Egipt
Krwawa zemsta na chrześcijanach
W Egipcie liczba spalonych kościołów chrześcijańskich rosła z każdym dniem, a nawet godziną. Atakowano nie tylko kościoły. Celem stawała się każda własność chrześcijańska, czy to szkoła, sklep czy dom. Dla łatwiejszego rozpoznania celów islamiści malują na chrześcijańskich budynkach czarny znak „X”.
Islamiści mszczą się na chrześcijanach, oskarżając ich o odpowiedzialność za obalenie prezydenta Muhammada Mursiego. Wkrótce po odsunięciu go od władzy 3 lipca przez wojsko, w wielu miastach kraju chrześcijanie stali się celem i ofiarami ataków ze strony fundamentalistów islamskich, podburzanych przez niektórych swych przywódców. Jako pierwszy nawoływał do tego szef Braci Muzułmanów Muhammad Badi, zarzucając papieżowi koptyjskiemu Tawadrosowi II, jakoby zachęcał on swych wiernych do protestów 30 czerwca. Później lider Al-Kaidy Ajman az-Zawahiri oskarżył chrześcijan o spiskowanie wraz z wojskiem i niektórymi członkami dawnych władz kraju przeciw obalonemu prezydentowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- To jakiś absurd: islamiści wyładowują na nas swoją wściekłość, ale chrześcijanie nie są jedynymi, którzy manifestują - powiedział katolicki koptyjski biskup Asjutu, Kyrillos William Samaan. Przypomniał, że ustąpienia prezydenta Mursiego domagało się co najmniej 33 mln mieszkańców kraju.
Reklama
Wykaz zniszczonych lub co najmniej mocno uszkodzonych świątyń chrześcijańskich, w tym szczególnie koptyjskich, jest „tragicznie” długi, zwłaszcza po „oczyszczeniu” przez armię ulic Kairu 14 sierpnia ze zwolenników Mursiego. Mszcząc się za śmierć setek swych stronników, bracia muzułmańscy wyładowywali swój gniew na chrześcijanach, uważając ich za sprzymierzeńców wojska.
Mityng przyjaźni narodów
„Alarm w sprawie człowieka”
Watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone napisał w imieniu papieża Franciszka do uczestników Mityngu Przyjaźni Narodów: „Władza boi się ludzi będących w dialogu z Bogiem, ponieważ to czyni ich wolnymi i niepodatnymi na wpływy”. Mityng, zorganizowany przez ruch „Comunione e Liberazione”, odbył się w sierpniu br. w Rimini nad Adriatykiem pod hasłem „Alarm w sprawie człowieka”.
Sandro Ricci, dyrektor Mityngu Przyjaźni Narodów, zwrócił uwagę, że rośnie świadomość faktu, iż dla współczesnego człowieka groźniejszy od kryzysu ekonomicznego jest pogłębiający się kryzys antropologiczny. Na spotkaniu w Rimini zostały złożone m.in. ważne świadectwa. Pochodząca z komunistycznej Kambodży Claire Ly wiele lat była więziona w obozie koncentracyjnym. Trafiła tam jako buddystka, a współwięźniarki pokazały jej Chrystusa. Po przejściu na chrześcijaństwo i uwolnieniu z obozu zaczęła służyć ludziom prześladowanym z powodu swych poglądów i promować dialog. Z kolei Chińczyk Tianyue Wu, wykładający filozofię na uniwersytecie w Pekinie, wskazał, że nie istnieje tak zsekularyzowane środowisko, w którym nie można by dawać świadectwa swej wiary.
„Od Oceanu do Oceanu”
Maryja peregrynuje w Ameryce
Reklama
Rozpoczął się drugi etap peregrynacji kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, która w obronie życia przemierza świat. Ikona została teraz przewieziona do Ameryki. Peregrynacja w USA rozpoczęła się 24 sierpnia na wyspie św. Klemensa nad rzeką Potomac w stanie Maryland.
- Maryja podróżuje przez świat od oceanu do oceanu; podobnie będzie w Ameryce, Jej peregrynacja będzie przebiegać zachodnim wybrzeżem, czyli od Atlantyku aż do wschodniego wybrzeża wzdłuż brzegów Pacyfiku. Pod koniec przyszłego roku Jej droga będzie biec w kierunku południowym, w stronę Meksyku - informuje Ewa Kowalewska, koordynator peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Dyrektor Human Life International - Polska, powołując się na badania opinii publicznej, podkreśla, że w naszym kraju coraz więcej ludzi opowiada się za życiem.
Kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia do tej pory peregrynowała po 24 krajach Europy i Azji. W sumie obraz przejechał ok. 65 tys. km.
Ludzie
Kard. Angelo Amato
Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato powiedział, że datę kanonizacji dwóch błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII poznamy 30 września 2013 r. na konsystorzu.
Podkreślił, że „Jan XXIII był wielkim prorokiem i twórcą Soboru Watykańskiego II, zaś Jan Paweł II wprowadził go w życie i rozwinął”. - Naprawdę są oni dwiema kolumnami nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale także chrześcijańskiej świętości - wskazał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Za najbardziej prawdopodobną datę kanonizacji uważa się Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r.
Cudzysłów
Papież Franciszek wykonał w Rio de Janeiro swoje zadanie. Teraz przed pasterzami Kościołów lokalnych całego świata stoi wyzwanie utrzymania mocy tego ognia nadziei, który rozpalił on w młodych.
Kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju
Krótko
W Egipcie rządzący aresztowali duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Muhammeda Badiego. Został oskarżony o podżeganie do aktów przemocy. W związku z niemalejącym napięciem kolejne polskie biura podróży zawieszają wysyłanie turystów do Egiptu.
Rosja wprowadziła ścisłą kontrolę mięsa importowanego z Polski. Według rosyjskiej prasy, to początek „wojny handlowej”.
Rosjanie zagrozili Ukrainie zaostrzeniem relacji handlowych, jeśli państwo to podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
W Pakistanie były prezydent Perwez Muszarraf został oskarżony o zabójstwo swojej rywalki politycznej - Benazir Bhutto. To pierwszy przypadek, gdy w kraju zdominowanym przez armię został oskarżony były zwierzchnik sił zbrojnych.
Japonia znowu drży przed atomem. W elektrowni Fukushima I wyciekło 300 ton radioaktywnej wody. Ta sama elektrownia uległa awarii podczas trzęsienia ziemi w 2011 r.
Bradley Manning otrzymał karę 35 lat więzienia za przekazanie portalowi WikiLeaks tajnych dokumentów amerykańskiej armii i dyplomacji.
Hosni Mubarak, były prezydent Egiptu, decyzją sądu został zwolniony z aresztu. Ma nadal zakaz opuszczania kraju.
Unia Europejska nałożyła embargo na dostawy broni do Egiptu.
W walkach pod Damaszkiem między opozycją a syryjskimi siłami rządowymi zginęło ponad 1300 osób. Opozycja oskarżyła wojsko o użycie broni chemicznej. Przedstawiciele reżimu Baszara el-Asada zaprzeczają oskarżeniom.
Klasztor salezjanek pod Jerozolimą został zbezczeszczony: obrzucono go koktajlem Mołotowa, a na ścianie wymalowano graffiti w języku hebrajskim. To kolejny tego typu incydent, o który podejrzewane są środowiska żydowskich ekstremistów.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.