Jak pomóc uzależnionym w zachowaniu abstynencji? Jak rozpoznawać nawroty u osób uzależnionych? Czy kryzys może być szansą dla osób uzależnionych? Tym zagadnieniom poświęcone zostało dwudniowe Sympozjum Duszpasterzy Katolickich Ośrodków i Wspólnot Pomagających Ludziom Uzależnionym, które odbywało się na Jasnej Górze w połowie listopada. Jak zapowiedział przewodniczący spotkania bp Antoni Długosz, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa młodzieży nieprzystosowanej społecznie, tegoroczne 21. sympozjum jest już ostatnim, gdyż wobec różnorodności sposobów kształcenia i kontaktowania się osób pracujących z uzależnionymi ta formuła spotkań już się wyczerpała. Nie oznacza to jednak zaprzepaszczenia dorobku jasnogórskich spotkań. Będziemy nadal przychodzili sobie z pomocą mówił bp Długosz.
Sympozjum zgromadziło kilkadziesiąt osób z całej Polski związanych pomocą osobom uzależnionym: kapłanów, osoby świeckie, wolontariuszy i rodziny. Referaty poświęcone były zagadnieniu kryzysów przeżywanych przez osoby uzależnione („Kryzys duchowy” ks. Bernard Kozłowski; „Kryzys życiowy jako szansa i zagrożenie” ks. Bogusław Szpakowski SAC; „Nawroty u ludzi uzależnionych” ks. Marcin Marsollek). W programie spotkania znalazły się również wspólna modlitwa, dyskusja i warsztaty. W Kaplicy Matki Bożej bp Antoni Długosz odprawił Mszę św. dla uczestników sympozjum. Tradycją tych Mszy św. jest dialogowana homilia, w czasie której uczestnicy dzielą się świadectwem życia. W piątkowy wieczór od Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej popłynęły wzruszające słowa: Uzależnienia są piekłem na ziemi dla uzależnionych i ich rodzin mówił bp Długosz. Ks. Andrzej Szpak SDB, legendarny duszpasterz ludzi uzależnionych, wspominał siostrę śp. bp. Adama Śmigielskiego, u której w domu w Przemyślu odbywały się spotkania ludzi różnych dróg: Hipisi przychodzili brudni, zaniedbani, wychudzeni, a ona dzieliła się tym, co miała, i traktowała ich jak swoje dzieci. Wspomniane zostały słowa kierowane do współpracowników przez znanego psychiatrę z Krakowa dr. Antoniego Kępińskiego: „Niech wam się nigdy nie znudzi człowiek”.
Uczestnicy spotkania prowadzili w tym dniu również Apel Jasnogórski, który dzięki Radiu Maryja dotarł do środowisk polonijnych na całym świecie. Duszpasterze i terapeuci służący ludziom uzależnionym prosili Matkę Bożą o pomoc, by w każdym człowieku ujrzeli oblicze Jej Syna Jezusa Chrystusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu