Reklama

Niedziela Lubelska

Małżeństwa Bogiem silne

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie obyła się VI edycja Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw. 25 listopada na uroczystą Eucharystię zaproszono aż 260 par małżeńskich, obchodzących w tym roku okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Najdłuższym małżeńskim stażem mogli się poszczycić państwo Bieńkowie, którzy wspólnie przeżyli 65 lat

Niedziela lubelska 52/2012, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Sylwia Jurczyńska

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

Uroczystość odbyła się we wspomnienie błogosławionych Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich, małżonków z Włoch. - Intencją naszego świętowania jest zauważenie roli małżeństw katolickich w społeczeństwie, a szczególnie w społeczności lokalnej naszej dzielnicy Wrotków. Chcemy też docenić ich wkład w życie Kościoła, podziękować Bogu za łaski, jakimi ich obdarzył oraz zawierzyć Mu dalsze życie. Rola katolickich małżeństw w budowaniu społeczeństwa i świata przyjaznego człowiekowi jest niezastąpiona. Widać to zwłaszcza teraz, gdy do głosu dochodzą modele, które wypaczają lub wręcz wynaturzają to, czym naprawdę jest rodzina - mówi pomysłodawca akcji i radny miejski Tomasz Pitucha. - Warto więc przypominać, że rodzina jest przykładem miłości pochodzącej z Boga i od Boga. Jubilaci niosą ją w świat i do ludzi. Wnoszą ją także w życie swojej dzielnicy i parafii. Przemieniają świat i czynią go bardziej ludzkim, dlatego rzeczą tak niezmiernie istotną jest dzielenie się radością i przeżywanie jej nie tylko w rodzinnym gronie, ale i pokazywanie świadectwa swojego życia innym - dodaje.

Jak twierdzi proboszcz parafii ks. Eugeniusz Szymański, jubileusz małżeński powinno się przeżywać przynajmniej dwa razy w roku. - Raz indywidualnie, zamawiając Mszę św. w dniu, w którym wypowiedziało się słowa przysięgi, a drugi raz we wspólnocie parafii, w gronie szerszym i wyjątkowo uroczyście. Tak, jak dziś - mówi z przekonaniem. W imieniu całej wspólnoty parafialnej ks. Szymański złożył jubilatom życzenia, by wciąż byli dla siebie istotami najbardziej bliskimi i kochającymi się. - Żeby dzisiejsze spotkanie pogłębiło waszą miłość, wiarę i spotęgowało nadzieję. Żebyście byli szczęśliwi i mogli na siebie liczyć. Żebyście każdego dnia mogli dziękować Bogu za to, co się dokonało w waszym życiu - życzył. Jak podkreślał: - Sakrament małżeństwa to przymierze pomiędzy wami i Bogiem. Dlatego możecie u Boga się dopominać o błogosławieństwo, a On ma prawo, żebyście Go na właściwym miejscu stawiali. Życzę wam, żeby ten porządek nie został zachwiany, bo wtedy będziecie razem szczęśliwi i inni będą z wami szczęśliwi.

Reklama

Podczas dziękczynnej Mszy św. homilię wygłosił duszpasterz Oazy Rodzin ks. Marek Maj. Nawiązując do przeżywanych uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i jubileuszu małżeństw, przypominał, że ci, którzy należą do królestwa Chrystusa są odpowiedzialni za budowanie go w sobie i wokół siebie. - Warto więc zadać sobie pytanie, jak przez te wszystkie lata budowaliśmy w sobie i wokół siebie Chrystusowe Królestwo prawdy, miłości, łaski, świętości, sprawiedliwości i pokoju. Dziękując Bogu za wszelkie łaski, mamy świadomość, że przed nami jeszcze wielka praca, wielka bitwa o Bożą prawdę w życiu - mówił.

Po Mszy św. z aktem odnowienia przysięgi małżeńskiej jubilaci przyjmowali życzenia i wysłuchali świadectwa wiary małżeństwa katolickiego. Był też czas na odnowienie aktu zawierzenia małżeństw Jezusowi oraz przyjęcie indywidualnego błogosławieństwa. Współorganizatorami Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw byli ks. kan. Eugeniusz Szymański - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie oraz Tomasz Pitucha - radny miejski i od 25 lat członek oazy, a także Rada Dzielnicy Wrotków i parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej.

2012-12-19 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: w rodzinie trzeba walczyć z dyktaturą „ja”

[ TEMATY ]

małżeństwo

Święta Rodzina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na konieczność zwalczania w rodzinie wybujałego egoizmu zwrócił uwagę Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Niedzielę Świętej Rodziny 26 grudnia.

Papież zwrócił uwagę na fakt, że rodzina jest historią, z której się wywodzimy. Zaznaczył, że osoba, którą dziś jesteśmy, rodzi się przede wszystkim z miłości, jaką otrzymaliśmy. Zachęcił do docenienia korzeni rodzinnych, także wówczas, gdy nie urodziliśmy się w rodzinie wyjątkowej czy bezproblemowej, i przestrzegł, że jeśli odetniemy korzenie, to życie uwiędnie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję