Reklama

Niedziela w Warszawie

Orszak idzie w świat

W tym roku Orszak Trzech Króli można zobaczyć na ulicach prawie 100 polskich miast. Przekroczył już nawet granice naszego kraju - idzie na Ukrainie, w Afryce oraz w odległej Brazylii. A wszystko zaczęło się w Warszawie

Niedziela warszawska 1/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Warszawa

Orszak Trzech Króli

Archieum szkół św. Franciszka

Początki były skromne. Twórcy Orszaku zaczynali od zwykłych szkolnych jasełek, w których obok dzieci swoje role mieli także rodzice.

- Nie ukrywamy, że jednym z powodów naszego wyjścia na ulicę, było przywrócenie dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego - mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli. Jednak takiego sukcesu nikt się nie spodziewał.

Gdy wyszli na warszawską Starówkę w 2009 r. okazało się, że uliczne jasełka przyciągnęły tłum warszawiaków, jak i media. Zainteresowanie było tak duże, że w kolejnych latach trzeba było zmienić trasę, bo staromiejskie uliczki okazały się za ciasne. Z roku na rok przybywało ludzi oraz miast, które chciały zorganizować chrześcijańskie widowisko na swoich ulicach.

Reklama

Orszakowy „bum” rozpoczął się, gdy Sejm RP zdecydował, że święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy. Od tamtej pory lawinowo przybywa samorządów, organizacji i wspólnot, które chcą urządzić jasełkowe widowisko w swoich miastach. - Staliśmy się trochę ofiarami sukcesu Orszaku Trzech Króli. Nie możemy wszystkim chętnym wydrukować koron i śpiewników. Po prostu nie stać nas na to, aby wysłać kilkaset tysięcy gotowych kompletów - podkreśla Marchewicz.

Fundacja Orszak Trzech Króli planuje utworzyć biuro z prawdziwego zdarzenia, które byłoby wspierane przez wolontariuszy. - Organizacyjnym trzonem fundacji są rodzice dzieci związanych głównie ze szkołami prowadzonych przez stowarzyszenie „Sternik”. Oni wszyscy zawodowo pracują oraz wychowują dzieci - tłumaczy Anna Śmigielska, koordynatorka warszawskich szkół, które zaangażowały się w tegoroczne jasełka. - Fundacja powinna zmienić sposób funkcjonowania, bo skala Orszaku zaczyna ją przerastać.

Twórcy sukcesu ulicznych jasełek nie chcą pozostawić swojego dzieła. I wcale nie chodzi o to, że roszczą sobie prawa autorskie do tego przedsięwzięcia. Po prostu chcą być platformą, która będzie wspierać i czuwać nad całym jasełkowym ruchem. - Europejskie doświadczenia pokazują, że było już wiele chrześcijańskich inicjatyw, które dziś nie mają już nic wspólnego z wymiarem religijnym. Chcemy dbać o to, aby Trzech Króli nie wyprały jakieś Myszki Miki, czy wróżki - tłumaczy Marchewicz. Dlatego też zadaniem, które stawia przed sobą fundacja, jest dbałość o to, aby Orszaki Trzech Króli śpiewały chrześcijańskie kolędy i zawsze trafiały do Dzieciątka Jezus.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest dla wszystkich

Orszak Trzech Króli przeszedł łącznie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

CZYTAJ DALEJ

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

2022-07-03 08:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

2022-07-03 17:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- My, Kresowianie dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie, od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie - mówią. Na Jasnej Górze trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Złożone zostało niezwykłe wotum - replika „Pomnika wołyńskiego”, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

- Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski - przypominają Kresowianie i to, że tylko na Wołyniu, zginęło ok. 100 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję