Reklama

Wiemy, jak będą wyglądały obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki

Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego - w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym - powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.

2024-09-19 15:48

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

kapelan Solidarności

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarz spotkania, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że 40. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzić będziemy za miesiąc, 19 października. Podkreślił, jak ważne jest, by tych obchodów nie ograniczać tylko do tego dnia, ale też nie koncentrować się podczas nich na pobocznych wątkach, jak np. dywagacje wokół daty śmierci. Przestrzegał też, by przypadkiem nie stały się one okazją do zawłaszczenia postaci męczennika do własnych celów, politycznych lub jakichś innych. - On po prostu taki nie był - powiedział kardynał.

- Najważniejsze jest to, że oddał swoje życie a Kościół uznał to poprzez beatyfikację - podkreślił. - Proszę, by ta okazja jaką jest 40. rocznica jego śmierci był wykorzystana jak najlepiej, tak, by ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że ks. Popiełuszko był jednym z tysięcy księży żyjących w czasie komunizmu, z których wielu było od niego bardziej walecznych. To jednak ks. Popiełuszko został beatyfikowany. - Był pokornym głosicielem Ewangelii. Ewangelii z przesłaniem społecznym. Czynił to analizując a czasem wręcz cytując nauczanie prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. To była jego moc i siła - stwierdził kard. Nycz.

Reklama

Zaznaczył, że błogosławiony może być dla nas orędownikiem w głoszeniu Ewangelii dzisiaj i wzorem, jak nie dać się sprowokować po żadnej stronie. Podkreślił też, że uroczystości rocznicowe będą okazją, by przypomnieć jego postać tym, którzy już jej nie pamiętają. Dodał przy tym, że mimo upływu lat i to już 14 lat od beatyfikacji, w każdym miesiącu dociera do niego po kilka próśb o relikwie czy też jakieś pozwolenia w związku z kultem ks. Popiełuszki.

O Społecznym Komitecie Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz o obchodach trwających już od 28 lutego 2024 r. opowiedział przewodniczący Komitetu, Paweł Kęska.

- Rozpoczynając nasze działania zastanawialiśmy się, czy ten rok będzie rokiem ks. Popiełuszki. Teraz możemy już powiedzieć: tak. Bardzo dużo się działo i wciąż się dzieje. Zarejestrowaliśmy już ok. 70 wydarzeń, które się odbyły, jak liturgie, inicjatywy modlitewne, konferencje, wystawy, publikacje itp. - powiedział. Przypomniał m.in. wizytę polskich biskupów przy grobie Błogosławionego oraz Mszę św., którą sprawowali w sanktuarium w czerwcu br. Wspomniał o konferencji poświęconej ks. Jerzemu i organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, czy o szkole letniej dla młodzieży przygotowanej we współpracy z IPN. Mówił również o codziennej modlitwie przy grobie ks. Popiełuszki podejmowanej przez parafian i pielgrzymów.

Ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. J. Popiełuszki przypomniał, że 19 października, w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapłana co roku sprawowana jest Eucharystia. W tym roku będzie miała ona charakter wyjątkowo uroczysty. Liturgii o godz. 16.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.

Reklama

Ks. Brzeziński zapowiedział, że 10 października rozpocznie się nowenna za przyczyną ks. Jerzego Popiełuszki - w intencji Ojczyzny. W sanktuarium nowenna odmawiana będzie codziennie ok. godz. 19.00. Do włączania się w nią - w różnych parafiach i wspólnotach ale także w modlitwie rodzinnej i osobistej w domach zaproszeni są wszyscy wierni. - Naszej modlitwy bardzo potrzeba. Wciąż pojawiają się problemy, które trzeba powierzać Panu Bogu - podkreślił ks. Brzeziński.

Zapowiedział też, że 20 października w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert - prapremiera utworu „Stabat Mater” skomponowanego specjalnie dla ks. Popiełuszki.

19 października w ramach obchodów odbędzie się też Marsz, który wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium . Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie jego uczestnicy wezmą udział o godz. 16.00 w Eucharystii sprawowanej przez kard. Nycza. O tym wydarzeniu opowiadała Małgorzata Żaryn, reprezentująca inicjatywę Marsz Papieski.

Przypomniała, że marsz po raz pierwszy wyruszył w ubiegłym roku w odpowiedzi na ataki na osobę św. Jana Pawła II. - Zastanawiając się nad obecną sytuacją polityczną i społeczną w Polsce, doszliśmy do wniosku, że mamy trzy filary: św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Są oni dla nas autorytetami i zobowiązaniem. Ich spuściznę powinniśmy podnieść i przekazywać następnym pokoleniom - powiedziała, wskazując, że Marsz będzie miał w tym roku właśnie tych patronów. Przemarszowi ulicami stolicy towarzyszyć będą śpiewy oraz refleksja nad odczytywanymi fragmentami nauczania Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia i kapłana - męczennika.

Reklama

Małgorzata Żaryn zaprosiła wszystkich na marsz, informując, że udział w nim zapowiedziało już wiele organizacji oraz wspólnot chrześcijańskich.

Głos zabrał też Maciej Mechliński, sekretarz NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, który opowiedział o zaangażowaniu Związku w organizację obchodów. - Dla „Solidarności” ks. Jerzy jest postacią naprawdę wyjątkową. Możnapowiedzieć, że „Solidarność” na Mazowszu zaczęła się od Mszy św. w Hucie Warszawa z ks. Popiełuszką - powiedział. - Jest naszym patronem i czujemy jego opiekę - powiedział.

Uczestnicy konferencji prasowej mówili też o wydarzeniu „Popiełuszko. Kazania na dziś”, czyli przeglądzie filmów poświęconych błogosławionemu. Przegląd odbędzie się w Muzeum Historii Polski w najbliższy weekend. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Po każdej z ośmiu projekcji odbędzie się dyskusja w której udział wezmą świadkowie życia ks. Popiełuszki, historycy i publicyści.

W trakcie przeglądu, w sobotę 21 września odbędzie się inauguracja obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głos zabierze bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski a także kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętnienia 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności. Przypomniana zostanie także 20. rocznica działalności warszawskiego Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostały przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu.

Obchody organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wszystkie informacje nt. obchodów dostępne będą wkrótce na stronach archwwa.pl oraz https://40rocznica.popieluszko.net.pl/

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudujmy muzeum bł. Jerzego Popiełuszki

Niedziela Ogólnopolska 10/2023, str. 40-41

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

muzeum

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Popiełuszko

Nzio Design / fundacjapopieluszko.pl

Wizualizacja projektu Muzeum bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach

Wizualizacja projektu Muzeum bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach

Mała wieś na Podlasiu, z której wyszła jedna z największych osobowości współczesnego polskiego Kościoła, pozostaje miejscem do odkrycia. O wpływie Okopów na ukształtowanie się duchowości i osobowości bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz o budowanym tu muzeum poświęconym temu niezłomnemu kapłanowi, rozmawiamy z Markiem Popiełuszką, bratankiem męczennika.

Ireneusz Korpyś: W jaki sposób rodzinne strony wpłynęły na ukształtowanie się osobowości ks. Jerzego? Marek Popiełuszko: Na Podlasiu ludzie są ze sobą bardzo zżyci. Nawet w czasach wojny i biedy zawsze sobie pomagali, spotykali się, utrzymywali bliskie więzi. Ksiądz Jerzy przesiąknął takim sposobem bycia i przeniósł go do Warszawy, do parafii, w których posługiwał. Gdy znalazł się w nowym dla siebie miejscu, jego naturalny instynkt podpowiadał mu, by poznawać nowych ludzi. Przychodził do parafian, by rozmawiać o ich problemach przy kawie czy herbacie, a jeśli tylko mógł, starał się pomóc. W taki sposób nawiązywały się wielkie przyjaźnie.
CZYTAJ DALEJ

Nowe ustalenia w sprawie Medziugoria! Watykan zajmie dziś stanowisko

2024-09-19 10:19

[ TEMATY ]

papież

Medziugorie

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Watykan publikuje nowe ustalenia dotyczące postępowania z doświadczeniami duchowymi w kontekście miejsca pielgrzymkowego Medziugorie w Bośni i Hercegowinie. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że zostaną one zaprezentowane 19 września na konferencji prasowej w Watykanie. Wezmą w niej udział kardynał Victor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, jej sekretarz ds. Nauki Wiary, Armando Matteo i Andrea Tornielli z watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

Położone 100 kilometrów na południowy zachód od Sarajewa Medziugorie, do którego co roku przybywa kilka milionów pielgrzymów, znane jest od 1981 roku z doniesień o objawieniach maryjnych. Były one kilkukrotnie badane przez Watykan, ale nie zostały jeszcze uznane. W sierpniu br. wizytator apostolski w Medziugoriu abp Aldo Cavalli powiedział, że według oceny Watykanu miejsce pielgrzymkowe spełnia wszystkie zasady dotyczące objawień maryjnych.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ouellet opublikował książkę o zagrożeniach i szansach synodalności

2024-09-19 18:44

[ TEMATY ]

kard. Marc Ouellet

synodalność

Wikipedia

Kard. Marc Ouellet

Kard. Marc Ouellet

Na krótko przed rozpoczęciem drugiej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie były prefekt Dykasterii ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet, przygotował książkę o „ryzykach i szansach Kościoła synodalnego”. Książka wydana nakładem katolickiego wydawnictwa Cantagalli ze Sieny zostanie zaprezentowana w najbliższy wtorek w Rzymie.

W kontekście synodalności papież Franciszek zainicjował proces reform, który ma doprowadzić do nowej kultury rozmów i konsultacji w Kościele. Tej problematyce jest poświęcone obecne XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rymie pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, którego druga i ostatnia sesja odbędzie się w Watykanie w październiku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję