Reklama

W diecezjach

Białystok: uroczystości pogrzebowe śp. abp. Edwarda Ozorowskiego, emerytowanego metropolity białostockiego

„«Gdy umrę, nie płaczcie. Wierzę, że Wielka Miłość czeka na mnie» - mówił abp Józef Guzdek, przywołując słowa św. Jana od Krzyża. - Z wiarą i paschalną nadzieją gromadzimy się, by pożegnać śp. Edwarda Ozorowskiego. W godzinie jego pogrzebu towarzyszą nam nie płacz i smutek, ale modlitwa i przekonanie, że Wielka Miłość czekała na Niego”. W ostatniej drodze emerytowanemu metropolicie białostockiemu towarzyszyło 13 biskupów, blisko 250 kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz liczni mieszkańcy Białegostoku. Hierarcha zmarł 12 października w wieku 83 lat.

2024-10-17 19:07

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp. Edward Ozorowski

Teresa Margańska/archbial.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając liturgię, abp Guzdek zauważył, że arcybiskup senior odszedł nagle i niespodziewanie w roku swego podwójnego jubileuszu: sześćdziesięciu lat od przyjęcia święceń kapłańskich i czterdziestu pięciu od przyjęcia sakry biskupiej.

„W tym czasie wielu mieszkańców podlaskiej ziemi doświadczyło jego pasterskiej troski przez głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów świętych, a także działalność naukową i dydaktyczną. Jako wieloletni rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, ukształtował umysły i serca wielu kapłanów oraz przygotował do duszpasterskiej posługi. Otaczając Chrystusowy ołtarz, dziękujemy Bogu za wszelkie ślady dobra, jakie pozostawił w ludzkich sercach. Jednocześnie prosimy dla Niego o Boże miłosierdzie, darowanie wszelkich win i nagrodę życia wiecznego w Domu Ojca” - mówił metropolita białostocki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup ełcki Jerzy Mazur zachęcał, by spojrzeć oczyma wiary tak na życie, jak i na śmierć. „Jako ludzie wiary uświadamiamy sobie, że Bóg nie po to stworzył człowieka, by mu zabrać życie, ale po to, by mu dać życie, życie wieczne. Śmierć dla człowieka wierzącego jest powołaniem do nowego życia (…). Każdy człowiek ma swoją własną księgę życia, w której zapisane są czyny i te dobre, i mniej dobre, i te najpiękniejsze. Tajemnicą pozostaje liczba stron księgi - długość życia” - mówił.

Reklama

Odnosząc się do historii życia abp. Ozorowskiego, podkreślał, że „zapisywał on stronę po stronie swojej księgi życia wiarą w życie wieczne z Bogiem, nadzieją na spotkanie z Nim, miłością względem Trójjedynego Boga i bliźniego. Zapisywał je modlitwą, pracą, a te ostatnie lata były zapisywane cierpieniem i wielką ufnością w Boże miłosierdzie”.

Hierarcha skupił się na trzech zasadniczych rysach jego drogi życiowej, jakimi była gorliwość i wierność obranej drodze, miłość do Boga, Kościoła i ludzi oraz miłość do Chrystusa w Eucharystii.

„Arcybiskup Edward na wszystkich etapach swego kapłańskiego życia umiejętnie łączył wiedzę z wiarą, poszukiwania naukowe z byciem blisko ludzi, wierność poznawanej prawdzie i dzieleniu się nią z innymi” - podkreślał bp Mazur.

„Ukochał Chrystusa w tajemnicy Eucharystii i Miłosierdzia. Miłość do Chrystusa jest zawsze miłością do Kościoła, do Jego mistycznego Ciała. To miłość wyrażająca się w służbie ludziom. W przypadku biskupa miłość ta przejawiała się w trosce o wspólnotę diecezjalną o umocnienie w wierze słabych, uzdrowienie chorych duchowo i przyprowadzenie do owczarni Chrystusowej zabłąkanych” - zauważył, dodając: „Miłość pasterska w życiu Księdza Arcybiskupa miała również wątek ekumeniczny. Przecież archidiecezja białostocka to Kościół żywo troszczący się o pokój i braterską miłość z innymi wspólnotami chrześcijańskimi, zwłaszcza z Kościołem prawosławnym”.

Reklama

Biskup Mazur przypomniał też, że miłość śp. abp. Ozorowskiego do Chrystusa i Kościoła wyrażała się w trosce o dziedzictwo duchowe wspólnoty diecezjalnej, której posługiwał jako biskup pomocniczy, a potem metropolita: „Jest to przede wszystkim dziedzictwo Matki Bożej Miłosierdzia, Matki z Ostrej Bramy w Wilnie, której cześć na trwałe ukształtowała wiarę i pobożność Podlasia. Jest to dziedzictwo ubogacone charyzmatem bł. Bolesławy Lament, która swe życie oddała sprawie przywrócenia jedności chrześcijan. Jest to dziedzictwo odwagi i zwyciężania zła dobrem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to dziedzictwo modlitwy i ofiary bł. ks. Michała Sopoćki, który wybitnie przyczynił się do rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego według wskazań zawartych w objawieniach siostry Faustyny”.

„Spoglądając na drogę kapłańską i biskupią śp. abp. Edwarda dostrzegamy, że pragnął tylko jednego: by Chrystus uczynił zeń posłuszne narzędzie. Był gotów do składania daru z siebie wszędzie tam, gdzie trzeba było. A wszystko to dokonywało się zgodnie z zawołaniem biskupim przejętym od św. Pawła Apostoła: «W Tym, który umacnia»” - stwierdził.

Przed obrzędami kończącymi liturgię pogrzebową, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że jako bezpośredni następca abp. Ozorowskiego podziwiał go jako naukowca, który żył wiarą, umiejętnie łącząc „fides et ratio”, a jedocześnie człowieka bardzo prostego w swoim byciu z innymi - tak jak św. Franciszek, w którego był wpatrzony i z którego czerpał zwór swego posługiwania.

„Prostota, bliskość, otwartość na innych, wsłuchiwanie się w to, co inni mówią, ale też Eucharystia, która prowadziła go do eschatologii. O niej bardzo wiele napisał, bardzo wiele o niej mówił, bardzo często wracał do niej jak czegoś najważniejszego w naszym życiu chrześcijańskim i kapłańskim. Zawsze powtarzał, że Eucharystia zbliża go do Boga, otwiera go na obecność Boga w nim” - wspominał.

Reklama

Przypomniał słowa, które abp Ozorowski często wypowiadał od chwili przejścia na emeryturę, mówiąc, że „płynie na tratwie, która wiedzie go na Wyspy Zmartwychwstania”. Przypomniał też zapatrzenie Zmarłego w osobę bł. ks. Michała Sopoćki i nieskrywaną radość z rozwijającego się kultu Bożego Miłosierdzia oraz Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.

Metropolita gdański dziękował zmarłemu za trud jego życia, osobistego i kapłańskiego, pełnego wiary i poświecenia. „Prośmy dobrego i miłosiernego Boga, by to, czym żył za życia, teraz doświadczył w pełni” - mówił, zachęcając wiernych do modlitwy, by „Wyspy Zmartwychwstania” stały się w pełni udziałem śp. abp. Ozorowskiego i by wypełniły go wieczną radością.

Eucharystię poprzedziły krótkie wystąpienia przedstawiciela kapłanów, rodziny zmarłego, sióstr zakonnych i wiernych świeckich. W imieniu kapłanów archidiecezji białostockiej przemówił ks. prał. Tadeusz Krahel, wieloletni wykładowca i były rektor AWSD w Białymstoku, który wraz ze śp. abp. Ozorowskim przed sześćdziesięciu laty przyjął święcenia kapłańskie; w imieniu rodziny głos zabrał jego bratanek, ks. prał. Mieczysław Ozorowski, Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; w imieniu sióstr zakonnych - s. Helena Kamińska, członkini Zarządu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Przełożona Domu Zakonnego i Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Augustowie, zaś w imieniu wiernych świeckich archidiecezji białostockiej - Lucja Orzechowska, członkini Rady Ruchów Katolickich.

Reklama

Białostocką bazylikę metropolitalną licznie wypełnili kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych i różnych instytucji, świata nauki, parafii i wspólnot archidiecezji, bractw kurkowych, a także kawalerowie Zakonu Grobu Bożego, poczty sztandarowe oraz wierni.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczył prawosławny abp Jakub.

