Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że Kuratoryjny Konkurs o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymasie Tysiąclecia dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2024/2025 został odwołany - taki komunikat pojawił się wczoraj w mediach społecznościowych Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kurator zrywa z 18 letnią tradycją
Organizatorzy podkreślają, że wieloletnia tradycja konkursu i jego interdyscyplinarny charakter konkursu stwarzał możliwość wszechstronnego rozwoju jego uczestników:
Przez 18 lat Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego organizował konkurs, aby młodemu pokoleniu przybliżać osobę i nauczanie tego wielkiego Polaka. Z roku na rok konkurs cieszył się coraz większą popularnością, z roku na rok uczestnicy konkursu wykazywali się coraz większą wiedzą i umiejętnościami jej przekazywania.
Jednocześnie była to możliwość przybliżenia sylwetki Kardynała Tysiąclecia nowym pokoleniom Polaków, które znają tę postać jedynie z przekazów historycznych:
Reklama
Udział w konkursie był dla uczniów i ich rodzin okazją do poznania nie tylko życia i nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, ale również historii Polski XX wieku.
Miniter powołuje, kurator odwołuje
Wszystko do czasu, gdy skrajnie lewicowa minister oświaty Barbara Nowacka powołała na stanowisko Mazowieckiego Kuratora Oświaty Wiolettę Krzyżanowską. Jak czytamy w oświadczeniu dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Michaliny Jankowskiej, to decyzją kurator konkurs miał zostać zablokowany:
Niestety decyzją Mazowieckiej Kurator Oświaty Wioletty Krzyżanowskiej, w bieżącym roku szkolnym taka możliwość została uczniom odebrana.
To nie koniec
Organizatorzy nie zamierzają jednak odwoływać samego konkursu i nie bacząc na ewidentnie polityczne zachowania nowych szkolnych nadzorców zachęcają do udziału uczniów:
Nie ustawajmy w poznawaniu i wprowadzaniu w życie wartości, którymi żył bł. Stefan Wyszyński. Mam nadzieję, że w obecnej sytuacji znajdą się tacy, którzy nie ze względu na zdobycie dodatkowych punktów na ideę zechcą wziąć udział w konkursie, który Instytut zorganizuje, niezależnie od Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.
Decyzja kurator tym bardziej dziwi, że sam konkurs od wielu lat kształtuje pokolenia młodych Mazowszan, poprzez m.in. poznanie wpływu życia i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego na współczesne dzieje Polski, wdrażanie uczniów do samokształcenia, poznawanie i wcielanie w życie wartości i ideałów, którym służył kardynał, czy podkreślenie wartości wolności, pracy i godności w życiu człowieka oraz ukazanie wzorca osobowego wybitnego Polaka.
Unia Europejska tak, Wyszyński - nie
Jednocześnie kuratorium nie zrezygnowało z innych konkursów tematycznych, jak „Zbrodnia Katyńska. Pamięć i prawda”, konkurs interdyscyplinarny „Szkoła czułości, bez obojętności”, czy ogłoszony we wrześniu Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej.
Jak widać wiara i tradycja są dzisiaj solą w oku „uśmiechniętej Polski”.