– Nigdy nie uwierzę w to, że Jezus chciał podzielonego Kościoła. Wszyscy wyznajemy wiarę, że Kościół jest jeden. Przeszliśmy możliwie najkrótszą fizycznie drogę pomiędzy dwoma kościołami w Łodzi i bardzo długą duchową drogę, liczącą 500 lat, ale jubileusz jest po to, byśmy wykonywali taki powrót do aktu, w którym Jezus Chrystus stwarzał Kościół we wszystkich wymiarach – mówił kard. Grzegorz Ryś na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji łódzkiej.
W święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, zainaugurowano Rok Jubileuszowy 2025 w archidiecezji łódzkiej. Wydarzenie rozpoczęło się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Po modlitwie, odczytaniu Ewangelii i fragmentów z Bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny uczestnicy w procesji przeszli do katedry łódzkiej, gdzie kard. Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku liturgii metropolita łódzki pokropił pobłogosławioną wodą wszystkich zebranych w nawiązaniu do Deklaracji o wzajemnym uznaniu ważności chrztu podpisanej przez zwierzchników głównych Kościołów chrześcijańskich w Polsce w 2000 r.
Reklama
W homilii na wstępie metropolita łódzki powiedział, po co są miejsca i czasy święte. – Mimo że Bój jest blisko zawsze i wszędzie, to my nie zawsze jesteśmy z Nim blisko. Potrzebujemy takich znaków, które mogą nas korygować, stawiać pytania i otwierać na Jego obecność zawsze i wszędzie – wyjaśnił duchowny.
Metropolita łódzki odniósł się do słów 12-letniego Jezusa wypowiedzianych w przeczytanej Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 41-52). – Niech bycie przy Bogu stanie się twoim nawykiem, wewnętrzną potrzebą, żeby to nie była chwila, żebyś odnalazł w sobie konieczność bycia z Nim – powiedział kard. Ryś i dodał: - Po to ruszamy w święte miejsce, żeby wypracować w sobie to konieczne bycie w tym, co należy do Ojca.
Kardynał Ryś powiedział także o dwóch wędrówkach – pierwsza dotyczy Maryi, Józefa i Jezusa, a druga tylko Rodziców Zbawiciela. – Czy to bycie przy Bogu, pójście do miejsca, w którym jest w szczególny sposób obecny, jest naszym zwyczajem? To pielgrzymowanie w Duchu Świętym ma swój głęboki sens. Jeśli uczynimy z niego jakąś praktykę, nie jednorazową, ale wielokrotnie ruszymy w drogę ku sensowi, Bogu, słowu, to będzie kształtować nasz sposób życia – powiedział duchowny, odnosząc się kolejno do samotnej wędrówki Maryi i Józefa: - Wszystko jest, wszystko robimy, mamy święta, obrzędy, pobudowaliśmy kościoły, ale gdzie jest Jezus? O tyle, o ile odkrywamy, że Go nie ma, to pojawia się temat powrotu. Ono było kluczowym słowem w jubileuszu w Starym Testamencie, kiedy raz na 50 lat był rok jubileuszowy, wtedy wszyscy wracali.
Reklama
Na zakończenie metropolita łódzki podziękował wszystkim chrześcijanom, którzy uczestniczyli w uroczystości rozpoczynającej Rok Jubileuszowy 2025. – Nigdy nie uwierzę w to, że Jezus chciał podzielonego Kościoła. Wszyscy wyznajemy wiarę, że Kościół jest jeden. Przeszliśmy możliwie najkrótszą fizycznie drogę pomiędzy dwoma Kościołami w Łodzi i bardzo długą duchową drogę, liczącą 500 lat, ale jubileusz jest po to, byśmy wykonywali taki powrót do aktu, w którym Jezus Chrystus stwarzał Kościół we wszystkich wymiarach – podsumował kard. Ryś.
Na zakończenie liturgii metropolita łódzki udzielił papieskiego błogosławieństwa związanego z odpustem zupełnym. Uczynił to na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025 ogłoszonego przez Jego Świętobliwość Papieża Franciszka.
Ponadto kard. Ryś wyznaczył i ustanowił kościoły archidiecezji łódzkiej, w których wierni będą mogli uzyskiwać łaskę odpustu Jubileuszowego.
Warto zaznaczyć, że w prezbiterium łódzkiej katedry umieszczono Jubileuszowy Krzyż, stanowiący chrześcijański symbol nadziei i zbawienia. Pochodzi on z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku z przełomu XVIII i XIX wieku, a dla wiernych archidiecezji łódzkiej posiada teologiczną i historyczną wartość.
Według postanowienia papieża Franciszka w niedzielę, 29 grudnia 2024 r., we wszystkich katedrach i konkatedrach, biskupi diecezjalni mieli sprawować Eucharystię jako uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego.