Reklama

Świat

Rosja: ks. Czaplin broni rosyjskiego rozumienia wolności religijnej

Rosja i inne kraje mają prawo do własnego wzorca stosunków państwowo-religijnych, odmiennego od amerykańskiego i nie muszą się z tego powodu tłumaczyć. W ten sposób w rozmowie z rosyjską agencją „ Interfax-Religia” przewodniczący synodalnego Wydziału Stosunków Wzajemnych Kościoła i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego ks. Wsiewołod Czaplin skomentował najnowszy doroczny raport Departamentu Stanu USA o stanie wolności religijnej ma świecie. Jest on bardzo krytyczny m.in. wobec Rosji np. za faworyzowanie prawosławia kosztem wielu innych wyznań.

[ TEMATY ]

Rosja

archer10 (Dennis) / Foter.com / CC BY-SA

„Od wielu lat czytam ten dokument i sądzę, że staje się on coraz bardziej zrównoważony” – stwierdził rosyjski duchowny prawosławny. Wyraził zadowolenie, że wspomina on o ucieczce chrześcijan z niektórych krajów Bliskiego Wschodu, dodając, że dokument krytykuje nie tylko kraje, pozostające w trudnych stosunkach politycznych ze Stanami Zjednoczonymi, ale także ich sojuszników, choć brak równowagi w tych ocenach nadal się utrzymuje.

Ks. Czaplin zwrócił uwagę, że raport słusznie pisze o antysemityzmie i islamofobii, „przy czym ta ostatnia pojawia się tam coraz częściej”. Jednocześnie zauważył, że o „systemowej chrystianofobii, w tym także w niektórych krajach zachodnich, jako o szczególnym zjawisku, nie ma tam wzmianki”.

„Pod adresem Rosji i niektórych innych krajów, tradycyjnie już wysuwana jest krytyka w związku z tym, że przyznają one określone przywileje niektórym wspólnotom religijnym i że walczą z ekstremizmem” – mówił dalej przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego. Jego zdaniem, Rosja powinna przestać się usprawiedliwiać z tego powodu i wyjaśnił, że „w naszej cywilizacji, podobnie jak w większości krajów świata, wybrane wspólnoty religijne cieszą się uprzywilejowanym poparciem, a działania groźnych grup religijnych lub pseudoreligijnych są udaremniane”.

Zdaniem ks. Czaplina przedstawiciele cywilizacji prawosławnej bądź islamskiej mogą dokładnie tak samo krytykować USA za to, że tam nie udziela się priorytetowego poparcia tym religiom. „Ten wzorzec bezstronności państwa wobec kluczowych zagadnień religijno-społecznych, który formalnie obowiązuje w Ameryce, jest dla współczesnego świata zjawiskiem marginesowym, gdyż większość narodów odbiera stosunki między religią, państwem i społeczeństwem inaczej” – oświadczył przewodniczący Wydziału.

Według niego „Rosja ma takie samo prawo powiedzieć, że amerykański system stosunków religii i państwa jest nieprawidłowy i wymaga zmian”. „Dla nas zaś nie ma sensu usprawiedliwiać się, gdyż uprzywilejowane poparcie dla prawosławia, tradycyjnego islamu, judaizmu i buddyzmu jest wyborem naszego narodu i wybór ten jest bardziej prawidłowy niż amerykański” – stwierdził z przekonaniem ks. protojerej. Dodał, że naród amerykański również ma prawo dokonać własnego wyboru, tak samo jak „my mamy prawo do własnego”.

Reklama

Zauważywszy, że nie warto ogłaszać jako uniwersalnej jednej tylko cywilizacji, wyraził zdziwienie z powodu krytyki, wypowiedzianej przez Departament Stanu pod adresem niektórych krajów Azji Środkowej za to, że walczą one z ekstremizmem o zabarwieniu religijnym. „Wiemy, co się stało w Syrii i Iraku, gdy umożliwiono działanie siłom ekstremistycznym. A w niektórych rejonach Azji Środkowej istnieje podobne niebezpieczeństwo. Nie chcemy wierzyć, że ktoś zapragnąłby powtórki scenariusza syryjskiego lub irackiego w tych państwach, które dzisiaj za cenę wielkich wysiłków utrzymują u siebie pokój między narodami i religiami” – oświadczył ks. Czaplin.

Wyraził przekonanie, że kraje, które rozumieją doniosłość popierania tradycyjnych dla siebie wspólnot religijnych i ograniczania niszczycielskiej działalności skrajnej, mogą i powinny zjednoczyć się w celu obrony „prawidłowości właśnie takiego poglądu”. Wymienił w tym względzie Chiny i Indie, jak również wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej, łącznie z Rosją i Ukrainą, oraz państwa Ameryki Łacińskiej i wspomniane kraje środkowoazjatyckie.

2014-08-04 21:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moskwa: rośnie liczba nowych kościołów prawosławnych

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

josef.stuefer / Foter.com / CC BY

W Moskwie systematycznie zwiększa się liczba nowych kościołów prawosławnych. W ciągu ostatnich lat przybyło ich 75, poinformował rosyjski portal internetowy „Interfax-religia”, powołując się na posła do Dumy, Władimira Riesina. Kieruje on projektem programu „200 nowych kościołów dla Moskwy”, który od niemal ośmiu już lat zajmuje się budownictwem w sektorze kościelnym.

Na życzenie prawosławnego patriarchy Moskwy Cyryla i burmistrza stolicy Rosji Siergieja Sobianina, wykonawcy starają się oddać do użytku około 10 kościołów rocznie. Inicjatywa jest w znacznym stopniu finansowana przez fundusz wsparcia dla budowy kościołów miasta Moskwy.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję