Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Te Deum” za stulecie świątyni w Mrzeżynie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum parafii w Mrzeżynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojęcie czasu nieodwołalnie związane jest z życiem człowieka. Wobec potęgi minionych wieków stajemy zawsze z szacunkiem nad tym wszystkim, co kształtowało prawdę o egzystencji świata i człowieka. W tym kontekście sto lat jest niewielkim odcinkiem czasu, jednak, gdy spojrzy się na wielość wydarzeń wpisanych w jeden wiek, dostrzega się ich niezwykłość i bogactwo ducha w nich zawarte. Taka właśnie refleksja przyświecała niedawnym obchodom 100-lecia kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie.

Mrzeżyno od średniowiecza było związane z Trzebiatowem jako jego port handlowy i rybacki. Prawdopodobnie tutaj znajdowała się średniowieczna latarnia morska Regoujście. W 1457 r. trzebiatowianie przy współpracy klasztoru z Białoboków przekopali nowe, skrócone koryto rzeki Regi i założyli tu nowy port. W 1806 r. rozpoczął swoją działalność pierwszy Dom Zdrojowy; w 1840 r. Mrzeżyno było już znanym kąpieliskiem morskim. W 1912 r. doprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa. 17 marca 1945 r. miały tu miejsce pierwsze powojenne Zaślubiny Polski z Morzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 7 września br. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w asyście kilkunastu kapłanów pracujących w tej parafii, wywodzących się z tych terenów oraz posługujących w dekanacie Trzebiatów. O przybliżenie historii kościoła oraz najważniejszych wątków związanych z czasami kształtowania powojennego duszpasterstwa poprosiliśmy obecnego proboszcza, ks. kan. Wojciecha Helaka: „Jak podają źródła historyczne, świątynię zbudowano w rekordowym tempie, bowiem latem 1912 r. wmurowany został kamień węgielny, a 1 lipca 1913 r. generalny superintendent pomorskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego poświęcił ją dla mieszkańców i licznie przebywających tu letników. Ciekawostką jest fakt, że naczynia liturgiczne ufundowali przebywający wtedy w Mrzeżynie kuracjusze, a sama cesarzowa Niemiec ofiarowała Biblię. Po II wojnie światowej rozpoczął się drugi rozdział burzliwych dziejów tej świątyni. Stała się ona miejscem kultu dla katolików - służyła dalej mieszkańcom i wczasowiczom, a administrator apostolski ks. dr Edmund Nowicki dekretem z dn. 6 września 1945 r. włączył Mrzeżyno w granice parafii Trzebiatów. Dopełnieniem tej decyzji była uroczystość w dniu 29 czerwca 1947 r., kiedy to ks. Tadeusz Długopolski TChr, proboszcz w Trzebiatowie, poświęcił kościół i odprawił pierwszą Mszę św. odpustową ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła. Kolejny ważny aspekt wiąże się z wymiarem wojska. W 1950 r. MON ogłosiło Mrzeżyno terenem wojskowym i wstęp dla ludności cywilnej został wzbroniony. Od tego momentu kościół został znowu zamknięty i zaczął ulegać dewastacji. Po zmianach ustrojowych w 1956 r. kościół został ponownie udostępniony dla kultu Bożego, uporządkowany, odnowiony i od 26 maja 1956 r. służy nieprzerwanie mieszkańcom i wczasowiczom. Od 1972 r. był kościołem filialnym parafii św. Józefa w Trzebuszu, a w 1983 r. ustanowiony został kościołem rektorskim. Najistotniejszą datą jest jednak dzień 14 stycznia 1985 r., kiedy abp Kazimierz Majdański, ówczesny biskup szczecińsko-kamieński, ustanowił kościół w Mrzeżynie siedzibą parafii, mianując jej pierwszym proboszczem ks. kan. Henryka Jędrychowskiego, któremu dziękujemy za wieloletni trud budowy duchowej i materialnej tej parafii oraz za posługę kapłańską, dziś szczególnie złączoną z Chrystusowym krzyżem choroby i cierpienia” - mówi ks. kan. Wojciech Helak.

W uroczystości jubileuszowej wzięli udział zaproszeni goście, obok kapłanów także przedstawiciele władz samorządowych gminy Trzebiatów, Wojska Polskiego, szkoły w Mrzeżynie, stowarzyszeń, ośrodków wczasowych reprezentowanych przez delegacje, poczty sztandarowe, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, które niedawno świętowały jubileusz 25-lecia posługiwania w tej wspólnocie. Licznie przybyli również wczasowicze i parafianie z Mrzeżyna, Rogowa i Robów, którzy na co dzień wypełniają tę świątynię swoją obecnością, modlitwą, i dbają, by sobą głosiła chwałę Pana Boga.

„Podczas Mszy św. modliliśmy się za budowniczych i dobrodziejów tej świątyni - dodaje - ks. kan. W. Helak - za żyjących i zmarłych, za parafian i gości, wspominając pastora Getke - budowniczego świątyni - oraz tych, którzy zadbali o obecny jej wygląd, szczególnie za śp. Władysława Rupentala - parafianina, który wykonał w drzewie ołtarz, ambonkę, chrzcielnicę, konfesjonały i pięknie zdobiony sufit, oraz za artystę plastyka śp. Henryka Burzca z Krakowa, który poprzez elementy ceramiczne ukazał Trójcę Świętą, patronów świątyni: świętych apostołów Piotra i Pawła, a także uzupełnił wystrój elementami przypominającymi o bliskości morza.

W pierwszych wiekach Kościoła każda Eucharystia kończyła się wspólną agapą - ucztą miłości. Naśladując pierwsze wspólnoty Kościoła, trwaliśmy w dziękczynieniu, dzieląc się we wspólnocie chlebem, radością, wspólnym śpiewem, ciepłym słowem oraz przygotowaną dla wszystkich strawą. To wszystko ubogacone było przygotowaną przez parafian wystawą historyczną o naszej świątyni i parafii oraz koncertem zespołów: «Trzebiatowiacy» i «Testimonium». Dzieci uczestniczyły w przygotowanych konkursach związanych z naszym kościołem. Aby pozostał ślad tej uroczystości, abp Andrzej Dzięga poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz i jak nakazuje piękny zwyczaj pielęgnowany przez leśników, posadził w asyście proboszcza i pana leśniczego drzewo-pomnik. Jako proboszcz tej nadmorskiej wspólnoty - kontynuuje ks. kan. W. Helak - pragnę podziękować raz jeszcze Księdzu Arcybiskupowi za Eucharystię, wygłoszone słowo Boże, za przekazane okolicznościowe błogosławieństwo na dalsze lata trwania w wierze przy naszej świątyni, by każdy, kto tu przybędzie, mógł odczuć, że jest tu cząstka jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Dziękuję także wszystkim parafianom zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości. Niech okazane dobro wraca zwielokrotnione w codziennym życiu, a Pan Bóg niech obdarza obficie swoimi łaskami” - kończy jubileuszowe podsumowanie ks. Wojciech Helak.

Dołączamy się jako wspólnota archidiecezjalna do modlitwy w intencji parafian - jubilatów z Mrzeżyna, a wszystkich zapraszamy, by przy każdej okazji pobytu nad morzem zaglądnęli do tej uroczej, tchnącej morskim duchem, świątyni w Mrzeżynie.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia zroszona krwią bohaterów

W 75. rocznicę bitwy pod Oleszycami 17 września br. na Horaju odbyła się religijno-patriotyczność uroczystość. Nazwę bitwy wprowadził dr Rudolf Geschopf, kronikarz niemieckiej 45. Dywizji Piechoty, która walczyła 14-16 września 1939 r. z wojskami 21. Dywizji Piechoty Górskiej, dowodzonej przez gen. bryg. Józefa Kustronia na terenie dzisiejszych gmin: Oleszyce i Stary Dzików. W tej nierównej walce poległ w boju na przysiółku Koziejówka k. Ułazowa ten bohaterski dowódca. Przy drodze z Oleszyc do Starego Dzikowa, na Horaju, gdzie 15 września 1939 r. stacjonował sztab 21 DPG, Nadleśnictwo Oleszyce w 1983 r. zrobiło zajazd turystyczny i postawiło dębowy pomnik poświęcony gen. J. Kustroniowi. Od tamtego czasu co roku odbywają się tu uroczystości patriotyczno-religijne organizowane przez Urząd Miasta i Gminy wraz z parafiami w Oleszycach i Starych Oleszycach. Od 2002 r. Szkoła Podstawowa w Starych Oleszycach nosi imię gen. Józefa Kustronia i aktywnie włącza się w organizację tej uroczystości. Tegoroczne obchody 75. rocznicy śmierci gen. Kustronia rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach ks. kan. Józefa Dudka. W homilii ks. Dudek przypomniał, że potrzeba nam wartości nieprzemijających. Pragniemy, by zwyciężała miłość, prawda, dobro, piękno. – O tych wartościach za mało myślimy, wybierjąc zło, kłamstwo, nienawiść, brzydotę. Dając – otrzymujemy, wybaczając – zyskujemy przebaczenie, a umierając – rodzimy się do wiecznego życia. Tego uczy nas gen. Kustroń, syn ziemi lwowskiej, beskidzkiej, lubaczowskiej. Tragiczne jest, gdy żyjemy dla siebie. Gen. Kustroń żył dla Polski. Od 75 lat jest wzorem dla młodych ludzi – argumentował ks. J. Dudek.
CZYTAJ DALEJ

Ukręcanie CPK

2024-11-27 08:39

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Premier Tusk o pieniądzach na CPK: Podjąłem decyzję”, „Nieoczekiwany ruch Tuska. Wielkie pieniądze na CPK”, „CPK żyje”. Premier ogłasza miliardy złotych dofinansowania”. Te nagłówki w mediach, które pojawiły się po wczorajszej deklaracji premiera mówią wszystko na temat narracji, jaką rząd chce narzucić z okazji głosowania nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odrzuceniu obywatelskiego projektu ustawy #TAKdlaCPK w pierwszym czytaniu. Rzucone ochłapy w postaci 3,5 miliarda złotych na projekt CPK, podczas gdy poprzedni rząd zaplanował 9,5 mld. To są twarde liczby, które mówią same za siebie.

Nie trzeba cytować szefa rządu, który jako lider opozycji przez kilka lat atakował CPK, bo wszyscy pamiętamy jak dzielnie walczył z „megalomanią pisowską”. Już samo to określenie najlepiej określa problem, jaki toczy naszą debatę publiczną od dekad, czyli kompleks niższości, który zakłada, że Polska ma pewną poprzeczkę, ponad którą nie tylko nie podskoczy, ale nawet nie ma co próbować.
CZYTAJ DALEJ

Ciężko uzbrojona policja na jarmarkach bożonarodzeniowych w Niemczech

W tym roku jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech będą objęte największymi w historii środkami bezpieczeństwa - napisał we środę portal dziennika "Bild". Większość z nich rozpoczyna dzialalność w najbliższy weekend.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech otwierają się w okolicach pierwszej niedzieli Adwentu, która w tym roku przypada 1 grudnia. Od końca sierpnia, kiedy w Solingen Syryjczyk Issa Al H. zabił nożem trzy osoby, władze bezpieczeństwa Niemiec podniosły poziom ryzyka ataków terrorystycznych na jarmarki bożonarodzeniowe ze strony islamistów i innych ekstremistów - przypomniał portal dziennika "Bild".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję