Pierwszym polskim franciszkaninem, który przybył do Brazylii z myślą o otwarciu misji był o. Augustyn Stefan Januszewicz zafascynowany apostolstwem św. Maksymiliana Marii Kolbego. 16 października 1974 r. przybył do Rio de Janeiro, aby założyć brazylijski Niepokalanów (Jardim da Imaculada), gdzieś w głębi tego kraju. Rozpoczął swoją posługę w diecezji Uruaçu w stanie Goiás. Budowę brazylijskiego Niepokalanowa zainicjowano trzy lata później w Luziânia w pobliżu Dystryktu Federalnego. Z biegiem czasu przybywali z Polski nowi misjonarze, którzy zaczęli obsługiwać liczone parafie i kościoły filialne rozsiane w stanie Goiás i Dystrykcie Federalnym.
Aktualnie brazylijski Niepokalanów znajduje się w mieście Cidade Ocidental (w stanie Goiás). W tym centrum franciszkańskim założonym przez Polaków jest Sanktuarium Matki Bożej, audytorium, gdzie odbywają się konferencje, rekolekcje, a także wydawnictwo Rycerza Niepokalanej w języku portugalskim (Cavalheiro da Imaculada). Na przestrzeni czasu pojawiały się miejscowe powołania, które wzbogacały personalnie prowincję, jak też trzy nominacje biskupie wśród polskich franciszkanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W trakcie odbywającej się uroczystej sesji w parlamencie Brazylii, prowincjał franciszkanów o. Gilberto Conceição Rodrigues zacytował fragment listu bp. Augustyna Stefana Januszewicza OFMConv. przesłanego do prowincji w 2008 r. „Horyzont, który nas czeka, jest niesamowity. Warto stawiać na to, czego nauczali nasi święci!”.
Sekretarz generalny episkopatu bp Ricardo Hoeper podczas swojego wystąpienia zauważył, że fakt, iż obchody Jubileuszu 50-lecia misji franciszkańskiej odbywały się w tygodniu, w którym papież Franciszek opublikował encyklikę „Dilexit nos” jest znakiem ‘Opatrzności Bożej’. „Nie sposób nie wspomnieć o tej prowincji, którą poruszyło ludzkie i boskie serce naszego Pana, a dziś bracia nadal nie ustają i dają świadectwo tej miłości. Misja jest poruszana sercem braci, którzy z pasją podchodzą do swojej pracy, którzy kochają codzienność swojej misji. Serce pełne pasji, w obliczu wyzwań i problemów, przyczynia się do tego, że są niezmienni, silni i wytrwali” – podkreślił sekretarz episkopatu i prosił, aby bracia nigdy nie przestawali być świadkami miłości Jezusa i św. Franciszka, pod opieką Maryi.
Przełożony generalny franciszkanów podziękował braciom prowincji „za ich misję głoszenia słowa Pańskiego dla tak wielu osób, które pielgrzymują z nami w wierze, pragnąc żyć wartościami Królestwa Bożego, w najlepszej możliwej drodze, a które są także wartościami nowej cywilizacji opartej na miłości Boga, sprawiedliwości, przejrzystości życia i pokoju”.