Chociaż akcja odbywa się głównie w kościołach, gdzie można składać ofiary do puszek, Caritas zbiera nie tylko pieniądze. - Rzeczywiście, potrzebujemy znacznych środków finansowych. Koszty zapewnienia dzieciom zdrowych, pełnowartościowych posiłków, zorganizowania dla nich atrakcji i przygotowania placówek, w których będą wypoczywać, z roku na rok rosną. Jeśli jednak ktoś mógłby przekazać na potrzeby kolonii: gry edukacyjne, bloki, kredki, mazaki, farby, papier do flipchartów czy cokolwiek innego, co uatrakcyjniłoby wypoczynek dzieci, to również byłoby dla nas ogromne wsparcie - mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Organizacja prosi też o pomoc opiekunów wolontariuszy. - Takim opiekunem może zostać każdy, kto jest nauczycielem lub ukończył kurs wychowawcy kolonijnego. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej we współpracy z Caritas ma już duże doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju kursów, dlatego zapewniamy, że każdy kto go ukończy, będzie wiedział jak zapewnić dzieciom bezpieczny i radosny wypoczynek - tłumaczy ks. Kosicki. - Można do nas zadzwonić (81) 532-95-71 lub napisać e-mail: lublin@caritas.pl, a my podamy termin i miejsce szkoleń - dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku lubelska Caritas przygotowuje kolonie dla ok. 500 uczniów. Pojadą na nie dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin, których trudną sytuację potwierdzą księża proboszczowie. Na letni wypoczynek do kraju ich przodków Caritas zaprosiła też 60 małych Polaków z Ukrainy i Białorusi. W planie jest 5 kilkunastodniowych turnusów kolonijnych. 4 z nich obędą się w położonym nad jeziorem Firlej Domu Zawierzenia, a jeden w Domu Spotkania w podlubelskiej Dąbrowicy. - Kolonie Caritas zawsze są wyjątkowe. Organizuje się na nich dużo zabawy, sportu, warsztatów, na których można nauczyć się czegoś ciekawego, są wycieczki do interesujących miejsc, ale jest też miejsce dla najważniejszego - Pana Boga. Na każdym turnusie będzie obecny kapłan i każdego dnia będzie sprawowana Msza św. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać naszym małym gościom, że spośród wszystkich przygód, przygoda z Panem Bogiem jest największa i najpiękniejsza - podkreśla ks. W. Kosicki.
Część środków na zorganizowanie kolonii lubelska Caritas już zdobyła, pochodzą z rozprowadzania świec w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ofiary z majowej zbiórki do puszek „Nadzieja radości” trafią do centrali organizacji na początku czerwca. Caritas liczy też na dotacje Kuratorium Oświaty i MSZ.