Sięgając do początków Zakonu Rycerzy Kolumba, trzeba cofnąć się do końca XIX wieku. Wtedy to młody kapłan, sługa Boży Michał McGivney wraz z niewielką grupą mężczyzn spotykał się w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut w USA. Ich celem było przeciwstawienie się powszechnie panującej wówczas dyskryminacji katolików, trudnym warunkom życia, bezrobociu, odchodzeniu mężczyzn od wiary i Kościoła. Wkrótce ich wspólne zaangażowanie, ideały miłosierdzia, jedności i braterstwa oraz oddanie się świętej sprawie doprowadziło do zaprzysiężenia 29 marca 1882 r. Zakonu Rycerzy Kolumba. Z czasem czwartym ideałem Rycerzy zaczął być patriotyzm.
Reklama
Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce. Kraje, w których spotkać można Rycerzy, to przede wszystkim USA, Kanada, Meksyk, jak również Portoryko, Republika Dominikańska, Panama, Gwatemala, Filipiny, Wyspy Bahama, Wyspy Dziewicze, Guam i Saipan oraz Polska. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od kwietnia 2010 r. istnieje Rada im. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Członkowie tej Rady są kustoszami Relikwii Krzyża Świętego. Dzięki ich zaangażowaniu trwa w naszej archidiecezji peregrynacja Krzyża Ottonowego wraz z relikwiami. Rycerze utworzyli również Teatr Słowa, który regularnie przygotowuje spektakle związane tematycznie z istotnymi wydarzeniami w ciągu roku. Ponad to corocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia, Rada prowadzi zbiórki paczek dla ubogich rodzin, które mieszkają na terenie parafii w Mierzynie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecnie działa również pierwsza w Szczecinie, a druga w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Rada Rycerzy Kolumba im. św. Józefa Opiekuna św. Rodziny. Pierwsza inicjacja „Stopień Miłosierdzia” odbyła się 7 listopada 2011 r. w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w dzielnicy Warszewo. Od tego dnia przez ponad dwa lata niezłomnie trwaliśmy na modlitwie podczas poniedziałkowych spotkań. 25 listopada br. dzięki skutecznemu wstawiennictwu naszego patrona, św. Józefa opiekuna Świętej Rodziny oraz dzięki wysiłkowi braci z Rady im. Matki Bożej Bolesnej nr 14989 w Mierzynie mogliśmy świętować uroczyste utworzenie pierwszej w Szczecinie Rady Rycerzy Kolumba. Nieprzypadkowo jako patrona obraliśmy sobie św. Józefa opiekuna Świętej Rodziny mówi zespół założycielski pierwszej Rady w Szczecinie. Idea Rycerstwa stała się dla nas inspiracją, aby nasze dotychczasowe zaangażowanie w życie parafii nabrało wyraźnego kształtu, a nasz Ksiądz Proboszcz mógł być dumny z tego, że u jego boku stoi korpus rycerski. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że jesteśmy członkami największej na świecie organizacji zrzeszającej mężczyzn katolików świeckich.
Reklama
Nowo powstała Rada im. św. Józefa Opiekuna Świętej Rodziny, mieszcząca się w szczecińskiej dzielnicy Warszewo przy parafii pw. św. Antoniego z Padwy, stawia sobie następujące cele: stworzenie warunków do regularnej formacji mężczyzn katolików świeckich, aktywną służbę wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, promocję pięknego i prawdziwego patriotyzmu poprzez organizowanie spotkań poświęconych śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji świąt narodowych oraz wiele innych.
Aby zostać Rycerzem Kolumba, kandydat musi być pełnoletnim, praktykującym katolikiem, uzyskać zgodę swojego księdza proboszcza oraz wziąć udział w ceremonii inicjacyjnej.
Zapraszamy do współpracy mężczyzn świeckich oraz czcigodnych kapłanów. Kontakt:
kustosz rejonowy Maksymilian Kardziejonek,
tel. 601-249-418,
e-mail: maksymiliankardziejonek@gmail.com.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.kofc.org oraz www.rycerzekolumba.com.