Reklama

Niedziela Wrocławska

Zbliża się koniec Roku Pańskiego 2024 cz. 1

Dobiega końca rok 2024. Był to czas obfity w wydarzenia w Archidiecezji Wrocławskiej. To rok szczególny, ponieważ rozpoczął się synod na poziomie diecezjalnym. Zapraszamy na podsumowanie roku 2024 i wydarzeń, które znalazły swoje miejsce na łamach Niedzieli Wrocławskiej.

2024-12-30 14:56

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu zwołującego synod

Podpisanie dekretu zwołującego synod

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tygodnik Katolicki “Niedziela” powstał 98 lat temu, natomiast jego edycja wrocławska swoją inaugurację miała w 2004 roku, co oznacza, że minęło już 20 lat odkąd w Archidiecezji Wrocławskiej ukazuje się dodatek Niedziela Wrocławska, znany także jako Niedziela Dolnośląska. Hasło roku duszpasterskiego brzmiało: “Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Styczeń

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Początek roku to zawsze czas, kiedy modlitwy się o pokój na świecie, bo przecież 1 stycznia to Światowy Dzień Pokoju. W tym czasie kilka grup młodzieży, wraz z bp. Maciejem Małygą uczestniczyła w Europejskim Spotkaniu Młodzieży w Ljubljanie [Słowienia]. W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbywały się Orszaki Trzech Króli. We Wrocławiu wzięło w nim udział 12 tysięcy osób. Pochód ten przeszedł z Ostrowa Tumskiego na wrocławski Rynek, gdzie wszyscy oddali pokłon Bożej Dziecinie. W pochodzie szedł m.in. bp Jacek Kiciński i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a ze Świętą Rodziną w "Betlejem" czekał abp Józef Kupny. – Bardzo się cieszę, że jest nas tak wielu by wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Razem z wami przychodzę, by pokłonić się Świętej Rodzinie. Odnaleźliśmy Dzieciątko Jezus – Ono chce nam błogosławić i przemieniać nasze życie – mówił na wrocławskim Rynku metropolita wrocławski. Od 15 stycznia, w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, w każdy poniedziałek o godz. 19:30, poszczególne wspólnoty prowadzą modlitwę w intencji Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. 17 stycznia Zmarł ks. prof. dr hab. Wiesław Wenz - profesor z zakresu Prawa Kanonicznego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i proboszcz parafii pw. św. Jacka we Wrocławiu - Swojczycach. Miał 66 lat i 41 lat kapłaństwa. Z kolei 28 stycznia w wieku 92 lat zmarł ks. prałat Zbigniew Bąkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu. 30 stycznia w Oknie Życia przy ul Rydygiera trafił noworodek. Było to już 21 uratowane dziecko.

Luty

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Biskup Jacek Kiciński CMF w liście skierowanym od osób życia konsekrowanego podkreślił, że ich posługa jest drogocenna i wielowymiarowa.

14 lutego w Środę Popielcową rozpoczął się Wielki Post.

23 lutego Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski obchodził swoje 68 urodziny.

24 lutego przypadła druga rocznica ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Marzec

8 marca tegoroczni maturzyści z terenu Archidiecezji Wrocławskiej zawierzyli Matce Bożej sprawy egzaminów oraz swoją przyszłość. Pielgrzymka organizowana była przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży AW.

Reklama

10 marca obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Kardynała Bolesława Kominka. Z tej okazji jeden z tramwajów MPK Wrocław otrzymał jego imię. Z kolei na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zaprezentowany został oryginał Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, w których znajdują się historyczne i ważne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Prezentacji dokumentu dokonał dr hab. Wojciech Kucharski, historyk. – Rocznica 50-lecia pomoże nam w realizacji zadania pojednania. Nasza tożsamość jako wspólnoty oparta na pamięci, jest ważna. A my musimy ją pielęgnować oraz kształtować. List napisany przez kard. Kominka utrzymany jest w duchu chrześcijańskim i dla nas Wrocławian jest zaszczytem, że to stąd wyszedł ten sygnał do przebaczenia i współpracy – mówił abp Józef Kupny.

Tego dnia do Okna Życia przy ul Rydygiera trafiła 1,5 miesięczna dziewczynka.

11 marca zmarł abp senior Marian Gołębiewski. Pochowany został 18 marca w kryptach katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

14 marca abp Józef Kupny został zastępcą przewodniczącego Episkopatu. Zastąpił na tym stanowisku abp. Marka Jędraszewskiego, który pełnił tę funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje. Wyboru dokonali biskupi podczas trwającego w Warszawie zebrania plenarnego KEP.

28 marca w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza Krzyżma – W życiu kapłańskim nie chodzi o samorealizację i sukces – mówił do księży abp Józef Kupny, dodając: – Wierni potrzebują takich kapłanów, którzy jednoczą ich z Bogiem i między sobą.

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, a Niedziela Zmartwychwstania przypadła na 31 marca. Wierni licznie przybyli, aby przeżywać w duchu modlitwy ten święty czas.

Kwiecień

7 kwietnia, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego odbyło się diecezjalne spotkanie schól parafialnych. W tym spotkaniu wzięło udział ponad 400 dzieci z 19 parafii Archidiecezji Wrocławskiej. Razem z młodymi scholistami, ich opiekunami oraz rodzicami w wydarzeniu brał udział bp Maciej Małyga.

Reklama

13 kwietnia w wieku 94 lat życia i 68 lat kapłaństwa, zmarł ks. Jan Kurcoń, emerytowany proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie.

Maj

7 maja rodzina salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

10 i 11 maja we Wrocławiu odbył się II Kongres Wieczystej Adoracji.

11 maja w Katedrze Wrocławskiej święcenia diakonatu, z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF przyjął Eryk Cichocki, pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka]

13 maja odbyła się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. Film poświęcony jest Jerzemu Marszałkowiczowi.

17 maja na wrocławskim cmentarzu parafialnym św. Rodziny przy ul. Smętnej obecny był ambasador Japonii w Polsce - Akio Miyajima. Celem jego wizyty było złożenie kwiatów i oddanie hołdu płk. Bolesławowi Orlińskiemu.

Reklama

19 maja oficjalnie rozpoczął się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Wydarzenie miało miejsce w katedrze wrocławskiej, gdy abp Józef Kupny podpisał stosowne dokumenty. Obecnych było ok. 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. -W okresie presynodalnym słuchaliśmy słowa Bożego i adorowaliśmy. Także wszystkie spotkania kapłańskie rozpoczynały się od adoracji. Dzięki temu już teraz doświadczyliśmy bogactwa darów Ducha Świętego w naszych parafiach i dekanatach. Zaczęliśmy się zmieniać, co miało odbicie w świadectwach uczestników zespołów presynodalnych, w coraz większym zaangażowaniu wiernych w życie naszego Kościoła. Postawiliśmy pierwsze kroki na długiej drodze budowania Kościoła miłości i jedności. Kościoła rozmodlonego, wiernego nauczaniu Jezusa, otwartego, czyli przyjmującego każdego do swojej wspólnoty. Już dzisiaj wiemy, że wielu wiernych marzy o Kościele, w którym mogliby czuć się jak w domu, jak we wspólnocie – podkreślał metropolita wrocławski.

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

25 maja święcenia prezbiteratu, z rąk abp. Józefa Kupnego, przyjęło 6 alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz 1 diakon alumnów ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy. Uroczystości przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wyświęceni zostali: Przemysław Fic; Marek Goliczewski, Piotr Kowalczyk, Grzegorz Łuczyszyn, Przemysław Pieczkowski, Mateusz Turzański,, Marcin Kisiliczyk CMF.

30 maja odbyła się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

31 maja zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski. Przez ponad 40 lat posługiwał jako Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej. Odszedł w wieku 78 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja zawsze ci pomoże

2025-01-01 21:00

Magdalena Lewandowska

Wierni licznie przybyli na uroczystości odpustowe

Wierni licznie przybyli na uroczystości odpustowe

1 stycznia parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Pilczycach przeżywała uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im franciszkanin o. Piotr Cuber, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza i kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. – Rozpoczynając 2025 rok przychodzimy do Maryi i uciekamy się pod Jej opiekuńczy płaszcz. Nasza parafia jest szczególnie szczęśliwa, bo odpust przeżywamy, gdy w całym Kościele obchodzimy uroczystość Bożej Rodzicielki. 1 dzień Nowego Roku rozpoczynamy razem z naszą patronką, chcemy być przy Maryi – mówił na początku sumy odpustowej proboszcz ks. Jacek Dziadkiewicz. Eucharystię koncelebrowali licznie przybyli kapłani z całego dekanatu Wrocław-Zachód.
CZYTAJ DALEJ

Święci Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu

CZYTAJ DALEJ

Żołnierz na Podlasiu strzelał do cywilnego pojazdu, został zatrzymany

2025-01-02 10:07

[ TEMATY ]

żołnierze

żołnierz

Adobe Stock

W środę w miejscowości Mielnik (woj. podlaskie) żołnierz 18. Dywizji Zmechanizowanej, po samowolnym oddaleniu się z rejonu obozowiska wraz z bronią służbową, oddał strzały w kierunku cywilnego pojazdu, następnie schronił się w pobliskim lesie. Mężczyzna został ujęty przez żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego w Mielniku - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"W wyniku niezwłocznie podjętych czynności poszukiwawczych został natychmiast ujęty przez żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego w Mielniku. W zdarzeniu nie ucierpiały osoby trzecie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że żołnierz znajdował się w stanie nietrzeźwości" - napisano w komunikacie na portalu X.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję