„Bądźcie solą tej ziemi” - to hasło tegorocznego, 20. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2013, którego organizatorem jest KSM Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu ośrodków kultury, parafii, szkół, ośrodków pomocy społecznej. Co roku to wydarzenie religijno-patriotyczne przyciąga coraz więcej dzieci i młodzieży, którzy chcą śpiewać na chwałę Boga i Ojczyzny. Zgodnie z założeniami organizatorów Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej to nie tylko konkurs wokalny, rywalizacja, możliwość sprawdzenia siebie. To przede wszystkim rozwój młodego człowieka, jego dobro duchowe, kulturowe, religijne i patriotyczne.
Inauguracją tegorocznego festiwalu była Msza św. w kościele pw. św. Anny w Sterdyni w niedzielę 7 kwietnia, a następnie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni rozpoczął się pierwszy etap przesłuchań festiwalowych. W Sterdyni wystąpiło ok. 200 młodych ludzi reprezentujących powiat sokołowski oraz gościnnie wykonawcy z Bogut Pianek. Impreza zgromadziła również dużą liczbę widzów, w tym przedstawicieli władz gminnych i powiatowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po wysłuchaniu 31 podmiotów muzycznych profesjonalna komisja konkursowa w składzie: Magda Niewińska, Jan Bańkowski i ks. Krzysztof Malinowski zakwalifikowała do eliminacji w Bielsku Podlaskim: Weronikę Poślada z Gminnego Przedszkola przy Zespole Szkół w Sterdyni, zespół wokalny „Pajacyki” z Przedszkola w Łazowie, scholę dziecięcą działającą przy parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim, scholę młodzieżową działającą przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jabłonnie Lackiej, Sandrę Bazylczuk z Salezjańskiego Gimnazjum w Sokołowie, Mateusza Kawalca ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Bogutach Piankach, Monikę Prokopczuk z GOKiS w Sterdyni, Weronikę Grochowską z Salezjańskiego Gimnazjum w Sokołowie. Przesłuchania finałowe zakwalifikowanych laureatów przeglądów regionalnych odbędą się18 maja w Bielsku Podlaskim, a ostatnim etapem festiwalu będzie koncert galowy w Drohiczynie 9 czerwca. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.
Wszyscy uczestnicy przesłuchań w Sterdyni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a siły nadwątlone występem i emocjami mogli odzyskać przy suto zastawionym stole.
Impreza festiwalowa w Sterdyni miała charakter integracyjny i została zrealizowana przy pomocy środków finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokołowie Podlaskim.