W ostatnich dniach na ręce abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, wpłynęło wiele listów kondolencyjnych, w tym odczytany na początku Mszy św. telegram Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolina, skierowany do duchowieństwa, wiernych i rodziny Zmarłego w imieniu papieża Franciszka.

Udział w dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych był dla wiernych okazją do podjęcia konkretnego dzieła miłosierdzia: uczestnicy pogrzebu mogli złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, prowadzonego w Augustowie przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W domu tym śp. abp Ozorowski przez kilkadziesiąt lat w okresie wakacyjnym wypoczywał, a także wspierał siostry swą pasterską posługą.

Arcybiskup Edward Ozorowski urodził się w roku 1941. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1964. W roku 1979 został mianowany biskupem pomocniczym ówczesnej Archidiecezji w Białymstoku, a w latach 2006-2017 pełnił posługę arcybiskupa metropolity białostockiego. Przez wiele lat był rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, pracownikiem naukowym Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Kierownikiem Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. Po przejściu na emeryturę, do ostatnich dni życia angażował się w życie archidiecezji białostockiej. Odszedł do wieczności w minioną sobotę, 12 października 2024 r.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co szósty człowiek na świecie to katolik. Jest nas coraz więcej

Na dzień 31 grudnia 2022 r. liczba katolików wynosiła 1 389 573 000, co stanowi wzrost o 13 721 000 w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynika to z danych opublikowanych przez agencję Fides z okazji Światowego Dnia Misyjnego, który obchodzony jest 20 października.

Wzrost liczby katolików dotyczy czterech z pięciu kontynentów: tylko w Europie odnotowano spadek liczby katolików: -474 000. Podobnie jak w poprzednich latach, wzrost liczby katolików jest najbardziej widoczny w Afryce (+7 271 000) i Ameryce (+5 912 000). Kolejne miejsca zajmują Azja (+889 000) i Oceania (+123 000). Odsetek katolików wśród ludności świata nieznacznie wzrósł (+0,03) w porównaniu z poprzednim rokiem i wynosi 17,7 proc.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko, które Jezus trzymał na rękach

2024-10-17 01:10

[ TEMATY ]

św. Ignacy Antiocheński

Wikimedia Commons

„Męczeństwo Ignacego z Antiochii”, Galeria Borghese w Rzymie

„Męczeństwo Ignacego z Antiochii”, Galeria Borghese w Rzymie

17 października Kościół wspomina w liturgii św. Ignacego Antiocheńskiego, który urodził się około 30 r. i jak głosi tradycja, był jednym z dzieci, które Jezus wziął na ręce i pobłogosławił. Jak wynika z jego listów, był też pierwszym, który użył terminu „katolicki” na określenie całego Kościoła.

Święty Ignacy był biskupem i męczennikiem, który oddał swoje życie za wiarę w Jezusa Chrystusa. Był niezłomny i odważny i może dlatego jest świętym, który skutecznie pomaga modlącym się za jego wstawiennictwem. Odmawianie tej krótkiej modlitwy może pomóc nam w naszych codziennych trudnościach i próbach i wspierać w naszych duchowych i emocjonalnych zmaganiach, dając nam siłę i nadzieję. Może nam również pomóc w naszych relacjach z innymi, pomagając nam być bardziej wyrozumiałymi, cierpliwymi i miłosiernymi. Może nas prowadzić do większej bliskości z Bogiem i pomagać nam odkrywać nasze powołanie i cel w życiu. Może nas również prowadzić do większej świadomości naszych grzechów i potrzeby nawrócenia.
CZYTAJ DALEJ

Milion dzieci modli się na różańcu!

2024-10-17 20:55

[ TEMATY ]

dzieci

modlitwa

różaniec

Biuro Prasowe PKWP Polska

Każdego roku 18 października o godzinie 9:00 dzieci na całym świecie jednoczą się w modlitwie różańcowej w intencji pokoju.

Akcja „Milion dzieci modli się na różańcu”, organizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, obejmuje swoim zasięgiem sześć kontynentów i jest dowodem na to, że siła modlitwy dzieci może realnie wpłynąć na naszą rzeczywistość.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję