Reklama

Niedziela Świdnicka

Pogrzeb kapłana diecezji świdnickiej

Wałbrzych. Ostatnie pożegnanie ks. prał. Krzysztofa Moszumańskiego

Nigdy nie wiesz, kiedy Bóg wezwie cię do siebie, ale wiesz, że ten moment przyjdzie i musisz być na niego przygotowany - tymi słowami bp Ignacy Dec rozpoczął homilię podczas pogrzebu ks. prałata Krzysztofa Moszumańskiego.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

ks. Krzysztof Moszumański

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kondukt żałobny na cmentarz parafialny

Kondukt żałobny na cmentarz parafialny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości żałobne proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu odbyły się w czwartek 5 września. Wieloletniego pasterza z Piaskowej Góry żegnali licznie obecni parafianie, mieszkańcy Wałbrzycha, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowiska patriotyczne, naukowe oraz duchowieństwo. Mszy świętej przewodniczył bp Ignacy Dec, który wygłosił także homilię. Wspólnie z biskupem seniorem Eucharystię sprawowali bp Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki i kolega kursowy, a także bp Adam Bałabuch oraz 90 kapłanów z terenu metropolii wrocławskiej. Pogrzeb był nie tylko okazją do pożegnania, ale również do głębszej refleksji nad życiem kapłana i jego spuścizną duchową.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pogrzeb

Reklama

- Drogi Księże Krzysztofie, nasz Bracie w kapłaństwie i Przyjacielu nas wszystkich, dobrze wiedziałeś, że odejdziesz z tego świata, ale nie wiedziałeś dokładnie kiedy? Walczyłeś przez wiele lat z ciężką chorobą, która umocniła cię w pokorze i w poddaniu się woli Bożej. Odszedłeś we śnie, gdy budził się nowy dzień, poniedziałek, 2 września, gdy powoli budziły się także dzieci, by po wakacjach udać się do szkoły. Wierzymy, że Bóg wybrał dla ciebie - mimo wszystko i wbrew wszystkiemu - najkorzystniejszą i odpowiednią dla twojego zbawienia chwilę twojego odejścia z tego świata. Oto dzisiaj w kapłański czwartek przybyliśmy do tego kościoła, by przesłać z tej ziemskiej, wałbrzyskiej świątyni, do świątyni niebieskiej, do Pana Boga, naszą wdzięczność za wszystko, co przekazał przez twoje usta i przez twoje serce różnym ludziom, w różnym czasie i w różnych miejscach, podziękować za ciebie, za styl twego kapłańskiego życia i pasterskiej posługi – powiedział homileta podkreślając, że życie ks. prał. Moszumańskiego było przykładem dla innych kapłanów oraz wiernych, a jego postawa i praca pozostaną duchowym testamentem dla wspólnoty parafialnej. - Drogi księże Krzysztofie, dziękujemy za styl twojego kapłańskiego życia i pasterskiej posługi. Wierzymy, że Chrystus przyjął cię do swojego domu, w którym przygotował ci miejsce – zapewniał bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Podziękowania

Zarówno przed liturgią, jak i na jej zakończenie głos zabrało wiele osób, które chciały podziękować za jego życie i oddaną posługę. Wśród nich byli przedstawiciele parafii, duchowieństwa, władz miasta oraz osób związanych z działalnością społeczną i charytatywną. Wspomnienia o ks. prał. Moszumańskim pełne były ciepłych słów, które podkreślały jego skromność, pracowitość oraz ogromną miłość do Kościoła i ludzi. Przedstawiciele Rady Parafialnej przypominali o jego licznych inicjatywach duszpasterskich, a współbracia w kapłaństwie dzielili się wspomnieniami o wspólnych latach nauki i pracy. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali, że ksiądz Krzysztof był człowiekiem, który zawsze potrafił znaleźć czas dla każdego, a jego posługa pozostawiła trwały ślad w sercach wielu ludzi.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Mirosław Rakoczy odczytał list kondolencyjny od bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, przewodniczącego Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Ks. prałat Krzysztof Moszumański w latach 2016-20 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin w diecezji świdnickiej, a przez to był również aktywnie zaangażowany w ogólnopolskie działania na rzecz duszpasterstwa rodzin.

Reklama

Ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, kolega kursowy zmarłego i rektor MWSD we Wrocławiu, wspominał ks. Krzysztofa jako człowieka o głębokiej miłości do historii, pracowitego i cierpliwego duszpasterza: - Pierwszym darem łaski u ks. Krzysztofa było umiłowanie historii. Jego pracowitość pozwoliła mu połączyć badania naukowe z codzienną posługą duszpasterską, co było wyjątkowym darem - podkreślił również, jak ważnym mentorem był ks. Moszumański dla młodych kleryków, u których prowadził ponad 30 prac magisterskich.

Ks. kan. Ireneusz Alczyk, senior rocznika święceń 1985, wspominał koleżeńskie relacje z ks. Krzysztofem, z humorem wspominając przydomek nadany mu w seminarium. - Już na pierwszym roku zaczęliśmy nazywać Krzysztofa 'kanonikiem'. Była to szybka, koleżeńska nominacja, ale jak widać, władza kościelna potwierdziła nasze żarty.

Brat ks. Krzysztofa podzielił się osobistymi wspomnieniami, przywołując dzieciństwo i wspólne zabawy w odprawianie Mszy świętej. - Gdy byliśmy dziećmi, Krzysztof jako mały chłopak udawał księdza, a ja byłem jego ministrantem. Już wtedy, w trzeciej klasie podstawówki, znał kalendarz liturgiczny i wiedział, jakie czytania przysługują na dany dzień. To pragnienie, by zostać kapłanem, towarzyszyło mu przez całe życie – przypomniał.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Witold Baczyński przemawiając w imieniu dekanatu Wałbrzych Północ, zwrócił uwagę na duchową siłę ks. Moszumańskiego. - Był człowiekiem o małej posturze, ale wielkiego ducha, który najbardziej na świecie kochał Kościół. Dziękujemy mu za to, że mimo choroby do końca pozostał kapłanem oddanym Chrystusowi i Jego misji – powiedział wicedziekan.

Dzień wcześniej

Reklama

Dodajmy, że dzień przed uroczystościami pogrzebowymi, w środę 4 września, odbyła się tzw. eksporta, czyli modlitewne pożegnanie ks. prałata Moszumańskiego. Liturgii przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w swoim kazaniu przypomniał, że miłość Chrystusa przynagla nas do modlitwy za zmarłych. - Pamiętamy o ks. Krzysztofie, modlimy się, bo nasze serca mają taką potrzebę – za dar kapłańskiej posługi, koleżeństwa i przyjaźni – podkreślił.

Życiorys

Ks. prałat Krzysztof Moszumański urodził się 2 kwietnia 1960 roku w Świebodzicach. Wychowywał się w pobożnej rodzinie, a swoje powołanie do kapłaństwa odkrył już jako młody chłopiec, będąc ministrantem w parafii św. Mikołaja. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach, w 1979 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Swoją pierwszą posługę duszpasterską pełnił jako wikariusz w parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, a następnie w parafii św. Józefa w tym samym mieście. W 1994 roku został przeniesiony do Wałbrzycha, gdzie pracował w parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, a w 2005 roku objął urząd proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Był również kapelanem szpitala im. dr. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Reklama

Ks. prałat posiadał głębokie zainteresowanie historią Kościoła, co doprowadziło go do uzyskania doktoratu z teologii w 2004 roku. Przez wiele lat wykładał historię Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy, prowadząc liczne prace magisterskie. Pełnił także funkcje diecezjalne, będąc m.in. dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ i asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W 2009 roku został uhonorowany godnością Kapelana Jego Świątobliwości, uzyskując tytuł prałata.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Moszumański zmarł 2 września 2024 roku po długiej chorobie, pozostawiając po sobie wspomnienie człowieka oddanego wierze, nauce i ludziom, który przez ponad dwie dekady służył swojej wspólnocie z wielką miłością i oddaniem.

Cmentarz

Po zakończonej Mszy świętej, ciało zmarłego kapłana zostało złożone na cmentarzu parafialnym przy kościele, obok grobu jego poprzednika ks. prał. Wenancjusza Roga. Zgromadzeni wierni, duchowni i rodzina trwali w modlitwie, oddając hołd kapłanowi, który na zawsze pozostanie w pamięci swojej wspólnoty jako gorliwy pasterz, nauczyciel i człowiek głęboko zanurzony w historii Kościoła.

 

2024-09-05 16:00

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Krzysztof Moszumański proboszcz z Piaskowej Góry

[ TEMATY ]

Wałbrzych

śmierć kapłana

ks. Krzysztof Moszumański

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Krzysztof Moszumański (1960-2024)

Ks. prał. Krzysztof Moszumański (1960-2024)

Z głębokim smutkiem informujemy, że w poniedziałek 2 września 2024 roku w godzinach porannych po ciężkiej chorobie odszedł do Domu Ojca ks. prał. Krzysztof Moszumański, wieloletni proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu.

Informację o śmierci kapłana przekazał jego bliski przyjaciel i wykonawca testamentu ks. kan. Władysław Terpiłowski. Wiadomość o śmierci kapłana pojawiła się także na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej. 
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr: wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana

„Wolność wbrew prawdzie i miłości jest zdegenerowana. Przestaje być po prostu wolnością” - mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej odbył się panel dyskusyjny „Chrześcijanin w czasach niszczenia Bożego porządku świata”.

Oprócz chrystusowca głos zabrali: bp Krzysztof Włodarczyk, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk i prof. UMK dr hab. Jacek Bartyzel. - Porządek nie oznacza absolutnego spokoju i ciszy. Święty Paweł określa cechy Bożego porządku. Oznacza on pokój, radość, szczęście jak i odpoczynek, wolność i prawo. Polega on na przestrzeganiu przez Nowe Stworzenie prawa Bożego, okazywaniu posłuszeństwa przykazaniom - mówił biskup bydgoski, dodając, że „zasadą porządku jest miłość, od której nie można odstępować”.
CZYTAJ DALEJ

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych Księży Sercanów

2024-11-14 21:16

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

„Od 1 listopada zablokowanych zostało 28 rachunków Księży Sercanów, to jest 28 domów zakonnych i inicjatyw sercańskich przez bank BNP Paribas” - powiedział mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie Telewizji wPolsce24, ujawniając szokujące informacje na temat działań podejmowanych wobec zgromadzenia do którego należy ksiądz Michał Olszewski.

Obrońca księdza Michała Olszewskiego na antenie na początku rozmowy podkreślił, że sprawa duchownego jest klasycznym procesem politycznym.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję