Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie z pasterzem

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny w Konopnicy przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Z wiernymi podlubelskiej wspólnoty, której korzenie sięgają XIV wieku, spotkał się abp Stanisław Budzik

Niedziela lubelska 18/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik w kościele parafialnym w Konopnicy. Na zdjęciu z proboszczem ks. Janem Domańskim (z lewej)

Abp Stanisław Budzik w kościele parafialnym w Konopnicy. Na zdjęciu z proboszczem ks. Janem Domańskim (z lewej)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania modlitewne oraz formacyjne w kościele parafialnym i w kaplicy filialnej w Uniszowicach złożyły się na program dwudniowej wizyty pasterskiej. Podczas pierwszego spotkania przy stole eucharystycznym, 13 kwietnia, Metropolita Lubelski udzielił sakramentu bierzmowania prawie stuosobowej grupie młodzieży.

Mocni wiarą

Witając Pasterza, dziekan i proboszcz ks. Jan Domański podkreślił, że przeżywanie tak ważnego dla wspólnoty parafialnej wydarzenia ma szczególne znaczenie w Roku Wiary. Prosząc o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej zgromadzonej młodzieży, Ksiądz Dziekan równocześnie prosił o pasterskie pouczenie i błogosławieństwo dla całej wspólnoty. - Umocnij nas w wierze, by stała się w naszych sercach coraz bardziej żywa, byśmy coraz bardziej pogłębiali więź z Jezusem Chrystusem i byli odważnymi świadkami Jego obecności - prosił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O dary Ducha Świętego dla swoich dzieci prosili również rodzice. - Rodzicielską troską towarzyszymy naszym dzieciom od chwili ich narodzin. Przez chrzest, pierwszą spowiedź i Komunię św., a także przykład własnego życia, chcemy wszczepić w ich serca miłość do Boga i pragnienie postępowania zgodnie z wolą Bożą. Jesteśmy przekonani, że nasze dzieci oczekują na dary Ducha Świętego z wiarą, że pomogą im one przejść przez życie i nie poddać się złu. Prosimy dla nich o sakrament, który pozwoli im dawać świadectwo Chrystusowi we wszystkich sytuacjach życia. Chcemy, by nasze dzieci były mocne wiarą - mówili.

Najważniejszy dar Zmartwychwstałego

W odpowiedzi na pragnienie młodych serc, abp Stanisław Budzik naznaczył je znamieniem Ducha Świętego. - Młodzi apostołowie, zgromadzeni w konopnickim Wieczerniku, przyjmijcie Ducha Świętego, abyście zawsze stawali po stronie zmartwychwstałego Chrystusa - zwracał się do nowo bierzmowanych. Metropolita podkreślał, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem wiary i drogowskazem, który wyznacza chrześcijański szlak. - Ewangelia o Chrystusie, odkupicielu człowieka streszczona jest w dwóch słowach: Chrystus zmartwychwstał - mówił Pasterz. - Jednak historia pokazuje, że nie każdy od razu rozpoznaje Pana, jak Maria Magdalena, uczniowie w drodze do Emaus czy strwożeni Apostołowie. Zanim Jezusa rozpoznają oczy, najpierw musi rozpoznać Go serce. A tym, który sprawia, że w sercach rozpala się światło poznania, jest Duch Święty - wyjaśniał. Metropolita podkreślał, że bez pomocy Ducha Świętego nie można ani uwierzyć, ani wytrwać w wierze. - Duch Święty jest pierwszym i najpiękniejszym darem Zmartwychwstałego. Oświeca serca, zapala w nich światło wiary i miłości, pozwala Chrystusa poznać i pokochać. Usposabia do pełnienia dobrych czynów, mobilizuje do naśladowania Pana i Mistrza, rozpala pragnienie głoszenia słowem i życiem Ewangelii Chrystusa - mówił.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup modlił się w intencji zgromadzonej młodzieży, by przyjmując dary Ducha Świętego otwierała serca i oczy na wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego. - Świadczcie o wierze z taką mocą, jak niegdyś czynili to Apostołowie - apelował Pasterz. - Szukajcie całym sercem tego, co w górze; co dobre, szlachetne, piękne i wzniosłe. Bądźcie dojrzali, odpowiedzialni i konsekwentni. Nie zapominajcie, że Chrystus stawia wymagania.

Parafia Bogiem silna

W niedzielę 14 kwietnia abp Stanisław Budzik sprawował Msze św., głosił homilie oraz wsłuchiwał się w troski i radości wiernych. W spotkaniach z Pasterzem uczestniczyli, m.in.: członkowie Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi i Żywego Różańca. Dzieląc się doświadczeniem budowania żywej wspólnoty, duszpasterze i wierni z Konopnicy z dumą opowiadali o podejmowanych dziełach: renowacji dachu kościoła parafialnego i kaplicy w Uniszowicach, budowie domu parafialnego, remoncie starej plebanii. Podkreślali przy tym, że troska o materialne oblicze wspólnoty nie gasi zapału w poznawaniu Boga sercem i umysłem.

Reklama

Radością parafii jest najmłodsza wspólnota modlitewna, zawiązana po beatyfikacji Jana Pawła II. - Pierwszymi członkami grupy „Totus Tuus” byli uczestnicy pielgrzymki, jaką zorganizowaliśmy na beatyfikację Ojca Świętego. Po powrocie z Rzymu chcieliśmy nadal modlić się za wstawiennictwem Jana Pawła II i postanowiliśmy, że nasza grupa będzie się spotykać w pierwsze czwartki miesiąca. Systematycznie spotykamy się, by powierzać nasze sprawy Bogu przez wstawiennictwo Papieża Polaka, a także modlimy się w intencji nowych i świętych powołań do życia kapłańskiego i zakonnego - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Duszpasterską troską otoczeni są także najmłodsi parafianie, spośród których wielu należy do rozśpiewanej scholi „Promyczki”. Nieco starsi zasilają szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a chłopcy otaczają ołtarz, pełniąc zaszczytną służbę ministrancką.

- Spotkanie z biskupem, który przybywa w imieniu Chrystusa i pobudza nasze serca do wiary, jest dla nas wielkim wydarzeniem. Pasterskie słowa, w których przypomniane nam zostało, że wiara polega na osobistej relacji z Chrystusem opartej na miłości, będziemy jeszcze długo rozważać. Zapamiętamy, że Chrystus pyta każdego z nas o miłość, która jest nie tylko wyznaniem warg, ale życiową postawą. Chcemy wzrastać w naszej małej ojczyźnie, u stóp naszej dobrej Matki, kształtując w nas samych i w naszych dzieciach odważną i ufną postawę prawdziwego chrześcijanina - podkreślali parafianie.

2013-05-06 07:43

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel z kościoła pod Telegrafem

Niedziela kielecka 10/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

WD

Świątynia inspirowana stylem góralskim

Świątynia inspirowana stylem góralskim

U podnóża Góry Telegraf stoi kościół dedykowany św. Janowi Chrzcicielowi. Parafia powstała z dekretu bp. Stanisława Szymeckiego 31 lipca 1982 roku. Duszpasterstwo na tym terenie zaczęło się od punktu katechetycznego dla uczniów Szkoły Podstawowej i „Elektromontażu” w wynajętym domu. Aby uczniowie nie musieli uczęszczać na katechezę aż do katedry, postarano się o punkt położony bliżej szkół. Dzieło katechizacji dało początek nowej wspólnocie na południowych krańcach miasta Kielce. Dziś to pięciotysięczna parafia z perspektywami rozwoju

Plac pod budowę kościoła został poświęcony w 1983 r. Kamień węgielny pobłogosławił podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II. Najpierw w l. 1983-85 na placu kościelnym wzniesiono dom, który mieścił kaplicę i bardzo potrzebne salki do katechizacji dzieci i młodzieży oraz pomieszczenia dla księdza. Od tej pory parafianie mogli spotykać we własnej kaplicy na nabożeństwach w niedzielę i w święta. O patronie przypominał pokaźnych rozmiarów obraz w ołtarzu głównym, autorstwa pana Kurzei z Buska-Zdroju. Budowa kościoła, według projektu inżyniera Witolda Kowalskiego, ruszyła w 1986 r. Dwa lata później mury były już wyciągnięte do góry na trzy metry. Po pierwszym duszpasterzu i proboszczu śp. ks. Józefie Zdradziszu, proboszczem został ks. Tadeusz Pytel, przybyły do parafii w 1988 r. Kontynuował on przy wsparciu parafian budowę świątyni i dokończył wszelkie prace. W tym roku będzie obchodził trzydziestolecie pracy w parafii św. Jana Chrzciciela.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję