Reklama

Niedziela Lubelska

Małżeństwa Bogiem silne

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie obyła się VI edycja Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw. 25 listopada na uroczystą Eucharystię zaproszono aż 260 par małżeńskich, obchodzących w tym roku okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Najdłuższym małżeńskim stażem mogli się poszczycić państwo Bieńkowie, którzy wspólnie przeżyli 65 lat

Niedziela lubelska 52/2012, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Sylwia Jurczyńska

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

Jubileusz małżeński to wielka radość dla całej rodziny

Uroczystość odbyła się we wspomnienie błogosławionych Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich, małżonków z Włoch. - Intencją naszego świętowania jest zauważenie roli małżeństw katolickich w społeczeństwie, a szczególnie w społeczności lokalnej naszej dzielnicy Wrotków. Chcemy też docenić ich wkład w życie Kościoła, podziękować Bogu za łaski, jakimi ich obdarzył oraz zawierzyć Mu dalsze życie. Rola katolickich małżeństw w budowaniu społeczeństwa i świata przyjaznego człowiekowi jest niezastąpiona. Widać to zwłaszcza teraz, gdy do głosu dochodzą modele, które wypaczają lub wręcz wynaturzają to, czym naprawdę jest rodzina - mówi pomysłodawca akcji i radny miejski Tomasz Pitucha. - Warto więc przypominać, że rodzina jest przykładem miłości pochodzącej z Boga i od Boga. Jubilaci niosą ją w świat i do ludzi. Wnoszą ją także w życie swojej dzielnicy i parafii. Przemieniają świat i czynią go bardziej ludzkim, dlatego rzeczą tak niezmiernie istotną jest dzielenie się radością i przeżywanie jej nie tylko w rodzinnym gronie, ale i pokazywanie świadectwa swojego życia innym - dodaje.

Jak twierdzi proboszcz parafii ks. Eugeniusz Szymański, jubileusz małżeński powinno się przeżywać przynajmniej dwa razy w roku. - Raz indywidualnie, zamawiając Mszę św. w dniu, w którym wypowiedziało się słowa przysięgi, a drugi raz we wspólnocie parafii, w gronie szerszym i wyjątkowo uroczyście. Tak, jak dziś - mówi z przekonaniem. W imieniu całej wspólnoty parafialnej ks. Szymański złożył jubilatom życzenia, by wciąż byli dla siebie istotami najbardziej bliskimi i kochającymi się. - Żeby dzisiejsze spotkanie pogłębiło waszą miłość, wiarę i spotęgowało nadzieję. Żebyście byli szczęśliwi i mogli na siebie liczyć. Żebyście każdego dnia mogli dziękować Bogu za to, co się dokonało w waszym życiu - życzył. Jak podkreślał: - Sakrament małżeństwa to przymierze pomiędzy wami i Bogiem. Dlatego możecie u Boga się dopominać o błogosławieństwo, a On ma prawo, żebyście Go na właściwym miejscu stawiali. Życzę wam, żeby ten porządek nie został zachwiany, bo wtedy będziecie razem szczęśliwi i inni będą z wami szczęśliwi.

Reklama

Podczas dziękczynnej Mszy św. homilię wygłosił duszpasterz Oazy Rodzin ks. Marek Maj. Nawiązując do przeżywanych uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i jubileuszu małżeństw, przypominał, że ci, którzy należą do królestwa Chrystusa są odpowiedzialni za budowanie go w sobie i wokół siebie. - Warto więc zadać sobie pytanie, jak przez te wszystkie lata budowaliśmy w sobie i wokół siebie Chrystusowe Królestwo prawdy, miłości, łaski, świętości, sprawiedliwości i pokoju. Dziękując Bogu za wszelkie łaski, mamy świadomość, że przed nami jeszcze wielka praca, wielka bitwa o Bożą prawdę w życiu - mówił.

Po Mszy św. z aktem odnowienia przysięgi małżeńskiej jubilaci przyjmowali życzenia i wysłuchali świadectwa wiary małżeństwa katolickiego. Był też czas na odnowienie aktu zawierzenia małżeństw Jezusowi oraz przyjęcie indywidualnego błogosławieństwa. Współorganizatorami Dzielnicowego Jubileuszu Małżeństw byli ks. kan. Eugeniusz Szymański - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie oraz Tomasz Pitucha - radny miejski i od 25 lat członek oazy, a także Rada Dzielnicy Wrotków i parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej.

2012-12-19 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oj, Władziu, Władziu

Niedziela kielecka 11/2018, str. I

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

WD

Henryka i Władysław Sochowie od 73 lat razem

Henryka i Władysław Sochowie od 73 lat razem

Godzina z panią Henryką i Władysławem Sochami z Ćmińska, więcej może powiedzieć o miłości małżeńskiej niż wiele mądrych słów, traktatów i konferencji. Niedawno zaczęli siedemdziesiąty trzeci rok wspólnej drogi życia.

Co jest najważniejsze w małżeństwie? Pan Władysław odpowiada bez wahania: – wzajemne uszanowanie, miłość i zgoda.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję