Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz parafii

Parafia pw. św. Brata Alberta w Puławach świętowała srebrny jubileusz istnienia. Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni wspólnota dziękowała Bogu i ludziom podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo że starania o utworzenie parafii sięgają 1982 r., to dopiero obecność ks. Aleksandra Zenia, który przybył do Puław jesienią 1986 r. nadała planom założenia nowej parafii odpowiedniego dynamizmu. Misja budowy kościoła, z jaką kapłan został skierowany do Puław, trafiła na żyzną glebę ludzkich serc, spragnionych obecności Boga. Dzięki wytrwałej modlitwie i współpracy ks. Zenia i wiernych już w sierpniu 1988 r. mógł powstać samodzielny ośrodek duszpasterski, dedykowany świętemu związanemu z Puławami - Albertowi Chmielewskiemu. Patron „dobry jak chleb” stał się już na zawsze wzorem, najpierw dla nowej parafii, a z czasem dla całego miasta, które zostało oddane jego opiece.

Jubileusz parafii stał się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za ćwierć wieku istnienia wspólnoty. Dziękczynną Mszę św., sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, poprzedziły misje święte. Przez kilka dni wierni wraz ze swoimi duszpasterzami pochylali się nad prawdami wiary i moralności chrześcijańskiej, czyniąc rachunek sumienia z zawierzenia Bogu i wypełniania przykazania miłości wobec bliźnich. Prowadzona przez jezuitów ks. Krzysztofa Łaszcza i ks. Zdzisława Jaśko, wspólnota parafialna po raz kolejny doświadczyła obecności Boga w słowie i sakramentach. Członkowie licznych grup modlitewnych i duszpasterskich, m.in.: Odnowy w Duchu Świętym, Legionu Maryi, III Zakonu św. Franciszka, Żywego Różańca, Akcji Katolickiej, Caritas, Rady Duszpasterskiej oraz wspólnot dziecięcych i młodzieżowych zatroszczyli się o odpowiednią oprawę nabożeństw i liturgii. W czasie Mszy św., nauk stanowych, Godziny Miłosierdzia, nabożeństwa majowego czy apelu misyjnego zarówno ci, którzy pamiętają budowę kościoła, jak i nowi mieszkańcy parafii kolejny raz powierzali siebie i swoich bliskich Bożemu Miłosierdziu. O czasie misyjnych przeżyć i zobowiązań już na zawsze przypominać będzie krzyż, ustawiony nieopodal kościoła i pomnika patrona, a także obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany na ścianie bocznego ołtarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Już 25 lat upłynęło, gdy spotykamy się w tym miejscu, by wielbić imię Boga we wspólnocie parafialnej, a zdaje się, że minęło zaledwie kilka dni. Dziękując Bogu za dar parafii, czynimy to w obecności naszego pasterza abp. Stanisława Budzika, na którego nasza wspólnota i całe miasto czekało z wielką radością i nadzieją. Proszę o przewodniczenie liturgii, która kończy misje parafialne, czas szczególnego spotkania z Chrystusem w Słowie Bożym i sakramentach - mówił ks. kan. Aleksander Zeń, witając głównego celebransa. Do tych słów dołączyli się parafianie, a także liczni goście obecni na jubileuszowej Eucharystii: przedstawiciele władz miejskich, samorządowych i powiatowych, parlamentarzyści, a także dyrektorzy zakładów pracy, szkół i instytucji oraz liczne grono kapłanów, których droga duszpasterskiego posługiwania wiodła przez parafę św. Alberta i Puławy.

Witając zgromadzonych, Metropolita Lubelski podkreślał, że srebrny jubileusz wspólnoty parafialnej obchodzony jest w szczególnym dla Kościoła czasie pochylania się nad tajemnicą Trójcy Świętej. - Niech ofiara Mszy św. stanie się wyrazem wdzięczności Bogu w Trójcy Jedynemu za każde dobro, jakie spłynęło na wspólnotę parafialną; za piękny kościół wzniesiony ku chwale Bożej - mówił Ksiądz Arcybiskup, zachęcając do modlitwy. - Gratuluję wam tego pięknego jubileuszu i życzę, aby wasza wspólnota pogłębiała się i coraz bardziej stawała się obrazem miłości i jedności, jaka panuje w Trójcy Świętej. Wpatrujmy się w tę wielką tajemnicę wiary i realizujmy w życiu jedność w wielości przez miłość - mówił Pasterz, błogosławiąc na kolejne lata wędrówki mocą Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Abp Stanisław Budzik podkreślał znaczenie parafii jako najmniejszej, ale najważniejszej cząstki Kościoła, która gromadzi się wokół swojej świątyni wraz z proboszczem i współpracującymi z nim kapłanami. - Przez 25 lat istnienia waszej parafii trwała tu budowa kościoła jako budynku, ale też budowa Kościoła z żywych kamieni, których spoiwem jest miłość, a którym wszyscy jesteśmy. Księże Proboszczu, twoja posługa duszpasterska i twoja postawa wpisały się na trwałe w historię tej parafii. Od samego początku stoisz na jej czele, masz istotny wkład we wszystko to, co dokonało się tutaj w sensie duchowym i materialnym; podziwiamy piękno kościoła i piękno ludzkich serc - mówił abp Budzik, zwracając się do ks. Zenia. - Niezmordowanie głosisz Słowo Boże, by było światłem ludzkich dróg; gorliwie sprawujesz sakramenty święte, które przez twoją posługę stają się akweduktami Bożej łaski i przestrzenią spotkania Chrystusa z człowiekiem w ważnych chwilach życia; jak dobry pasterz prowadzisz lud Boży po drogach zbawienia i wskazujesz wartości, na których warto oprzeć życie. Troszczysz się o dobro duchowe i materialne parafii, o czym najlepiej wiedzą parafianie. Wiele o tobie wiem też od kapłanów, którzy przeszli pod okiem proboszcza piękną szkołę duszpasterstwa. Ufam, że nadal będziesz cieszył się Bożym błogosławieństwem i życzliwością kapłanów oraz wiernych - mówił Pasterz, dziękując Księdzu Proboszczowi za troskę o piękno Bożego domu, pogłębianie wiary, umacnianie nadziei i świadectwo miłości.

Świeccy, dziękując Bogu za to, że pozwolił im ofiarować sobie i kolejnym pokoleniom dar najcenniejszy, czyli kościół, prosili, by w trudzie wznoszone przez nich mury zawsze wypełniała głęboka wiara i gorąca miłość do Boga i bliźnich. Dla tych, którzy sercem otwartym i hojnym wspierali budowę parafii, chór wyśpiewał podniosłe „Alleluja”. Po wspólnej modlitwie był czas na podziękowania i życzenia składane na ręce Księdza Proboszcza, który wespół z parafianami podkreślał, że mimo upływu lat czas troski o duchową i materialną świątynię nie mija. - Najważniejsze jeszcze przed nami. Wciąż musimy starać się, by nasza parafia była miejscem, w którym każdy będzie mógł doświadczyć żywej wiary - podkreślał.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 2 i 3 października 2012 r. biskupi zgromadzili się na 359. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W obradach uczestniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. W czasie spotkania dokonano wyboru członków Rady Stałej i innych gremiów Konferencji Episkopatu Polski. Treścią obrad były aktualne zadania duszpasterskie Kościoła w Polsce.
1. Biskupi przypominają, że 11 października br. Kościół rozpoczyna Rok Wiary. Ojciec Święty Benedykt XVI zachęca nas, aby „ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary” (Benedykt XVI, „Porta fidei”, 9). Biskupi zapraszają wiernych do udziału w diecezjalnych i parafialnych inauguracjach Roku Wiary i zachęcają poszczególne wspólnoty do uroczystego wyznawania wiary.
2. W obchody Roku Wiary wpisuje się program duszpasterski Kościoła w Polsce, rozpoczynający się w I niedzielę Adwentu. Jego myśl przewodnia wyrażona w ewangelicznym haśle „Być solą ziemi” skłania nas do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji. Na ten temat wypowie się najbliższy Synod Biskupów w Rzymie. Te ważne wydarzenia będziemy polecać Bogu w modlitwie różańcowej.
3. Biskupi z wdzięcznością przyjęli pozytywne reakcje zarówno w Polsce, jak i w Rosji oraz w całej Europie na podpisane Wspólne Przesłanie do Narodów Rosji i Polski. Wyrazem uznania są słowa Ojca Świętego Benedykta XVI wypowiedziane do Polaków w czasie modlitwy „Anioł Pański” 19 sierpnia 2012 r. Biskupi ufają, że to Przesłanie wyda dobre owoce na drodze ku pojednaniu obydwu narodów.
4. Pasterze Kościoła w Polsce wyrażają swą solidarność z chrześcijanami prześladowanymi w wielu regionach świata. Domagają się zaprzestania tragicznych aktów łamania prawa do wolności religijnej. Niepokój budzą także antykościelne zachowania i postawy ujawniające się w naszym społeczeństwie.
5. Dnia 14 października będziemy przeżywać XII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Wspominając nauczanie i determinację Ojca Świętego w trosce o rodzinę, apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o budowanie społeczeństwa prorodzinnego oraz o stwarzanie warunków prawnych i ekonomicznych sprzyjających rodzinie. Biskupi wyrażają sprzeciw wobec prób, a nawet nacisków, zmierzających do zrównania tzw. związków partnerskich z trwałym małżeństwem mężczyzny i kobiety.
6. Przyjęto i zatwierdzono list pasterski na uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Przypomina się w nim zasadnicze treści biblijnego orędzia o królowaniu Jezusa Chrystusa, które ciągle domaga się pełniejszego uznania i przyjęcia.
7. Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia, obchodzony w dniach od 7 do 14 października pod hasłem „Kościół domem miłosierdzia”, jest szkołą chrześcijańskiej formacji serca, podkreśla duchowy wymiar dobroczynności, staje się sposobnością do dawania świadectwa i dzielenia z bliźnimi dóbr duchowych i materialnych. Wobec sygnałów o coraz trudniejszej sytuacji materialnej wielu rodzin, biskupi zwracają się z apelem o niesienie pomocy potrzebującym, zwłaszcza poprzez struktury Caritas w Polsce. Duszpasterzy proszą, by w każdym kościele znajdowała się stała skarbona przeznaczona dla Caritas. Wszystkim wiernym, ofiarodawcom i wolontariuszom wspierającym działania Caritas w Polsce biskupi wyrażają wdzięczność. W ubiegłym roku dzięki życzliwości darczyńców Caritas Polska sfinansowała liczne projekty w kraju i poza jego granicami łącznie za 153 mln zł, m.in. na pomoc poszkodowanym na Haiti i Sri Lance.
8. W czasie obrad podjęto temat duszpasterstwa wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim pracującym w duszpasterstwie emigracji polskiej. Mają nadzieję, że Polacy wyjeżdżający z Ojczyzny zaangażują się w duszpasterstwo polonijne.
9. Konferencja Episkopatu Polski oczekuje zapowiedzianej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego m.in. nauczania religii w szkołach. Winno ono przywrócić należne mu miejsce w ramowych programach nauczania.
10. Biskupi, zgodnie z wcześniej wyrażonym stanowiskiem w sprawie Telewizji Trwam, kolejny raz upominają się o prawo traktowania nadawców kościelnych na równi z innymi nadawcami.
11. Podczas Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny biskupi dziękowali Bogu za 30 lat funkcjonowania domu Episkopatu Polski w Warszawie.
W Roku Wiary biskupi zachęcają wszystkich wiernych do medytacji Słowa Bożego, pogłębionej lektury dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. U progu nowego roku akademickiego biskupi przekazują studentom i nauczycielom akademickim słowa serdecznych pozdrowień i zapraszają do aktywnego udziału w duszpasterstwie akademickim. Wszystkim udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję