W kazaniu bp Jezierski przypomniał o starotestamentalnej Arce Przymierza oraz o tym że, pobożność chrześcijańska odnosi jej obraz do Najświętszej Maryi Panny. Jak opisuje to ewangelista Łukasz, Maryja odwiedziła bowiem kiedyś swoją krewną Elżbietę, która była brzemienna, była w ciąży, w stanie błogosławionym. Był z Nią razem nienarodzony jeszcze Jezus, mówił kaznodzieja. - Maryja chroniła Jezusa w swoim ciele, w swoim wnętrzu, w naturalnym środowisku życia. Była dla Niego Arką Nowego Przymierza, Arką Boga żywego, Arką Syna Bożego - przypominał zgromadzonym.
Nawiązując do wspomnień i zapisków noblisty Władysława Reymonta biskup elbląski zauważył również, że „podczas pielgrzymowania do Jasnej Góry” (cytat z Wł. Reymonta) nawiązuje się albo też odnawia i umacnia więź pielgrzyma z Maryją, więź zaufania i duchowej przyjaźni. Dzieje się to w przestrzeni tajemnicy i rzeczywistości świętych obcowania, wspólnoty ludu Bożego oraz poszczególnych chrześcijan z Maryją.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Pielgrzymka piesza, czy też rowerowa, z północy Polski, trwa kilkanaście dni, a w przypadku wyprawy na rowerach tydzień. Wiąże się ona zawsze z dużym wysiłkiem fizycznym oraz z pokonywaniem własnych słabości. Dla wielu pielgrzymów jest to wyprawa ich życia. Jednak do tych, których kochamy, idziemy zawsze wytrwale i cierpliwie, znosząc rozmaite trudności - wskazał bp Jezierski. A zwracając się bezpośrednio do pielgrzymów wyraził podziękowanie i wdzięczność, że w drodze na Jasną Górę reprezentowali oni nie tylko swoich bliskich lub kogoś z rodziny, ale także całą diecezję elbląską.
Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich, np. Pogezania, Pomezania, Zantyr, a także zakonów pracujących na terenie diecezji: Franciszek, Salwator, Redemptor. Za dzieło pielgrzymki odpowiada duży sztab ludzi: duchownych i w coraz większym stopniu osób świeckich. Jej dyrektorem jest ks. Marek Sadłocha. Od 15 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki rowerowej jest ks. Krzysztof Sękuła.