koncelebrowali kapłani diecezjalni i zakonni. W modlitwę włączyły się siostry zakonne, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, władz państwowych i samorządowych oraz licznie zgromadzeni wierni. Wszyscy wyrazili swoją duchową i modlitewną solidarność z tymi, którzy cierpią wskutek rosyjskiej agresji. Szczególną modlitwą zostali objęci uchodźcy wojenni znajdujący schronienie w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Jeden z dwóch górników, zaginionych po wstrząsie w kop. Rydułtowy, transportowany na powierzchnię

2024-07-11 19:20

[ TEMATY ]

kopalnia Rydułtowy

PAP/Michał Meissner

Jeden z dwóch górników, poszukiwanych po czwartkowym wstrząsie w kopalni Rydułtowy, został zlokalizowany i jest transportowany na powierzchnię – poinformował prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa.

Ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej akcja poszukiwania drugiego pracownika została przerwana, ratownicy zostali wycofani do bazy.

CZYTAJ DALEJ

Duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2024-07-12 15:19

Michalina Stopka

Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.

Tradycyjnie już mocną siłą Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę jest grupa 16 - duchowa. Jest to grupa, która swoją liczbą przewyższa ilość pielgrzymów idących do Tronu Pani Jasnogórskiej. Do jej grona należą osoby, które z różnych względów nie mogą fizycznie iść na Jasną Górę. Wynika to często z choroby, wieku, braku urlopu, opieką nad małymi dziećmi lub osobami starszymi itp. Pielgrzymi uczestniczący w pielgrzymce duchowo poprzez swoją modlitwę w intencjach pielgrzymki, pielgrzymów i swoi łączą się z tymi, którzy także w ich intencjach i intencji podążają na Jasną Górę. - Pielgrzymka nie istniałaby bez duchowego wsparcia. Każdego, kto z różnych przyczyn nie może pójść pieszo zapraszamy do duchowego uczestnictwa. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do swojego księdza proboszcza, który zapisuje do tej grupy. Każda z parafii naszej archidiecezji otrzymał odpowiednie ku temu materiały. Następnie te listy trafiają do nas i pod koniec lipca materiały pielgrzymów duchowych trafią do konkretnej parafii - zaznacza Mariusz Kłak, odpowiadający na pielgrzymce za logistykę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję