Reklama

Niedziela Małopolska

Bo są potrzebni

Niedziela małopolska 9/2013, str. 7

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum M. K. Kukułkowie

Maria i Leszek Kukukowie – Para Regionu Polska

Maria i Leszek Kukukowie – Para Regionu Polska

Żyjemy w epoce kontrastów. Z jednej strony triumfują rozwody, zdrada, wolne związki, neomaltuzjanizm, z drugiej jest coraz więcej małżeństw, które dążą do życia w pełni chrześcijańskiego. Kilka z tych małżeństw założyło Equipes Notre-Dame (…) Małżeństwa te, znając swoje słabości i granice swoich możliwości, doświadczając każdego dnia, jak trudno, mimo ich dobrej woli, żyć po chrześcijańsku w pogańskim świecie i wierząc niezłomnie w siłę pomocy braterskiej, postanowiły założyć ekipę”. Przytoczone cytaty pochodzą z Karty Equipes Notre-Dame (END), założycielskiego dokumentu ogłoszonego 8 grudnia 1947 r. w kościele św. Augustyna w Paryżu. Sam Ruch został zapoczątkowany w 1939 r. we Francji. Historię jego tworzenia i rozwoju można poznać, wchodząc na stronę: www.end.org.pl.

We współczesnym świecie

O upowszechnianiu idei Ruchu świadczy m.in. fragment ze wspomnianej strony, gdzie pod informacjami z 2006 r. czytamy: „Przeszło 9 tys. przedstawicieli ekip z różnych stron świata uczestniczyło w X Międzynarodowym Zgromadzeniu w Lourdes w dniach 16-21 września. Małżonkom towarzyszyło 480 kapłanów - doradców duchowych ekip, 12 biskupów i 3 kardynałów. (…) Pod koniec tego roku Ruch Equipes Notre-Dame działa w 67 krajach świata, na pięciu kontynentach - ponad 9.800 ekip gromadzi przeszło 49 tys. małżeństw i 7 tys. kapłanów”.

Nawiązując do początków END, Maria i Leszek Kukułkowie (Para Odpowiedzialna Regionu Polska, w skład którego wchodzą również ekipy z Białorusi, Słowacji i Norwegii) podkreślają: - Ks. Henri Caffarel, którego proces beatyfikacyjny trwa, został nazwany prorokiem małżeństwa. Już kilkanaście lat przed Soborem Watykańskim II pokazał, że małżeństwo w zamierzeniach Boga jest drogą do świętości.

Moi rozmówcy informują, że w naszym kraju END istnieje od 2001 r., a Region powstał w 2005 r. Dziś cała Polska jest podzielona na sektory: mazowiecki, wielkopolski, kujawski i śląski. - Ruch podkreśla i szczególnie ceni duchowość małżeńską płynącą z sakramentu małżeństwa - tłumaczy Maria Kukułka, mama Faustynki i Małgosi, nauczycielka matematyki w gimnazjum. - END pomaga małżonkom, aby wspólnie i przez całe życie mogli czerpać łaski, których ten sakrament dostarcza.

Reklama

Aby to osiągnąć, pary zaangażowane w Ruch starają się w swym codziennym życiu postępować zgodnie z Ewangelią i, jak podkreśla Karta END: „Chcą, aby ich miłość, uświęcona sakramentem małżeństwa była: - hołdem składanym Bogu; - wyraźnym świadectwem wobec ludzi, że Chrystus ocalił ich miłość, zadośćuczynieniem za grzechy przeciw małżeństwu”.

Wśród codziennych zadań

W jaki sposób realizują cele? Maria: - O. Caffarel podkreślał, że małżeństwa w Ruchu muszą od siebie jak najwięcej wymagać. Do codziennych zadań należy m.in. czytanie Słowa Bożego, modlitwa osobista, wewnętrzna, małżeńska i rodzinna. Raz w miesiącu mamy małżeńskie spotkanie: „Usiądźmy razem”, podczas którego wspólnie modlimy się i staramy w obecności Pana Boga rozmawiać o naszych problemach oraz odczytać wolę Bożą co do naszego małżeństwa.

- Jeśli zdarzają się nam trudne sytuacje, to staramy się je na bieżąco rozwiązywać, ale czasem coś nas szczególnie denerwuje. Podczas takiego „zasiadania” jest okazja, żeby sobie to w duchu wzajemnej miłości i szacunku powiedzieć - dodaje Leszek.

Maria i Leszek podkreślają szczególny wpływ wspólnej modlitwy na małżeństwo; jego trwałość, i rozwój: - Jeśli w ciągu dnia pojawia się między nami jakieś drobne nieporozumienie, to staramy się je rozwiązywać na bieżąco - mówią. - Poza tym modlitwa rozwiązuje te problemy. Przecież zanim człowiek zacznie mówić: „Ojcze nasz”, musi pamiętać, co jest dalej.

Na czas spotkania

W marcu do Krakowa przybędzie wiele par z Ruchu END, bowiem w naszym mieście zaplanowano spotkanie małżeństw END z ERI. - ERI to Międzynarodowa Ekipa Odpowiedzialna Ruchu - wyjaśnia Leszek Kukułka. - Stanowi ją 15 osób; 7 małżeństw plus kapłan. Oni spotykają się w różnych częściach świata, żeby modlić się, obradować, podejmować decyzje, rozwiązywać problemy. - ERI chce być blisko małżeństw END. Takie spotkania są czasem dzielenia się, wyznaczaniem kierunków działania - dodaje Maria.

Reklama

Moi rozmówcy informują, że ERI przyjeżdżają do Krakowa w sobotę 9 marca i pozostaną w mieście przez tydzień. - Na 16 marca zaplanowano w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach całodniowe spotkanie ERI z małżeństwami z Ruchu - uzupełniają. - W tym dniu będzie z nami bp Jan Szkodoń. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą św. Od godz. 11 nastąpi czas spotkań, rozmów i prezentacji Ruchu END (w formie multimedialnej). Po obiedzie, o godz. 15, odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem będzie czas na kontynuację spotkań reprezentantów poszczególnych sektorów z ERI. Całość zakończy się Spotkaniem Przyjaźni.

Dlaczego warto się zainteresować ofertą, jaką ma dla katolickich małżeństw END? Odpowiedź na to pytanie znalazłam w czasopiśmie, które wydaje Ruch. W wakacyjnym numerze „Listu” z 2012 r. Kasia i Marek (Para Odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego END) piszą: „Ruch END ze swoją duchowością i charyzmatem jest potrzebny licznym małżeństwom. Prędzej czy później, może nawet szybciej niż to się wydaje, nastąpi efekt znużenia i rozczarowania nowymi ideologiami, stylami życia i pomysłami na życie rodzinne, a wraz z nim renesans zainteresowania tym, co sprawdzone i przynosi owoce. I potrzebni będą ci, którzy tych wzorów się trzymają i swoimi doświadczeniami gotowi są się dzielić”.

2013-02-27 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brat ks. Popiełuszki i jego małżonka z medalem od Prezydenta RP

[ TEMATY ]

małżeństwo

medal

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Józefowi i Alfredzie Popiełuszkom, starszemu bratu i bratowej bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Odznaczeni są małżeństwem od pięćdziesięciu lat. - Dostojni Jubilaci, cieszę się z Waszego święta. To ogromny zaszczyt, że mogę Państwu osobiście wręczyć odznaczenie. Z wielką radością przyjmujemy Państwa w Pałacu Prezydenckim. Życzę Państwu kolejnych pięćdziesięciu lat razem w zdrowiu i spokoju. Życzę, by w rodzinie Państwa układało się wszystko jak najlepiej – mówił po wręczeniu odznaczeń Prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję