Zjazd rozpoczęła poranna Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali przybyli kapłani na czele z bp. Henrykiem Ciereszko, biskupem pomocniczym Diecezji Białostockiej.
Bp Nitkiewicz odnosząc się w homilii do odczytanej Ewangelii o kobiecie, która obmyła olejkiem Chrystusowi nogi, wskazywał, że kto wierzy ten kocha Boga i drugiego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Powinniśmy stale zadawać sobie pytanie: czy moja wiara jest ożywiona miłością? Czy wyraża się w miłości? Będąc w bliskiej relacji z Chrystusem, nie sposób pozostać obojętnym. Taka postawa stanie się jednocześnie apologią chrześcijaństwa i to w najbardziej przekonywującej formie – mówił kaznodzieja.
Przed końcowym błogosławieństwem, którego bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił z bp. Henrykiem Ciereszką, Ordynariusz Sandomierski przedstawiając krótka historię bazyliki katedralnej zachęcił przybyłych gości do zapoznania się z historia miasta oraz życzył owocnych obrad.
Dalsza część spotkania odbywa się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Pierwsza przedpołudniowa sesja pt. „Zmartwychwstanie Jezusa – wprowadzenie i kwestia źródeł”, moderowana będzie przez ks. prof. dr hab. Krzysztofa Kaucha z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Referaty wygłoszą: ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło z UKSW, poruszajacy zagadnienie pt. „Biblijne podstawy wiary w zmartwychwstanie – analiza i interpretacja filologiczna” oraz ks. prof. ucz. dr hab. Przemysław Artemiuk, który zaprezentuje temat: „Zmartwychwstanie Jezusa: między historią a teologią – zarys problematyki”. W trakcie drugiej sesji pod przewodnictwem ks. prof. ucz. dr hab. Damiana Wąseka z UPJPII zostanie poruszona tematyka znaków zmartwychwstania.
Spotkanie teologów fundamentalnych w Sandomierzu potrwa do jutra.