Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Piąty Dekanalno-Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

Herody 2013

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

przegląd

kolędowanie

Adam Łazar

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenę Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie w ostatnią niedzielę stycznia br. opanowały grupy kolędnicze z terenu dekanatu i powiatu lubaczowskiego, uczestniczące już w piątym przeglądzie. Sala widowiskowa wypełniła się publicznością. Wszystkich powitał wiceburmistrz Lubaczowa Adam Margraf i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. - Dołóżmy starań, by pokolenia, które przyjdą po nas, miały z czego czerpać do rozwoju kultury. Dziękuję ks. Krystianowi Bordzaniowi za trud organizacyjny włożony w przygotowanie tegorocznego przeglądu. Życzę artystycznych i duchowych przeżyć - powiedział na powitanie Proboszcz konkatedralnej parafii, która była głównym organizatorem tej imprezy. Pomogli jej: Miejski Dom Kultury Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy konkatedrze, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, Urząd Miasta, Urząd Gminy Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Celem przeglądu, który przybrał formę konkursu, jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie młodych do poznawania tradycji literackich i teatralnych, kultywowania tradycji ludowej oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolędnicy pokazali klasyczne jasełka, a także uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy. Mieliśmy okazję obejrzeć znane postacie z tradycyjnych „Herodów”, a więc oprócz tego okrutnego króla, jego hetmanów, marszałków, Trzech Króli, Maryję z Józefem, garbatego i komicznego Żyda Moszko - rabina, czarnych diabłów i skrzydlatych aniołów walczących o duszę Heroda, Śmierci z kosą, pastuszków, kolędników z Gwiazdą, posłuchać wierszowanych dialogów tych postaci i składanych przez nich życzeń. I choć scenariusze tych przedstawień były podobne, to zauważyć można było nowe uwspółcześnione treści i sceny, jak chociażby z unijną kozą. Prezentacje te oceniało jury w składzie: Barbara Thieme - reżyser teatru „Magapar” i instruktor MDK, Mariola Kulczycka - nauczyciel klasy fortepianu z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy, Stanisław Piotr Makara - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. - Przedmiotem naszej oceny były: teksty i wykonanie pastorałek i kolęd oraz treść składanych życzeń, scenariusze widowisk, ich wykonanie i pomysłowość, zgodność z tradycją, użyte rekwizyty, choreografie, przebrania. Oceny dokonaliśmy w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i młodzież starsza - wyjaśniła przed odczytaniem protokołu jury - Barbara Thieme.

Reklama

W kategorii „uczniowie szkół podstawowych” pierwsze miejsce zdobyła inscenizacja kolędnicza wykonana przez scholę „Filii Dei”, działającą przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy pod kierownictwem Katarzyny Krawczyk. Drugie - kolędnicy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Załużu. Tę 10-osobową grupę tworzą uczniowie klas IV-VI pod opieką Anety Rozmus. Trzecie miejsce zajął teatrzyk „Frajda”, działający przy internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tą młodzieżą pracują wychowawcy: Bernadetta Kuchta, Agata Lechowicz, Elżbieta Garus, Agata Komenda. Specjalne wyróżnienie uzyskał zespół „Gwiazdki” z Krowicy Samej prowadzony przez Jadwigę Chomyszyn. On też zdobył nagrodę publiczności.

W kategorii „młodzież starsza” pierwsze miejsce zdobyła grupa „Amok”, złożona z gimnazjalistów z Horyńca Zdroju, którzy pokazali się w inscenizacji „Kłopoty Heroda”. Jurorzy ponadto przyznali trzy wyróżnienia specjalne: dla odtwórcy roli Żyda z zespołu kolędniczego z Baszni Dolnej, za oryginalność strojów i przebrań dla grupy z Załuża, oraz dla Honoraty z grupy „Amok” z Horyńca Zdroju za zdolności wokalne.

Reklama

Publiczności podobały się także występy: uczniów klasy trzeciej ze szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, a przygotowanych przez Grażynę Szczybyło, oraz kolędników prowadzonych przez Agnieszkę Świtę z Baszni Dolnej, a także gimnazjalistów z tej miejscowości.

Gościem specjalnym był zespół „Anielsi”, który dał koncert kolęd. Tym występem zainaugurował piąty rok swej działalności. Zespół, występujący w składzie: Paulina Mazepa (wokal, instrumenty klawiszowe), Jagoda Mazepa (wokal, gitara basowa), Dominika Kapel (gitara elektroakustyczna), Jacek Świstowicz (perkusja), Patrycjusz Zastawny (gitara elektryczna), odnotował w tych czterech latach swej działalności liczne sukcesy. W 10. edycji „Soli Deo” zdobył wyróżnienie, a w 11. edycji już nagrodę - Grand Prix. W II Ogólnopolskim Festiwalu Psalmów Nowoodkrytych „dawid.fm” w Lublinie zdobył II miejsce oraz nagrodę publiczności. W Wojewódzkim Konkursie Kolędy Obcojęzycznej w Kolbuszowej zajął pierwsze miejsce, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Maranatha” w Świdniku. Dzięki tej nagrodzie dał koncert przed „Chili My” w Chorzowskim Centrum Kultury. W sierpniu 2010 r. nagrał płytę EPkę w Gdańsku (Studio Siloe) pt. „Ba 6, 6”. Miłośnicy muzyki chrześcijańskiej w naszej diecezji mogli usłyszeć lubaczowski zespół „Anielsi” w Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Nowym Lublińcu (spotkanie Exodus Młodych 2010), Krasnobrodzie (Wyprawa Otwartych Oczu), Tomaszowie Lubelskim (Pielgrzymka Bierzmowanych).

- Nasz zespół powstał na użytek pierwszego przeglądu „Herodów”, który odbył się w sali teatralnej konkatedry. Zajęliśmy wówczas III miejsce. Nie podcięło to nam anielskich skrzydeł. Gramy i śpiewamy nadal. Miło nam wystąpić dziś w Lubaczowie - powiedziała Jagoda Mazepa. Pod koniec tego pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zespołu „Anielsi” były podziękowania za muzyczne wsparcie dyrektorowi MDK Andrzejowi Kindratowi i duchowemu opiekunowi ks. Krystianowi Bordzaniowi. Wyróżnione zespoły kolędnicze otrzymały z rąk dziekana ks. Andrzeja Stopyry i wiceburmistrza Lubaczowa Adama Margrafa pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy. Warto dodać, że sponsorami przeglądu byli: Firma „Domus” Robert i Jolanta Sochań, Delikatesy Centrum w Lubaczowie, „Heban” - sklep wielobranżowy Henryk Wiśniewski.

Przegląd zespołów kolędniczych „Herody 2013” był ostatnim akordem klimatu bożonarodzeniowego przed zbliżającą się Środą Popielcową i Wielkim Postem.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: XIV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XIV Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „Nasze dziedzictwo – Polska”, organizowanym z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. To niesamowita okazja do krzewienia patriotyzmu i miłości do Ojczyzny poprzez śpiew i wspólną modlitwę.

Małopolski Koncert Przeglądowy będzie miał miejsce 29 października od godziny 9., tradycyjnie w auli kościoła Matki Bożej Częstochowskiej (osiedle Szklane Domy 7, Kraków). Natomiast dzień później, w niedzielę 30 października o godz. 18.30, odbędzie się tam Koncert Galowy Laureatów z udziałem wyróżnionych chórów, zespołów, solistów oraz zaproszonych artystów. Nastąpi też ogłoszenie rekomendacji do udziału w finale ogólnopolskim. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Koncert poprzedzi Msza św. za Ojczyznę i dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży, odprawiona o godzinie 17.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję