Reklama

Niedziela Łódzka

Skarbce sztuki Kościoła łódzkiego

Dwie zasłużone instytucje Kościoła łódzkiego - Archiwum Archidiecezjalne i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej świętowały niedawno 75. rocznicę powstania. W ramach obchodów, w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się konferencja pt. „Nowoczesne kierunki w konserwacji, archiwizacji i wystawiennictwie zbiorów sakralnych”

Niedziela łódzka 51/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

Łódź

Henryk Tomczyk

Organizatorzy, wykładowcy i goście konferencji

Organizatorzy, wykładowcy i goście konferencji

Organizatorami konferencji byli: Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej PŁ, Instytut Elektroniki PŁ oraz Instytut Teologiczny w Łodzi. Patronat honorowy sprawowali: abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, i prof. dr hab. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej. Obowiązki gospodarza pełnił ks. prał. dr Janusz Lewandowicz, rektor WSD. Pierwszą część konferencji poprowadził ks. dr hab. Jan Wolski, a towarzyszyli mu ks. prał. Jerzy Spychała, dyrektor Muzeum Archidiecezji Łódzkiej, i ks. dr Kazimierz Dąbrowski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego.

Zachowywać z troską

Otwierając konferencję metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski podkreślił, że dokonania Archiwum, a zwłaszcza Muzeum należy widzieć w perspektywie kościelnej, która została zaznaczona przez Sobór Watykański II. Jeden z ważnych dokumentów soborowych zawiera fragment mówiący o tym, iż Kościół przez wieki tworzył skarbiec sztuki, „który z całą troską należy zachowywać, a rządcy diecezji mają czuwać nad tym, aby dobra kultury nie przechodziły w obce ręce ani nie ulegały zniszczeniu sprzęty kościelne lub cenne przedmioty, które są ozdobą domu Bożego. Alumni powinni mieć specjalne zajęcia, by nauczyli się szanować i konserwować czcigodne zabytki Kościoła oraz dawać odpowiednie rady artystom, którzy wykonują dzieła sztuki” (Konstytucja o liturgii świętej).

Sylwetki archiwistów

W program konferencji wpisało się dziewięć ciekawych referatów. Pierwszy z nich poświęcony historii, współczesności oraz przyszłości Muzeum Archidiecezji Łódzkiej wygłosił Rafał Leszczyński. Mówca zwrócił uwagę, iż ważną datą dla Muzeum, jak i Archiwum był 21 grudnia 1937 r. W tym dniu ówczesny ordynariusz łódzki bp Włodzimierz Jasiński zatwierdził Statut Muzeum. Pierwszym dyrektorem Muzeum i Archiwum Diecezji Łódzkiej został mianowany ks. Henryk Rybus. II wojna światowa na wiele lat przerwała prace związane z tworzeniem diecezjalnej placówki muzealnej. Dopiero w roku 1992 dyrektorem Muzeum został ks. Jerzy Spychała, twórca wartościowego muzeum parafialnego w Widawie.

Reklama

Sylwetki archiwistów Archiwum Diecezjalnego w Łodzi przedstawił ks. dr Kazimierz Dąbrowski. Przypomniał biografie: ks. Wiktora Bilskiego, ks. Teofila Wojdsa, ks. Klemensa Grefkowicza, ks. Jana Frontczaka, ks. Henryka Rybusa, s. Heleny Cabały, ks. Ryszarda Salskiego, ks. Alfreda Mikołajewicza, ks. Władysława Ziółka, ks. Tadeusza Popisa, ks. Stanisława Grada. Każdy z wymienionych kapłanów przyczynił się do poszerzenia zakresu działalności Archiwum Archidiecezjalnego. Obecnie zespół pracowniczy tworzą: ks. dr Kazimierz Dąbrowski (dyrektor), ks. dr hab. Mieczysław Różański (wicedyrektor), s. mgr Lucyna Witczak, służebniczka NMP Niepokalanie Poczętej (archiwistka i kustosz), ks. dr Henryk Janus (notariusz).

Agnieszka Janik zapoznała słuchaczy z fragmentem dziejów (1806-1830) skarbca jasnogórskiego. Do opracowania referatu posłużyły jej dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Łodzi.

Chrześcijanie w getcie łódzkim

Ewa Wiatr i Piotr Zawilski przygotowali wykład o losach chrześcijan w getcie łódzkim. Z dokumentów archiwalnych wynika, iż chrześcijanie byli zmuszeni do podporządkowania się regułom życia w getcie. Najbardziej dokuczał im głód i nieludzkie warunki bytowania. Wnikliwe badania archiwalne pozwoliłyby odtworzyć losy poszczególnych osób, sprawdzić, czy przybyli do getta sami, czy z rodzinami. Pobyt chrześcijan w getcie nie był długi, większość z nich przebywała w nim około ośmiu miesięcy. O ich tragicznych losach mówią dwie zachowane fotografie. Jedna z nich przedstawia grupę ludzi z bagażami prowadzonych przez strażnika na stację Radegast, skąd wyruszały transporty w kierunku Auschwitz-Birkenau. Na drugiej widnieje krzyżyk wykopany w miejscu zagłady - Chełmnie nad Nerem.

Reklama

Dalsze części konferencji wypełniły referaty: dr Zofii Wilk-Woś - „Akta metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi jako źródło badań historycznych”; dr Beaty Gutarowskiej - „Ochrona dokumentów i innych archiwaliów przed zniszczeniem”; prof. Krzysztofa Stefańskiego - „Witraże w łódzkiej bazylice archikatedralnej”. Do nowoczesnych technik w badaniu i konserwacji dzieł sztuki odnieśli się - prof. Bogusław Więcek i dr Jan Perkowski z Politechniki Łódzkiej. Na zakończenie wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski omówił temat „Działania konserwatorskie na terenie archidiecezji łódzkiej”.

W konferencji uczestniczyli m.in.: zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych - dr Andrzej Biernat, prezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych - ks. prof. dr hab. Józef Marecki, prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich - Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu - ks. Roman Dworacki, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu - Henryk Krystek, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi - prof. dr hab. Ryszard Grygiel, senator Ryszard Bonisławski.

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noc Świętych

Niedziela łódzka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Noc Świętych

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Bohaterowie tegorocznego wydarzenia

Bohaterowie tegorocznego wydarzenia

Przygotowania do tegorocznej Nocy Świętych rozpoczęły się zaraz po wakacjach. W pierwszej kolejności organizatorzy skoncentrowali się na tematyce tegorocznego spotkania oraz scenariuszu wydarzenia.

Koordynowanie wszystkich zaplanowanych elementów programu oraz dopinanie na ostatni guzik niezbędnych detali nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza że w tym roku scenariusz zdecydowanie odbiegał od poprzednich. Sytuacja epidemiczna i objęcie całej Polski czerwoną strefą nałożyły na organizatorów dodatkowe obostrzenia. Wszystko przygotowano w taki sposób, by katedra była wypełniona zgodnie z zaleceniami zapewniającymi bezpieczeństwo każdemu z uczestników wydarzenia. Z tego powodu w bazylice mogło być zaledwie 200 osób, co stanowi 10 proc. uczestników zeszłorocznej Nocy Świętych.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję