Reklama

Niedziela Sandomierska

Małżeńskie jubileusze

Niedziela sandomierska 2/2013, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Piotr Jackowski

Jubilaci z gminy Radomyśl nad Sanem wraz z organizatorami uroczystości

Jubilaci z gminy Radomyśl nad Sanem wraz z organizatorami uroczystości

Medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” uhonorowano Jubilatów zamieszkałych w gminach Radomyśl nad Sanem i Pysznica. Pary małżeńskie świętowały nie tylko złote, ale także diamentowe i żelazne gody.

- Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą miłością, która nigdy nie zawiedzie - zwrócił się do Jubilatów z radomyskiej gminy wójt Jan Pyrkosz, cytując słowa bł. Jana Pawła II. Także w słowach Tadeusza Bąka, wójta gminy Pysznica, nie zabrakło odniesień do Jana Pawła II. - Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę miłość gdziekolwiek by przebywała - witał szacownych gości. Artystycznym akcentem uroczystości w Radomyślu nad Sanem był występ wokalistek z Chwałowic, a w Pysznicy - Zespołu Ludowego „Pyszniczanie”.

W radomyskiej gminie 60-lecie ślubu obchodzili: Zofia i Jan Basterowie, Mieczysława i Lesław Wiktorowie (Radomyśl nad Sanem), Kazimiera i Eugeniusz Żyłkowie (Antoniów). Złoci jubilaci to: Halina i Bolesław Chmurowie (Orzechów), Janina i Wojciech Golikowie (Rzeczyca Długa), Anna i Ryszard Nowakowie (Żabno), Feliksa i Eugeniusz Nachtmanowie, Wiktoria i Kazimierz Wiechowie, (Radomyśl nad Sanem), Zofia i Marian Partykowie (Antoniów), Zofia i Stanisław Zbydniowscy, Marianna i Bogusław Hamerowie, Janina i Zygmunt Kozłowscy (Chwałowice), Janina i Teodor Turkowie (Wola Rzeczycka), Filomena i Henryk Wilkoszowie (Rzeczyca Okrągła). Świętować mieli także Krystyna i Jan Latawcowie z Woli Rzeczyckiej, lecz Jan Latawiec zmarł nie doczekawszy uroczystości.

Natomiast w gminie Pysznica Katarzyna i Stanisław Stanowscy z Pysznicy obchodzili 65-lecie zawarcia związku małżeńskiego. A pół wieku temu miłość ślubowali sobie: Anna i Józef Butrynowie, Genowefa i Jan Walowie (Jastkowice), Teresa i Jan Dudkowie (Krzaki), Kazimiera i Józef Pałkowie (Pysznica), Maria i Stanisław Świecowie (Kłyżów).

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszowskie słowiki świętowały

Niedziela rzeszowska 45/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz

chór

Piotr Reszko

Chór Pueri Cantores Resovienses podczas jubileuszowego koncertu w katedrze rzeszowskiej

Chór Pueri Cantores Resovienses podczas jubileuszowego koncertu w katedrze rzeszowskiej

Działający przy rzeszowskiej katedrze Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses obchodził uroczyście – spóźniony z powodu pandemii o rok – jubileusz 35-lecia.

Rzeszowskie słowiki założone w 1985 r. przez Urszulę Jeczeń-Biskupską, a od 2015 r. prowadzone przez znakomitego dyrygenta i pedagoga Marcina Florczaka, to w obecnej chwili prawdziwy fenomen na polskiej mapie chórów chłopięco-męskich. Chór zrzeszony jest w Polskiej Federacji Pueri Cantores, która propaguje ideę tworzenia chórów chłopięcych i chłopięco-męskich, wspiera je i inspiruje w działalności muzycznej, liturgicznej, religijnej, kulturowej i wychowawczej.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ Blisko 110 tys. zebrano na ratowanie zabytków Starego Cmentarza

2022-11-28 13:16

[ TEMATY ]

cmentarz

Karol Porwich/Niedziela

Prawie 110 tys. zł zebrano w sumie w tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi - poinformowali organizatorzy zbiórki, która odbywała się po raz 28. Do tej pory we wszystkich kwestach pozyskano ok. 1,9 mln zł, za co odnowiono 200 pomników.

Tegoroczną kwestę oficjalnie zakończono i podsumowano podczas gali w Muzeum Miasta Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję