Reklama

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zagrają wirtuozi z całego świata.

2024-06-30 08:54

[ TEMATY ]

kultura

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

W Krzeszowie znajduje się jeden z czterech instrumentów wykonanych przez Michała Englera Młodszego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas koncertu inauguracyjnego 7 lipca Srebrną Piszczałkę – nagrodę przewodniczącego KEP – otrzyma prof. Mieczysław Tuleja.

31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej +Organy Archikatedry+ powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, kierownika artystycznego festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 22 września – podano w informacji przekazanej PAP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncerty rozpoczną się 7 lipca i potrwają do 22 września. W każdą niedzielę o godz. 16.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów wirtuozów z całego świata.

W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 7 lipca o 16.00 zagra włoski pianista i kompozytor Giampaolo di Rosa. W jego programie znajdą się m.in. kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i utwór "Improwizacja" własnego autorstwa.

W czasie koncertu zostanie także wręczona Srebrna Piszczałka – nagroda przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Tadeusz Wojdy. Za zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku prof. Mieczysław Tuleja – od ponad 50 lat wychowawca wielu pokoleń organistów w archidiecezji krakowskiej. Współpracował m.in. z Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Filharmonią Krakowską, NOSPR w Katowicach, Capellą Cracoviensis, z chórami Organum i Mariańskim. Występował m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Anglii.

W kolejne niedziele zagrają: Jesus Sampedro (Hiszpania), Stanislav Surin (Słowacja), Giovanna Tricarico (Włochy), Silvio Celeghin (Włochy), Przemysław Kapituła (Polska), Francesco Bongiorno (Włochy), Giulia Biagetti (Włochy), Józef Kotowicz (Polska), Toni Pussinen (Finlandia) i Mario Ciferri (Włochy).

Reklama

Mechaniczne 60-głosowe organy na chórze archikatedry zbudowała w 1987 r. niemiecka firma Eule. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie członków Rady Miejskiej z Wojciechem Siudmakiem

[ TEMATY ]

kultura

Wieluń

Zofia Białas

Na spotkanie, pokłosie korespondencji z Wojciechem Siudmakiem, w dniu 27 września zaprosił Tomasz Akulicz – przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu. Gościem spotkania był Paweł Okrasa – Burmistrz Wielunia i Zygmunt Adamski – były burmistrz, radni i przedstawiciele mediów.

Wojciech Siudmak urodzony w 1942 r. w Wieluniu, dziś mieszkający na stałe we Francji, jest twórcą Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość”. Misją Projektu (powstał w 2002 r.), przypomniał, jest przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju skierowanej do świata w oparciu o sztukę, która jest uniwersalnym środkiem komunikacji… Projekt składa się z trzech elementów.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam, byłam u Pana Jezusa i widziałam wszystko...

2024-07-11 21:03

[ TEMATY ]

świadectwo

stock.adobe.com

Straszny wypadek samochodowy, śpiączka i po miesiącu rozpoczęcie procedury odłączania od aparatury podtrzymującej życie. To początek historii nawrócenia kobiety, która interesowała się czarną magią, wróżbiarstwem, wywoływała duchy, zażywała narkotyki i nadużywała alkoholu. Kobiety, która jedną nogą przekroczyła granicę śmierci i zobaczyła, co jest po drugiej stronie...

Kobiety, która lekarzowi z oddziału intensywnej terapii powiedziała, gdzie chowa wódkę z sokiem pomarańczowym w pokoju socjalnym, ponieważ widziała to spod sufitu, leżąc w śpiączce na OIOM-ie. Jakim cudem? Poznajcie historię Irminy Sosnkowskiej z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

2024-07-12 13:57

[ TEMATY ]

aborcja

PAP/Piotr Nowak

Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218 posłów, wstrzymało się 2.

W pierwszej kolejności pod głosowanie poddano wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy. Za odrzuceniem głosowało 215 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję